Živnostníci, kteří vykonávají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní, budou mít i při druhé vlně epidemie koronaviru nárok na ošetřovné. Bude ve výši čtyři sta korun na den po celou dobu uzavření škol.
Podporu lidé získají na dítě do deseti let nebo postiženého člověka, o kterého se musejí starat. Na pomoc je v první etapě vyčleněno dvě stě milionů korun z rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Schválila to dnes vláda. Po mimořádném jednání kabinetu to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Žádosti bude stejně jako při první vlně podpory přijímat MPO. Pro co nejrychlejší získání peněz resort doporučuje zaslání žádosti elektronickou cestou. Nárok na podporu nemají lidé, kteří pobírají invalidní nebo starobní důchod, mají jiné zaměstnání, čerpají rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství, upozornilo MPO.
Podle šéfa resortu Karla Havlíčka (za ANO) bylo v tomto programu schváleno 190 000 žádostí za 2,2 miliardy korun.
Při první vlně osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) dostávaly nejdříve 424 korun za den, od dubna vláda schválila zvýšení částky na pět set korun. Ošetřovné mohly čerpat podle nových pravidel na děti do třinácti let.
Za běžných okolností mají na ošetřovné nárok jen zaměstnanci, a to na děti do deseti let a na devět dnů. Samoživitelky a samoživitelé ji mohou pobírat až šestnáct dnů. Z nemocenského pojištění se poskytuje šedesát procent základu výdělku. Ministerstvo práce chystá úpravu normy o krizovém ošetřovném s podporou po celou dobu karantény či výuky na dálku. Sněmovna by novou normu měla projednat příští týden.
Kvůli zhoršené epidemiologické situaci musely školy s výjimkou mateřských od středy zavést výuku na dálku. Děti z prvního stupně by se do škol měly vrátit 2. listopadu.
ČTK