e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely stavebního zákona

14.11.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Recenze novely stavebního zákona

„Nelze vyhovět všem“, říká o novele stavebního zákona, která ruší či nahrazuje novelu bývalé ministryně Kláry Dostálové, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a možná nevědomky tak navazuje na slova jejich předchůdce na Ministerstvu pro místní rozvoj.

Autor: vláda

Datum předložení: 1. 11. 2022

Hodnocení EM: 30%

Také Radko Martínek totiž v roce 2005 při předkládání nového stavebního zákona říkal, že návrh zákona je výsledkem dlouho hledaného kompromisu v řešení nejrůznějších, často protichůdných požadavků, aby vzápětí sněmovnu ujistil, že zákon přispěje ke zjednodušení a zefektivnění investiční výstavby.

Podle Martínka stavební zákon do procesu územního plánování a územního rozhodování integroval procesy posuzování vlivů na životní prostředí, a tím odstranil zbytečnou administrativu, aniž by ohrozil veřejný zájem na ochraně životního prostředí. No a potom už jenom samá pozitiva a životní jistoty, jak by řekl učitel Hájek z básníků, co jim chutná život. Čas oponou trhnul a v roce 2020 Karel Havlíček v zastoupení ministryně Dostálové ve sněmovně tvrdil, že problémem současného stavu je především obrovská roztříštěnost stavebních předpisů, všech procesů a stavebních úřadů. 

Zrychlení přípravy realizace staveb, snížení administrativy, která ho provází, a zajištění dodržování lhůt ze strany státu měl zajistit hybridní model stavební správy, kde stavební úřady obcí s rozšířenou působností měly v přenesené působnosti rozhodovat o stavbách místního významu. Ve druhé úrovni pak mělo působit čtrnáct profesionálních státních krajských úřadů plus jeden specializovaný. V průběhu projednávání ve sněmovně ale kompromis se Svazem měst a obcí vzal za své. Stavební úřady měly i s úředníky přejít pod stát a soustavu zastřešil Nejvyšší stavební úřad. 

Rekodifikace z roku 2021 byla současnou koalicí nejprve odložena a nyní vláda předkládá zcela jinou představu reformy stavebního řízení.  Stavební úřady na obcích a krajích pro všechny běžné stavby zůstanou zachovány. Jen na úrovni obcí mimochodem dnes funguje (často spíš nefunguje)  celkem 694 stavebních úřadů. Kolik jich má být nově se z návrhu nedozvíme. Předkladatelé zjevně nechtějí případným rušením stavebního úřadu v Horní Dolní nikoho vystrašit, a proto pracují s variantami: 375/389/600+, což nejspíš znamená, že žádný nezanikne. 

Podle Dostálové novely mohly některé stavební úřady zůstat i nad rámec obcí s rozšířenou působností jako územní pracoviště krajského stavebního úřadu. Obce by sice o stavební úřad nepřišly, starostové by ovšem ztratily vliv, který na ně mohou v rámci smíšeného modelu, kdy jsou pracovníci úřadů zaměstnanci samospráv, uplatňovat. Zrušení státní stavební správy nejenže nepovede k odstranění problému systémové podjatosti, díky němuž se dnes blokují mnohé stavby, ale nezajistí ani sjednocení výkonu státní správy či vzájemnou zastupitelnost úředníků v soustavě.

Ještě horší je Bartošův návrh v oblasti integrace rozhodování o povolování staveb. Předkladatel tvrdí, že nahrazuje institucionální integraci“ integrací „procesní“ a princip jeden úřad, jedno razítko“ zůstává zachován. Možná to psal někdo, kdo návrh zákona (vlastně jsou hned dva) nečetl, nebo doufá, že si jej nepřečtou zákonodárci a uvěří důvodové zprávě. Zásadním přínosem stavebního zákona bylo, že měl vše (kromě hasičů, památkové péče a AOPK/správ národních parků) posuzovat pouze stavební úřad v jediném řízení. 

Nyní se má povolovací řízení znovu dezintegrovat. Samostatná závazná stanoviska mají být vydávána podle zákona o památkové péči, podle zákona o ochraně veřejného zdraví, povolení a výjimky podle zákona o vodách… Souběžně předkládaný zákon o jednotném povolování v oblasti ochrany životního prostředí zajistí, že řízení budou dokonce dvě: environmentální a stavební. O nějakém zrychlení či zjednodušení nemůže být řeč, vracíme k podobě stavebního řízení před jeho loňskou rekodifikací. Aktivisté jásají, stavbaři a developeři nevěří vlastním očím. Bez nich ale byty ani dálnice nepostavíte. 

Paradoxní na celé věci je, že reforma stavebního práva mohla fungovat právě proto, že to nebyl kompromis. Nyní máme opět kompromis, což je sice v politice vítaný jev, z praktického hlediska však ne vždy vede nutně k užitku. Abychom nebyli jen negativní, pozitivní na návrhu je zachování Specializovaného a odvolací stavebního úřadu, který bude rozhodovat o velkých infrastrukturních stavbách, jako jsou dálnice, celostátní železnice nebo přenosových soustav. Jde o pokrok proti tomu, když o Pražském okruhu rozhoduje úřednice v Uhříněvsi.

O původní verzi nového stavebního zákona její odpůrci tvrdili, že bude drahá. Stát by platil úředníky od nejnižšího stupně, pronajímal jim kanceláře, zřizoval nový úřad. Nic není zadarmo, ve skutečnosti je však sporné, zda náklady na zdlouhavé povolovací procesy, vysoký počet „povolovacích“ úředníků a soudních řízení při různých odvoláních, nejsou ještě vyšší. O prorůstovém efektu rychlého stavebního řízení ani nemluvě. 

Foto: Pixabay

Zdroj: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama