Apogeo
Reklama

Nemovitost na investici by si pořídilo osm z deseti Čechů

28.04.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Nemovitost na investici by si pořídilo osm z deseti Čechů

Investiční nemovitost by si z různých důvodů pořídilo téměř osm z deseti Čechů (78,9 procenta). Nejčastěji je tímto důvodem názor, že se jedná o bezpečnou investici s očekávaným výnosem (47,4 procenta).


Vyplývá to z výsledků dubnového průzkumu společnosti GarantovanyNajem.cz.
Ten také ukázal, že pětina oslovených (19,4 procenta) by si takovou nemovitost pořídila jako určitou „záložní variantu“, ať už na důchod, anebo pro členy rodiny. Ovšem s tím, že by jim taková nemovitost mezitím vydělávala peníze díky pronájmu. A 7,4 procenta oslovených by ji koupilo přímo pro své děti jako studentský nebo startovací byt. Čistě na spekulaci by si investiční byt či dům pořídilo jen 4,6 procenta lidí. Čtyři z deseti lidí by také do nemovitosti namísto přímé koupě investovali prostřednictvím dluhopisů, pokud by měli tu možnost.
Z různých důvodů by si investiční nemovitost podle průzkumu pořídily více než tři čtvrtiny Čechů. Nejčastěji proto, že se podle jejich názoru jedná o bezpečnou investici, která přinese očekávaný výnos. V této skupině respondentů mírně převažovali muži nad ženami, pro které byla zase častějším důvodem pořízení nemovitosti pro potomky jako studentský nebo startovací byt. Lidé do nemovitostí z hlediska investic vkládají značnou důvěru. Téměř polovina je vnímá jako bezpečný způsob, jak zhodnotit své úspory. Pro další pětinu by takový byt nebo dům sloužil jako záložní varianta pro vlastní důchod nebo pro rodinu. Naproti tomu téměř dvanáct procent lidí v průzkumu uvedlo, že investiční nemovitost by si nepořídili nikdy, a dalších devět procent respondentů nemělo žádný názor.
Jen na spekulaci nemovitosti nelákají
Z výsledků průzkumu také vyplývá, že investiční nemovitost čistě na spekulaci – za účelem budoucího prodeje za více peněz – by si pořídilo pouze necelých pět procent dotázaných. Pro většinu lidí je tedy důležité, aby nemovitost vedle výnosu mohla plnit i další funkci, například jako záložní varianta bydlení pro rodinné příslušníky. Přímo za účelem budoucího využití vlastními dětmi by si nemovitost pořídilo 7,4 procenta respondentů. Zájem o koupi bytů na investici je v posledních letech silný, nicméně investoři jsou orientovaní především na výnosy z pronájmů. Nikoliv primárně na spekulaci, tedy aby vyčkali na zhodnocení a nemovitost ve vhodnou dobu prodali. Samotný výnos přitom dosahuje v průměru tří až čtyř procent ročně. Například v Praze se ale vzhledem k cenové hladině bude blížit spíše spodní hranici tohoto intervalu, zatímco třeba v Brně naopak té horní. Chuť investovat do nemovitostí nepolevila ani během pandemie, očekáváme proto, že se ještě více projeví po jejím skončení.
Dluhopisy místo přímé koupě
Respondenti také v průzkumu projevili zájem o investice do nemovitosti prostřednictvím dluhopisů namísto jejího přímého vlastnictví. Investici ve výši alespoň padesáti tisíc korun s ročním pětiprocentním výnosem by využili čtyři z deseti dotázaných (39,4 procenta). Nákup dluhopisů umožňuje získat výnos z pronájmu nemovitosti i bez toho, aniž by ji investor musel vlastnit. I naše společnost proto nabízí pětileté dluhopisy s garantovaným výnosem z bytů, které sami vlastníme a pronajímáme.
Firmu na správu nemovitosti chtějí nejvíce Východočeši
Jako ideální variantu správy vlastní investiční nemovitosti označuje téměř přesná polovina dotázaných jako tu, kterou zajišťuje přímo sám její majitel. Zhruba dvanáct procent lidí by zvolilo realitní kancelář, která by jim pomohla s výběrem podnájemníka a podpisem smlouvy. Dalších více než šestnáct procent respondentů by si na správu investiční nemovitosti zase najalo profesionální firmu, která by řešila nejen výběr podnájemníků, ale i jejich požadavky nebo třeba průběžné kontroly a opravy bytu. Zájem o agenturní správu nemovitostí podle průzkumu jasně dominuje v Královéhradeckém kraji, významný je také v Pardubickém a Jihomoravském kraji, ale rovněž v Praze. O kompletní správu bytů na pronájem se nejčastěji staráme právě v krajských městech, kde je o tyto nemovitosti větší zájem. Obecně platí, že z tohoto hlediska jsou nejlukrativnější větší města s vysokými školami, kde je častější fluktuace díky studentům, ale také jejich blízké okolí. Může se tak jednat například o Hradec Králové, Pardubice, Brno, Ostravu nebo třeba Olomouc.
TOMÁŠ SUCHOMEL, ředitel společnosti GarantovanyNajem.cz.
Foto: Pixabay
Zdroj: Insighters s.r.o.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Do kolika let si lze vzít hypotéku?

15.11.2024, Autor: Z blogosféry

Hypotéku je ideální uzavřít do čtyřiceti let, kdy lze sjednat, až třicetiletou dobu splatnosti a platit nižší měsíční splátky. Pokud se rozhodnete pro hypotéku, například až v padesáti letech, počítejte s kratší dobou splatnosti i vyššími měsíčními splátkami. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Legislativní chaos zdražuje nové byty o stovky tisíc korun, řešení opět v nedohlednu

06.11.2024, Autor: Z blogosféry

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. 

Jak zvýšit cenu vaší nemovitosti

30.10.2024, Autor: red

Vlastníte nemovitost? Jistě vás potěší, že existuje řada způsobů, jak její hodnotu ještě zvýšit. Ať už plánujete prodej nemovitosti, vlastníte byt či dům jako dlouhodobou investici, nebo chcete pronajmout nemovitost za vyšší cenu, poradíme vám, jak na zhodnocení nemovitosti, jaké faktory ovlivňují tržní cenu i jaké úpravy provést pro zvýšení ceny nemovitosti – a to i bez vysokých investic.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Vlastní bydlení versus nájem: Co se mladým vyplatí? 

23.10.2024, Autor: Z blogosféry

Dilema mezi nájmem a vlastním bydlením trápí mnoho mladých lidí. Analýza dlouhodobých ekonomických trendů ukazuje, že hypotéka může být výhodnější volbou. Zatímco počáteční náklady jsou vyšší, po deseti letech se situace často obrací ve prospěch vlastníků.

Hypoteční turistika v roce 2024: Jak refinancovat hypotéku a ušetřit 

18.10.2024, Autor: Z blogosféry

Vzít si půjčku na bydlení a refinancovat ji třeba každé dva roky. I tak může vypadat hypoteční turistika. Tento pojem totiž označuje situaci, kdy klienti aktivně vyhledávají banky, které jim nabídnou výhodnější podmínky. A pak u nich žádají o refinancování hypotéky. I několikrát za dobu trvání úvěru. Od září 2024 se jim to ale nemusí vyplatit. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Jak funguje hypotéka pouze na jednoho z manželů

11.10.2024, Autor: Z blogosféry

Vstupem do manželství partneři obvykle začínají sdílet nejen svůj život, ale i finance a majetek. Co během společného soužití nabudou, se stává součástí společného jmění manželů, pokud si před svatbou nebo během manželství nedomluví jiný režim, například zúžení společného jmění manželů o konkrétní majetek. Společné jsou také finanční závazky, jako je hypotéka.

Hypotéka bez vlastní nemovitosti? Víme, čím vším lze ručit

09.10.2024, Autor: Z blogosféry

Zástava nemovitosti je klíčovou součástí získání hypotečního úvěru. Existuje však řada netradičních možností zástav, které mohou žadatelé o hypotéku využít. Ručit lze například rekreačním objektem či rozestavěnou nemovitostí.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama