Česká ekonomika je na pandemii podobně jako na případnou recesi připravena lépe, než je ve světě obvyklé.
ČTK to řekl analytik České spořitelny David Navrátil s poukazem na studii Světové banky.
Pandemie v důsledku nákaz koronavirem zatím nenastala, svět se podle Světové zdravotní organizace nyní ocitl ve stavu zdravotní nouze.
Dopady středně vážné až vážné pandemie na světovou ekonomiku činí podle studie Světové banky 570 miliard dolarů, což je 0,7 procenta světového HDP. V nákladech podle Navrátila studie zohledňuje i připravenost jednotlivých zemí čelit pandemii. Odhad nákladů pro českou ekonomiku je asi 0,4 procenta HDP, tedy zhruba 22 miliard korun. Pro srovnání v Asii by byly náklady dvě procenta HDP, dodal Navrátil.
Lokální dopady koronaviru mohou být značné, ve výkonnosti globální ekonomiky by se však, minimálně optikou dnešního dne, koronavirus nijak dramaticky projevit neměl, míní manažer Raiffeisen investiční společnosti Martin Zezula. Analytický konsensus aktuálně odhaduje letošní růst světového hospodářství tempem 3,1 procenta, dopad epidemie SARS z let 2002 až 2003 byl následně vyčíslen na 0,1 procentního bodu.
Největšímu ekonomickému ohrožení aktuálně podle něho čelí vedle Číny samotné též například přilehlé regiony, sektorově pak primárně oblasti spojené s cestováním, turistickým ruchem, ubytováním, volnočasovými aktivitami apod., kde si může ‚vybrat daň‘ strach ze shromažďování velkého množství lidí na veřejných místech. V případě, že bude problém výrazněji eskalovat, postižení se nevyhnou ani odvětví závislá na mezinárodním obchodu, podotkl Zezula.
Za poslední dva týdny se investoři s vidinou epidemie v zádech přesunovali z rizikovějších do bezpečnějších aktiv. Rostou ceny amerických a evropských státních dluhopisů. Stoupá i cena zlata. Klesají naopak akciové indexy, ale i cena ropy nebo mědi.
Zdravotní organizace vyhlásila kvůli koronaviru stav zdravotní nouze. „Lidé se přepnuli do módu ‚panika‘, vzali útokem lékárny a vykoupili zdravotní roušky. Investoři nejsou imunní vůči emocím, takže ti vzali útokem firmu Kawamoto, která vyrábí mimo jiné zdravotní roušky. Cena akcií této firmy vzrostla během ledna zhruba o 600 procent. S nadsázkou můžeme říci, že Kawamoto je nový bitcoin,“ podotkl Navrátil.
Vývoj kurzu virtuálních měn koronavirus přímo neovlivňuje, podle části ekonomů ale mohou reagovat na aktuální vývoj na akciových trzích, na které epidemie dopad má. Nejznámější bitcoin za poslední týden posílil o zhruba tisíc USD na zhruba 9 400 dolarů. Ve čtvrtek přitom atakoval hranici 9 600 USD.
Přestože se nabízí dát aktuální nárůst hodnoty bitcoinu do souvislosti s mírným propadem na akciových trzích, podobné cenové výkyvy jsou u kryptoměn zcela běžné, často zcela nezávislé na světových událostech. „Zda skutečně bude bitcoin podobně jako zlato sloužit jako zajišťovací aktivum během propadu kapitálových trhů, ukáže až případná dlouhodobější recese,“ uzavřel analytik WBTCB Ondřej Příhonský.
ČTK