Jak vyplývá ze šetření, které provedla společnost InsolCentrum mezi téměř šesti stovkami představitelů měst a obcí, devadesát čtyři procent starostů nesouhlasí s návrhem novely insolvenčního zákona.
Navržené plošné oddlužení za tři roky považují za nesprávné. Unáhlené odpouštění dluhů zatíží podle Svazu měst a obcí nejenom všechny občany, ale ublíží i samotným dlužníkům.
Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) je znepokojen obsahem návrhu novely insolvenčního zákona. Tato novela počítá s plošným oddlužením dlužníků již za tři roky. „Dopady zkrácení doby oddlužení dlužníků do morálního povědomí našich občanů budou zásadní“, říká předseda SMO ČR a starosta města Kyjov František Lukl. „Tři roky jsou podle většiny odborníků na oddlužení či sociální práci nedostatečně dlouhou dobou, za kterou si dlužníci neuvědomí svůj problém se zadlužením“, dodává.
Tvrzení podporuje i průzkum, který pro SMO ČR zpracovalo InsolCentrum. Hlavní výstup z odpovědí ukazuje, že téměř sto procent starostů považuje plošné oddlužení za tři roky při podstatném snížení hranice splacených dluhů za nesprávné. Ankety se zúčastnil významný vzorek 564 starostů z obcí a měst napříč všemi kraji ČR.
Starostové se staví negativně k plošnému mírnění podmínek oddlužení zaměřenému na všechny dlužníky bez ohledu na jejich specifika – zdravotní stav, hendikepy či socioekonomický status. Zejména upozorňují na to, že v enormně krátké tříleté lhůtě si dlužníci nemohou uvědomit závažnost zadlužení a zvyknout si na režim úsporného živobytí.
Dopad na všechny občany
Data o dlužnících prokazují, že unáhlené oddlužení dopadne na všechny obyvatele České republiky. V případě, že je věřitelem město, obec či stát, stává se věřitelem každý jeho občan. „Zkrácením oddlužení popleteme dlužníkům hlavu. Vysíláme signál o tom, že dluhy se odpouštějí, což je navíc extrémně nefér vůči poctivě splácejícím. Na jedné straně tu jsou třeba staří lidé v obcích, kteří s vypětím všech sil platí poctivě všechny složenky. Na druhé pak může být mladý soused, který si napůjčoval miliony a za tři roky z nich splatí jen minimum. V obci musíme hradit komunální odpad, elektřinu, plyn, vodu. Pokud někdo neplatí, tak to musí zaplatit ostatní. A pokud stát dá dlužníkům naději, že je za tři roky oddluží, proč by svoje chování měli změnit? A co se naučí děti vyrůstající v takové rodině? Jaký příklad si asi vezmou do života?“ ptá se starosta František Kroutil z obce Telnice.
Z dotazníku jasně vyplývá nutnost individuálního přístupu k dlužníkům. Plošný způsob oddlužení je pro starosty nepřijatelný. Starostové jsou dlužníkům blíž, znají jejich problémy, důvody zadlužení i schopnosti splácení. Svými odpověďmi v dotazníku dávají jasně najevo, že je potřeba volit uvážlivý přístup pomoci dlužníkům, a to na základě dat a odborných znalostí problematiky. Důležité je podle nich hledat kompromis mezi dlužníky a věřiteli. Novela je podle nich v tomto ohledu pouze jednostranná ve prospěch dlužníků. „Politici by měli starostům více naslouchat, mají cennou zkušenost z terénu. Jinak naučíme část české populace neplatit dluhy a spoléhat na oddlužení či sociální podporu státu. Heslo „půjčím si, vždyť o nic nejde“ může v konečném důsledku vydělit dlužníky na okraj společnosti. Jejich dluhy nakonec zaplatí jiní“ míní jednatelka InsolCentra Jarmila Veselá.
Foto: Pixabay
Zdroj: Dušan Šrámek
Starostům se nelíbí oddlužovací novela Insolvenčního zákona
30.04.2021, Autor: Laura Feketeová