Nájem bytu 1+kk v pražských Letňanech vyjde na jedenáct tisíc korun, hypotéka na byt stejných parametrů ve stejné lokalitě pak
přijde měsíčně o čtrnáct set korun levněji. To je situace na pražském trhu nájmů podle statistik realitního serveru UlovDomov.cz necelé čtyři týdny před tím, než ČNB přitvrdí bankám pravidla pro poskytování hypoték.
Žadatelé o hypotéku od počátku října budou muset splnit mnohem přísnější podmínky pro získání úvěru na bydlení. To podle očekávání bank bude znamenat pokles na hypotečním trhu a prakticky odříznutí velké části střední třídy od možnosti koupit si bydlení. Zároveň lze předpokládat, že toto omezení přístupu k vlastnickému bydlení zostří boj o nájmy a vyžene jejich ceny díky větší poptávce ještě o něco výš.
Rozdíl několika stokorun až tisícikorun ve prospěch hypotéky. Tak v tuto chvíli ve většině lokalit hlavního města vychází porovnání průměrných nájmů se splátkami hypotéky na byt stejných dispozic. Například ve Vršovicích vyjde pronájem průměrného 2+kk podle dat UlovDomov.cz na 16 tisíc korun, byt stejných dispozic z nabídky Central Group v projektu Petrohradská pak stojí 4,69 milionu korun, což při dvacetiprocentní akontaci při současné sazbě 2,44 procenta a 30 letech splácení znamená měsíční splátku hypotéky ve výši 14 708 korun.
Podobně jsou na tom třeba 3+kk ve Stodůlkách. Za ten rodina v případě nájmu zaplatí 24 tisíc korun měsíčně, při koupi nového bytu v projektu Jižní výhledy si zájemce může v tuto chvíli vybrat z 21 bytů stejných parametrů a zaplatí třeba 7,16 milionu korun, což – za výše zmíněných podmínek – znamená splátku 22 454 korun.
„Nová pravidla pro poskytování hypoték budou mít na běžné zájemce o bydlení v Praze velmi negativní dopad a nechají jim v podstatě dvě možnosti. Buď zůstat v nájmu a doufat, že jejich platy významně vzrostou a ceny nemovitostí v metropoli klesnou, nebo se uskromnit a pořídit si bydlení v Praze s menší podlahovou plochou respektive s méně pokoji,“ konstatovala výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.
V tuto chvíli totiž prostá finanční matematika podporuje dlouhodobou tendenci Čechů preferovat vlastnické bydlení. Od počátku října nicméně do tohoto rozhodování vstoupí „nový“ faktor a to dostupnost hypoték. České finanční domy totiž od příštího měsíce začnou aplikovat doporučení České národní banky, které do vyhodnocování bonity klienta zavádí dva nové ukazatele. První zkoumá výši všech úvěrů k celkovému ročnímu čistému příjmu žadatele a maximálně je možno poskytnout hypotéku ve výši devítinásobku ročního příjmu. Ten druhý pak výši měsíčních splátek všech úvěrů vůči příjmům žadatele, přičemž poměr všech měsíčních splátek k měsíčnímu čistému příjmu žadatele nesmí přesáhnout 45 procent.
Podle analytiků hypotéčních bank tato pravidla budou především v Praze znamenat značné omezení přístupu k hypotékám pro středně příjmové skupiny obyvatel a problémy mohou mít i někteří žadatelé s nadprůměrnými příjmy. Centrální banka podle předpokladů tímto nahraje především investorům s dostatečnými finančními zdroji a pronajímatelům, kteří budou mít benefit ze zvýšeného zájmu o pronájem nemovitostí. Převis poptávky nad nabídkou na poli nájemního bydlení pak učiní vlastnické bydlení ještě výhodnější, cesta k němu však bude pro řadu Čechů již uzavřena.