Důvěra v tuzemské ekonomice se v červnu dále výrazně zlepšila a vzrostla na nejvyšší úroveň od února 2019. Ke zlepšení důvěry došlo ve všech podnikatelských odvětvích, především ve službách a obchodu, a viditelně se zlepšila nálada také mezi spotřebiteli.
Náladě v tuzemské ekonomice pomáhá uvolňování restrikcí spojených s pandemií a také souběžně probíhající hospodářské oživení u našich hlavních hospodářských partnerů ve střední a západní Evropě.
Důvěra v tuzemské ekonomice v červnu vyskočila na nejvyšší úroveň od února 2019, přičemž se zlepšila nálada jak mezi podnikateli, tak mezi spotřebiteli. Mezi podnikateli se důvěra zlepšila ve všech odvětvích, zejména ale ve službách a maloobchodu, jež profitují z uvolňování uzavírek souvisejících s pandemií. Pokrok ve vakcinaci a výrazný pokles šíření nákazy má klíčový dopad jak na náladu, tak na reálnou aktivitu jak v české ekonomice, tak v Evropě obecně.
Důvěra se zlepšuje také v průmyslu, červnová úroveň byla nejvyšší od února 2011.
V průmyslu se zlepšuje hodnocení současné poptávky a výhledu výrobní činnosti a zaměstnanosti do dalších měsíců. Dále se zároveň zvýšilo očekávání růstu prodejních cen do dalších měsíců a červnový průzkum potvrzuje, že silný růst aktivity v tuzemském průmyslu je spojen s oživením inflačních tlaků.
Obdobný závěr, tedy očekávání dalšího růstu cenových tlaků, přináší také průzkum ve službách. Důvěra mezi spotřebiteli je nejsilnější od prosince 2019, patrný je pokračující pokles obav z nezaměstnanosti, zároveň opět výrazně vzrostly obavy z růstu cen.
Červnový průzkum důvěry v české ekonomice ukazuje příznivý dopad uvolňování uzavírek ve službách a maloobchodu spolu s pozitivním vývojem ve vnějším prostředí . Zároveň je zřejmě, že se v ekonomice zvedají inflační tlaky: jejich další růst očekávají jak podnikatelé v průmyslu a ve službách, tak samotní spotřebitelé. Červnový průzkum důvěry v české ekonomice tak podporuje závěry bankovní rady o potřebných posunech v měnové politice: souběh hospodářského růstu a bujení inflačních tlaků hovoří pro zvyšování úrokových sazeb a středeční zvýšení úroků ČNB zjevně představuje první krok v delší sérii pohybu sazeb směrem ke znatelně vyšším úrovním.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments
Foto: Pixabay
Zdroj: PR Konektor
Komentář Radomíra Jáče k průzkumu ČSÚ o spotřebitelské a podnikatelské důvěře za letošní červen
28.06.2021, Autor: Z blogosféry