Přeplatek na dani vzniká v situaci, kdy poplatník odvedl na dani z příjmů v průběhu roku více, než byla jeho skutečná daňová povinnost. Tento přeplatek může být vrácen jak fyzickým osobám, tak právnickým osobám, pokud splní stanovené podmínky.
Vrácení přeplatku může znamenat přínosnou finanční úlevu a má význam především pro jednotlivce, kteří v průběhu roku uplatnili daňové slevy a odpočty.
Co je přeplatek na dani?
Přeplatek na dani je definován daňovým řádem jako částka, kterou poplatník zaplatil nad rámec své skutečné daňové povinnosti. Přeplatky většinou vznikají
- placením vysokých záloh na daň z příjmu během roku, neboť záloha se stanovuje podle příjmů v předcházejícím roce,
- uplatněním daňových slev a odpočtů (např. sleva na poplatníka, sleva na děti, odpočet úroků z hypotéky); například zaměstnanci, který v průběhu roku platil zálohu na daň bez uplatnění slevy na děti, ale v ročním zúčtování si slevu uplatní, vzniká přeplatek, který mu je vrácen.
- chybně vypočtenou zálohou na daň ze mzdy atp.
Kdy se vrací přeplatek na dani?
O vrácení přeplatku je nutné požádat. Většinou stačí vyplnit příslušnou kolonku v daňovém přiznání, což splní roli žádosti. Přeplatek je pak finanční úřad povinen vrátit poplatníkovi do 30 dnů od podání žádosti nebo od termínu podání daňového přiznání, pokud je v něm přeplatek vykázán. Pro rok 2024 platí:
- Papírové podání do 2. dubna 2024 – přeplatek se vrací do 2. května 2024.
- Elektronické podání do 2. května 2024 – přeplatek se vrací do 2. června 2024.
- Podání s poradcem do 1. července 2024 – přeplatek se vrací do 1. srpna 2024.
V případech, kdy se o vrácení přeplatku žádá mimo formulář daňového přiznání lze využít k tomu určený tiskopis, dostupný na webu finanční správy. Ve všech případech se uvádí i požadovaná forma úhrady, což může být
- Bankovním převodem na účet uvedený v žádosti.
- Složenkou, pokud si poplatník nepožádá o bezhotovostní vrácení.
Vrácení přeplatku při ročním zúčtování daně
Pokud zaměstnanec neplní podmínky pro podání daňového přiznání, jeho přeplatek vyřídí zaměstnavatel v rámci ročního zúčtování daně. Přeplatek mu bude vyplacen spolu s běžnou výplatou v dubnu.
Přeplatek na dani a exekuce
Pokud je poplatník v exekuci, jeho přeplatek může být zadržen a použit k úhradě dluhů. Finanční úřad v takovém případě zasílá přeplatek exekutorovi. Přeplatek může být také použit k úhradě jiných daňových dluhů a nedoplatků nebo k uspokojení daňové exekuce.
Přeplatek na zdravotním a sociálním pojištění
Podobně jako u daní mohou vzniknout přeplatky i na pojistném. O vrácení je opět nutné požádat zdravotní pojišťovnu nebo ČSSZ.
Doplňující tipy
Na sestavení a podání daňového přiznání k dani z příjmů je většinou dostatek času – podává se 3 až 6 měsíců po skončení kalendářního roku – a existuje mnoho možností, jak si nechat poradit: od daňových kalkulaček na internetu přes daňové a účetní poradce až po konzultaci se správcem daně a v neposlední řadě i interaktivní formulář samotného přiznání, který provede nutné výpočty a celkovou kontrolu. Je na poplatníkovi, aby správně uplatnil všechny slevy a odpočty, na které má nárok, aby nároky řádně doložil a tím si zajistil nejnižší nutnou daňovou povinnost. Před podáním daňového přiznání je také účelné si překontrolovat všechny zaplacené zálohy. Pečlivost zde může zajistit vyplacení zajímavého přeplatku.
Závěr
Zkušení daňoví poradci se drží zásady, že na daních je potřeba zaplatit přesně tolik, kolik je nejméně nutné, tedy v mezích zákona minimalizovat daňové povinnosti. Zákon ovšem pamatuje i na situaci, kdy je zaplaceno víc a dodatečně se zjistí, že skutečná povinnost byla nižší. Vrácení přeplatku není automatické – je tedy nutné dbát na správné podání daňového přiznání a dodržet lhůty pro žádost o vrácení přeplatku.
Foto: Pixabay
Autor: Martin Švehla