Transparency International (TI) podala k Ústavnímu soudu v Brně stížnost kvůli poplatku deset tisíc korun za podání podnětu k Úřadu
pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle organizace je poplatek protiústavní. TI o tom informovala v tiskové zprávě. O to, aby byl poplatek zrušen, žádala vládu před časem veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, o zrušení se zasazovala i skupina poslanců z klubu Pirátů. Poplatek byl zaveden v říjnu 2016.
„TI se nejprve snažila dosáhnout změny v soudním řízení, ale Krajský soud v Brně ani Nejvyšší správní soud našim návrhům nevyhověl. S těmito závěry soudů jsme se rozhodně nechtěli smířit, a proto jsme se rozhodli podat ústavní stížnost,“ vysvětlila svůj krok organizace.
Podle TI poplatek ztěžuje zapojení veřejnosti, médií a nevládních organizací do veřejné kontroly a podpory dobrého vládnutí. „Podněty na ÚOHS kvůli poplatku fakticky přestaly chodit a veřejná kontrola hospodárnosti využívání veřejných peněz silně poklesla,“ uvedla organizace.
Poplatek 10 tisíc korun byl zaveden na základě poslaneckého návrhu, který nepodpořilo ani ministerstvo pro místní rozvoj ani ministerstvo financí. Podle předkladatelů měl ulevit ÚOHS od množství neoprávněných podnětů. Poplatek je podle TI nevratný a nelze ho ani odpustit. „Bez jeho zaplacení ÚOHS podněty nevyřizuje, což znamená omezení kontroly nesrovnalostí při zadávání veřejných zakázek v České republice,“ uvedla organizace.
Úlevy od počtu podnětů se úřad po zavedení povinnosti dočkal. Zatímco v roce 2016 před zpoplatněním prověřoval úřad 1 305 podnětů týkajících se veřejných zakázek, o rok později to bylo 93 zaplacených podnětů a 84 věcí od orgánů činných v trestním řízení. Poplatek 10 tisíc korun musely za podnět platit i ostatní státní úřady, které jsou přitom ze zákona povinné oznámit ÚOHS, pokud při své činnosti zjistí pochybení v oblasti, kterou se zabývá.
„Pevně věřím, že Ústavní soud odklidí z právního řádu nesmyslné pravidlo, podle kterého musí občané platit úřadu za to, aby konal z úřední povinnosti to, co konat má. Tato absurdní raně feudální právní úprava nemá v právním řádu moderního státu své místo,“ dodal advokát a člen Správní rady TI Pavel Uhl.
ČTK