Blíží se začátek školního roku a s ním i vybírání kroužků pro děti. Kolik kroužků je optimálních? Jaké vybrat a kdy už je toho na dítě moc? A proč zařadit do programu alespoň jeden sportovní kroužek týdně?
Pro dítě je vhodné, pokud má alespoň jednu hodinu pohybu týdně. Záleží na tom, kolikrát týdně kroužek probíhá. Pokud dva až třikrát týdně, tak dítě bez problémů zvládne dva kroužky, především na druhém stupni základní školy. Na druhou stranu, pokud by dítě mělo okolo dvaceti hodin a více tréninku či jiného organizovaného sportu týdně, tak je naopak lepší konzultace programu s dětským lékařem.
Dítě může dělat jakýkoliv sport. Ale v rozumné míře
Přetížení má několik projevů. Velmi často je to nechutenství, ztráta hmotnosti, a problémy se spánkem. V psychické oblasti může být projevem apatie, která je střídána s přehnanou podrážděností. Na druhou stranu ale není moc sportů, které, pokud jsou vedeny přiměřeně, by dětem škodily. Méně vhodné jsou sporty s tvrdými dopady, které zatěžují páteř a velké klouby. Ale samozřejmě, vše záleží především na individuálním provedení.
Hledejte sport pro své dítě
Děti, především ty mladší mají přirozenou potřebu pohybu. Pokud dítě chodí na trénink rádo, ale spíše výjimečně se mu nechce, pak lze říci, že by se mohlo jednat o „lenost“. Hodně jde ovšem i o vzory v rodině. Pokud rodiče sami sportují, děti obvykle nemají s „leností“ větší problémy. Pokud je ale rodina sportovní a dítě přesto na tréninky nechce chodit, ale s rodiči třeba rádo sportuje, pak bych zvážil, zda dítě dělá vhodný sport.
Nicnedělání je cesta do pekla
Velmi často děti demotivuje špatná parta v oddílu, který navštěvuje. V tu chvíli je pak lepší zkusit najít jiný oddíl nebo dokonce i jiný sport. Pokud se dítě nehýbe vůbec, může dojít až na dětskou obezitu, která se v podstatě stoprocentně přenáší do dospělosti. S ní následně souvisí nedostatečný vývoj orgánů, pohybové soustavy, ale i nevhodné návyky, například stravovací a v neposlední řadě i určitý nedostatek vůle, kterou je potřeba rozvíjet.
Kde hledat kroužky a kluby?
Největší databázi sportovních klubů v ČR najdete na portále Sazky a Českého olympijského výboru www.sportvokoli.cz. Kromě klubů tam objevíte i sportovní akce nebo tipy na aktivní rodinný víkend. „Na Sportu v okolí máme přes patnáct tisíc sportovních klubů a každý měsíc dvě stě až čtyři sta sportovních akcí, kterých se můžete aktivně zúčastnit vy i vaše rodina,“ prozradila Tereza Vyhnálková ze Sazky.
Advertorial