Česká asociace festivalů (ČAF) kritizuje návrh snížit rozpočet ministerstva kultury na příští rok o více než čtyři sta milionů korun.
Vláda tím podle ČAF porušuje své programové prohlášení, ve kterém se zavázala rozpočet naopak navýšit. Zástupci ČAF, která sdružuje třináct významných festivalů živého umění napříč žánry, to uvedli v otevřeném dopise adresovaném vládě a Sněmovně.
Krácení rozpočtu ministerstva dříve odmítla i Českomoravská konfederace odborových svazů a Unie zaměstnavatelských svazů. Kritizuje jej i samo ministerstvo kultury, které ČTK sdělilo, že omezení rozpočtu neodpovídá současné ekonomické situaci.
Vláda v programovém prohlášení vedle navýšení rozpočtu ministerstva kultury slibovala i zjednodušení agendy, elektronické zpracování a vyhodnocování žádostí s co nejnižší administrativní zátěží pro žadatele nebo přípravu dlouhodobého programu investiční podpory, který by umožnil výstavbu kulturních zařízení pro poskytování veřejných kulturních služeb v Česku. Zástupci ČAF se v otevřeném dopise v této souvislosti ptají, jak chce vláda při snižování rozpočtu tyto body programového prohlášení dodržet.
Výdaje ministerstva kultury by podle návrhu státního rozpočtu měly po několika letech růstu v příštím roce klesnout. Zatím plánovaný rozpočet je o 424 milionů korun nižší než letošní a výdaje resortu by měly činit 14,36 miliardy proti letošním 14,78 miliardy korun.
Omezení dotací na kulturu i platů pro pracovníky v kultuře, které požaduje ministerstvo financí, ale podle ministerstva kultury neodpovídají současné situaci české ekonomiky ani situaci v sektoru veřejných kulturních služeb. „Z pohledu ministerstva kultury se jedná o neodůvodněné plošné škrty, které v konečném důsledku povedou k vyšším nárokům na státní rozpočet a do jisté míry i k omezení dostupnosti i kvality veřejné kulturní služby,“ sdělila Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva kultury. Podle úřadu jsou ještě možnosti pro změnu rozpočtu a ministerstvo o tom bude vyjednávat v srpnu.
V únoru ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) řekl, že pro rok 2020 bude požadovat navýšení rozpočtu o 2,4 miliardy korun proti letošku. Znamenalo by to, že by resort v příštím roce hospodařil s více než 17 miliardami. Podíl rozpočtu kultury na státním rozpočtu by podle jeho tehdejšího vyjádření měl v roce 2021 vzrůst na procento, tak jak o tom vlády mluví dvě desítky let.
Staňkova pozice ve vládě ale není dlouhodobě silná. Ministr v květnu podal demisi, kterou však prezident Miloš Zeman nepřijal. ČSSD následně požádala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby prezidentovi poslal žádost o odvolání ministra, které Zeman podle ústavy musí vyhovět. Svou představu řešení situace kolem svého odvolání chce Staněk sdělit 12. července na schůzce se Zemanem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. ČSSD uvedla, že pokud nebude moci rozhodovat o svých zástupcích ve vládě, nemá její setrvání ve vládní koalici smysl. Konečné rozhodnutí by mělo přijmout předsednictvo ČSSD, podle Hamáčka by se mělo sejít zřejmě 15. července.
ČAF v roce 2015 založily festivaly Colours of Ostrava, Hudební festival Znojmo, Jazzfest Brno, Mezinárodní hudební festival Brno (Moravský podzim), Mezinárodní hudební festival 13 měst Concentus Moraviae, Struny podzimu a Tanec Praha. Posláním asociace je sjednotit zásadní požadavky svých členů vůči institucím Evropské unie, vládě, Parlamentu, ministerstvu kultury i regionálním a místním správám a prosazovat potřebné dílčí legislativní, systémové a ekonomické změny.
ČTK