e-news.cz - kurzy
Reklama

Budinský: Jaké trendy budou formovat českou ekonomiku v roce 2025?

05.12.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Budinský: Jaké trendy budou formovat českou ekonomiku v roce 2025?

Pokud bankovní rada ČNB usoudí, že je v roce 2025 pravděpodobné opětovné zvýšení inflace, může rozhodnout o pomalejším snižování úrokových sazeb, nebo o jejich ponechání na stávající úrovni. Hlavními proinflačními faktory jsou ceny energií a potravin, imputované nájemné a služby. V případě energií může hrát negativní roli posilující americký dolar a do budoucna také zavedení dalších emisních povolenek. V listopadu zvolený americký prezident Donald Trump již oznámil záměr uvalit cla nejen na čínské zboží, ale i na zboží dovážené do USA z Evropy. To je velká hrozba především pro automobilový průmysl, který čelí v Evropě velkým problémům a je pro naši ekonomiku klíčový. 

V lednu 2024 meziroční míra inflace v České republice poklesla na 2,3 %, což po několika letech znamenalo návrat do tolerančního pásma České národní banky (1–3 %). I v průběhu dalších měsíců roku 2024 se inflace držela poblíž inflačního cíle, který je ve výši 2 %. Při takovém vývoji bylo jasné, že bankovní rada ČNB musí začít snižovat úrokové sazby. Přitom ještě v lednu 2024 byla repo sazba ve výši 6,75 %, tedy přibližně o 4,5 procentního bodu výše než inflace. Započítáme-li i jednání bankovní rady z prosince 2023, snížila ČNB do listopadu 2024 úrokové sazby osm krát po sobě. Přitom ve 4 případech snižovala sazby o 0,5 procentního bodu a též ve 4 případech o 0,25 procentního bodu, celkově tedy o 3 procentní body ze 7 % na 4 %. Přitom i repo sazba ve výši 4 % znamená v ekonomice kladnou reálnou úrokovou sazbu, neboť je vyšší než inflace. Pro střadatele je to sice pozitivní jev, nicméně pro naši ekonomiku, která se nevyvíjí dobře, jsou stávající úrokové sazby stále ještě příliš vysoké. Podle původních odhadů většiny ekonomů by měla na konci roku 2025 být repo sazba ve výši přibližně 3 %, tedy o 1 procentní bod níže než nyní. Existují ovšem významné důvody, proč může bankovní rada rozhodnout o pomalejším snižování úrokových sazeb. Jedním z těchto důvodů je možné opětovné zvýšení inflace a druhým případné výrazné oslabení koruny. 

Hlavními proinflačními faktory jsou ceny energií a potravin, imputované nájemné a služby. V případě energií může hrát negativní roli posilující americký dolar a do budoucna také zavedení dalších emisních povolenek. Přitom v listopadu zvolený americký prezident Donald Trump už oznámil záměr uvalit cla nejen na čínské zboží, ale i na zboží dovážené do USA z Evropy. To je velká hrozba především pro automobilový průmysl, který už i tak čelí v Evropě velkým problémům a je pro naši ekonomiku klíčový. Přitom česká ekonomika zaznamená v roce 2024 růst HDP ve výši pouze 1 % a státní dluh se postupně zvýšil na přibližně 3,3 bilionu Kč. Na jeho obsluhu v tomto roce už rozpočet počítá s částkou kolem 100 mld. Kč. A rozpočet pro rok 2025 je opět plánován s vysokým deficitem ve výši 241 mld. Kč. Je zde ovšem další nebezpečí v případě, že dojde k dalšímu snižování úrokových sazeb ze strany ČNB. Každé snížení úrokových sazeb má přímý vliv na oslabování české koruny vůči hlavním světovým měnám. Každé takové snížení totiž zmenšuje úrokový diferenciál mezi korunou na straně jedné a eurem nebo dolarem na straně druhé. Tento diferenciál se v roce 2024 výrazně snížil, přestože jak FED, tak i ECB též začaly snižovat úrokové sazby. Nicméně FED už na rozdíl od ECB signalizoval, že další snižování úrokových sazeb bude pomalejší, a nevyloučil ani to, že by se úrokové sazby mohly v budoucnu i zvýšit. 

Na snižování inflace a úrokových sazeb reagují velmi citlivě finanční trhy. Platí sice, že snížení úrokových sazeb vede k růstu cen dluhopisů, nicméně v roce 2024 to zcela platilo pouze pro dluhopisy s krátkou splatností a částečně třeba i pro desetileté dluhopisy. U dluhopisů se splatnostmi více než deset let se snížení repo sazby téměř nepromítlo do jejich výnosů, takže ceny těchto dluhopisů v roce 2024 víceméně stagnovaly. Podobná situace nastala také u hypoték, kde se úroky stále pohybují kolem 5 %. Desetileté dluhopisy poskytují nyní výnos kolem 4 %, ale před několika měsíci byl tento výnos dokonce ještě nižší. K jeho zvýšení došlo právě v souvislosti s možným budoucím zvýšením inflace. Přesto zůstanou dluhopisy v centru pozornosti investorů i v roce 2025, a to vzhledem k tomu, že výnos ve výši 4 % je v porovnání s inflací zajímavý. Poklesem výnosů dluhopisů s kratšími splatnostmi se opět po dlouhé době invertovaná výnosová křivka změnila na rostoucí výnosovou křivku, což můžeme pozorovat i na trhu dluhopisů v USA. Nižší úrokové sazby vytvořily též prostor pro růst cen akcií. Rok 2024 je ve znamení býčího trhu, kdy akciové indexy, stejně jako jednotlivé akciové tituly v USA rostly, ale rok 2025 už tak jednoznačný být nemusí. 

Finanční trhy budou totiž ovlivněny geopolitickou situací, která se v posledním období dále zhoršuje, především kvůli stále probíhající válce na Ukrajině a izraelsko-palestinskému konfliktu. Ten může mít ve střednědobém horizontu výrazný dopad na růst ceny ropy a energií obecně. S tím souvisí i cena zlata, které je dlouhodobě stabilizujícím faktorem v dobách politických i ekonomických krizí. Ještě v únoru 2024 stála trojská unce zlata kolem 2 000 USD, zatímco v říjnu to bylo již 2 800 USD, tedy o 40 % více. Centrální banky, včetně ČNB, v posledních měsících nákupy zlata zvýšily.

doc. RNDr. Petr Budinský, CSc., prorektor pro strategii a mezinárodní vztahy, člen představenstva, Vysoká škola finanční a správní, a. s.

Článek převzat se souhlasem OVB Allfinanz, a.s.z www.ovbjournal.cz

Foto: Pixabay

Autor: Petr Budinský


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

USA a Čína: obchodní válka už začala

10.12.2024, Autor: Vojtěch Benda

Spojené státy zavedly vůči Číně kontrolní omezení ve snaze omezit její rozvoj umělé inteligence pro vojenské využití. Čína reagovala odvetnými opatřeními vůči USA tak, že omezila vývoz svých vzácných nerostů. Peter Arkell, předseda Globální těžařské asociace Číny to označil za obchodní válku bez vítěze.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Minimální důchod v roce 2024: Aktuální stav a navrhované změny po reformě

08.12.2024, Autor: Martin Švehla

Výpočet konkrétní výše důchodu může být  poměrně složitý, neboť se v řadě případů komplikovaně zjišťují doby pojištění, započtené a vyloučené doby a také průměrný výdělek v době před vyměřením důchodu. Nicméně jsou k dispozici kalkulačky, které poskytnou orientační výpočet výše každého důchodu po zadání základních parametrů.

Proč se rozevírají nůžky mezi ekonomikou USA a eurozónou a co s tím

06.12.2024, Autor: Z blogosféry

Globální ekonomická situace, jak ji prezentuje hospodářský výhled MMF, ukazuje na stabilní, ale utlumený růst v příštím roce. MMF tak předpovídá na rok 2025 celosvětový hospodářský růst ve výši 3,2 %. Ovšem s rozdílnou dynamikou. Zejména rozevírající se nůžky mezi Spojenými státy a Evropou budí u nás ekonomů rozpaky. Jaké jsou hlavní faktory tohoto vývoje? Kde se může vhodnými kroky podařit situaci zásadněji zlepšit?

Důchodová reforma 2024

06.12.2024, Autor: Martin Švehla

Pravidla pro přiznání důchodů se sice v letošním roce upravují, ale stávajících příjemců penzí, ani těch, kteří v nejbližších letech do důchodu půjdou, se změny nedotknou. Pravidla se tedy reformují až pro další generaci, pro lidi, kterým je dnes kolem 50 let.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Budinský: Jaké trendy budou formovat českou ekonomiku v roce 2025?

05.12.2024, Autor: red

Pokud bankovní rada ČNB usoudí, že je v roce 2025 pravděpodobné opětovné zvýšení inflace, může rozhodnout o pomalejším snižování úrokových sazeb, nebo o jejich ponechání na stávající úrovni. Hlavními proinflačními faktory jsou ceny energií a potravin, imputované nájemné a služby.

Komentář Radomíra Jáče k PMI ve zpracovatelském průmyslu v ČR

03.12.2024, Autor: Z blogosféry

Listopadový PMI průzkum hlásí, že se podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu zhoršily výrazněji, než v předchozím měsíci. Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském sektoru v listopadu prohloubil pokles výroby i nových objednávek.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel: Aktuální kontroverze modelu demokracie 

03.12.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Jednou z negativních dlouhodobých tendencí současného světa je absence jasné koncepce pro dnešní složitý a extrémně rozdělený svět. Tím je vytvořen, až příliš široký prostor pro improvizaci politiků. Při pohledu kolem nás je zřejmé, že ti zvolení, kteří dávají přednost krátkodobým pragmatickým a neprincipiálním řešením, nemusí být tou nejhorší variantou. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama