e-news.cz - kurzy
Reklama

Budinský: Jaké trendy budou formovat českou ekonomiku v roce 2025?

05.12.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Budinský: Jaké trendy budou formovat českou ekonomiku v roce 2025?

Pokud bankovní rada ČNB usoudí, že je v roce 2025 pravděpodobné opětovné zvýšení inflace, může rozhodnout o pomalejším snižování úrokových sazeb, nebo o jejich ponechání na stávající úrovni. Hlavními proinflačními faktory jsou ceny energií a potravin, imputované nájemné a služby. V případě energií může hrát negativní roli posilující americký dolar a do budoucna také zavedení dalších emisních povolenek. V listopadu zvolený americký prezident Donald Trump již oznámil záměr uvalit cla nejen na čínské zboží, ale i na zboží dovážené do USA z Evropy. To je velká hrozba především pro automobilový průmysl, který čelí v Evropě velkým problémům a je pro naši ekonomiku klíčový. 

V lednu 2024 meziroční míra inflace v České republice poklesla na 2,3 %, což po několika letech znamenalo návrat do tolerančního pásma České národní banky (1–3 %). I v průběhu dalších měsíců roku 2024 se inflace držela poblíž inflačního cíle, který je ve výši 2 %. Při takovém vývoji bylo jasné, že bankovní rada ČNB musí začít snižovat úrokové sazby. Přitom ještě v lednu 2024 byla repo sazba ve výši 6,75 %, tedy přibližně o 4,5 procentního bodu výše než inflace. Započítáme-li i jednání bankovní rady z prosince 2023, snížila ČNB do listopadu 2024 úrokové sazby osm krát po sobě. Přitom ve 4 případech snižovala sazby o 0,5 procentního bodu a též ve 4 případech o 0,25 procentního bodu, celkově tedy o 3 procentní body ze 7 % na 4 %. Přitom i repo sazba ve výši 4 % znamená v ekonomice kladnou reálnou úrokovou sazbu, neboť je vyšší než inflace. Pro střadatele je to sice pozitivní jev, nicméně pro naši ekonomiku, která se nevyvíjí dobře, jsou stávající úrokové sazby stále ještě příliš vysoké. Podle původních odhadů většiny ekonomů by měla na konci roku 2025 být repo sazba ve výši přibližně 3 %, tedy o 1 procentní bod níže než nyní. Existují ovšem významné důvody, proč může bankovní rada rozhodnout o pomalejším snižování úrokových sazeb. Jedním z těchto důvodů je možné opětovné zvýšení inflace a druhým případné výrazné oslabení koruny. 

Hlavními proinflačními faktory jsou ceny energií a potravin, imputované nájemné a služby. V případě energií může hrát negativní roli posilující americký dolar a do budoucna také zavedení dalších emisních povolenek. Přitom v listopadu zvolený americký prezident Donald Trump už oznámil záměr uvalit cla nejen na čínské zboží, ale i na zboží dovážené do USA z Evropy. To je velká hrozba především pro automobilový průmysl, který už i tak čelí v Evropě velkým problémům a je pro naši ekonomiku klíčový. Přitom česká ekonomika zaznamená v roce 2024 růst HDP ve výši pouze 1 % a státní dluh se postupně zvýšil na přibližně 3,3 bilionu Kč. Na jeho obsluhu v tomto roce už rozpočet počítá s částkou kolem 100 mld. Kč. A rozpočet pro rok 2025 je opět plánován s vysokým deficitem ve výši 241 mld. Kč. Je zde ovšem další nebezpečí v případě, že dojde k dalšímu snižování úrokových sazeb ze strany ČNB. Každé snížení úrokových sazeb má přímý vliv na oslabování české koruny vůči hlavním světovým měnám. Každé takové snížení totiž zmenšuje úrokový diferenciál mezi korunou na straně jedné a eurem nebo dolarem na straně druhé. Tento diferenciál se v roce 2024 výrazně snížil, přestože jak FED, tak i ECB též začaly snižovat úrokové sazby. Nicméně FED už na rozdíl od ECB signalizoval, že další snižování úrokových sazeb bude pomalejší, a nevyloučil ani to, že by se úrokové sazby mohly v budoucnu i zvýšit. 

Na snižování inflace a úrokových sazeb reagují velmi citlivě finanční trhy. Platí sice, že snížení úrokových sazeb vede k růstu cen dluhopisů, nicméně v roce 2024 to zcela platilo pouze pro dluhopisy s krátkou splatností a částečně třeba i pro desetileté dluhopisy. U dluhopisů se splatnostmi více než deset let se snížení repo sazby téměř nepromítlo do jejich výnosů, takže ceny těchto dluhopisů v roce 2024 víceméně stagnovaly. Podobná situace nastala také u hypoték, kde se úroky stále pohybují kolem 5 %. Desetileté dluhopisy poskytují nyní výnos kolem 4 %, ale před několika měsíci byl tento výnos dokonce ještě nižší. K jeho zvýšení došlo právě v souvislosti s možným budoucím zvýšením inflace. Přesto zůstanou dluhopisy v centru pozornosti investorů i v roce 2025, a to vzhledem k tomu, že výnos ve výši 4 % je v porovnání s inflací zajímavý. Poklesem výnosů dluhopisů s kratšími splatnostmi se opět po dlouhé době invertovaná výnosová křivka změnila na rostoucí výnosovou křivku, což můžeme pozorovat i na trhu dluhopisů v USA. Nižší úrokové sazby vytvořily též prostor pro růst cen akcií. Rok 2024 je ve znamení býčího trhu, kdy akciové indexy, stejně jako jednotlivé akciové tituly v USA rostly, ale rok 2025 už tak jednoznačný být nemusí. 

Finanční trhy budou totiž ovlivněny geopolitickou situací, která se v posledním období dále zhoršuje, především kvůli stále probíhající válce na Ukrajině a izraelsko-palestinskému konfliktu. Ten může mít ve střednědobém horizontu výrazný dopad na růst ceny ropy a energií obecně. S tím souvisí i cena zlata, které je dlouhodobě stabilizujícím faktorem v dobách politických i ekonomických krizí. Ještě v únoru 2024 stála trojská unce zlata kolem 2 000 USD, zatímco v říjnu to bylo již 2 800 USD, tedy o 40 % více. Centrální banky, včetně ČNB, v posledních měsících nákupy zlata zvýšily.

doc. RNDr. Petr Budinský, CSc., prorektor pro strategii a mezinárodní vztahy, člen představenstva, Vysoká škola finanční a správní, a. s.

Článek převzat se souhlasem OVB Allfinanz, a.s.z www.ovbjournal.cz

Foto: Pixabay

Autor: Petr Budinský


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Jak efektivní offboarding přispívá k pozitivní pověsti firmy na trhu práce

29.12.2024, Autor: red

Proces ukončení spolupráce s pracovníkem, tzv. offboarding, je často podceňovanou součástí životního cyklu zaměstnance ve firmě. Přitom správně provedený offboarding nejenže usnadňuje přechod zaměstnance do další profesní kapitoly, ale také může mít klíčový vliv na věhlas společnosti na trhu práce. Níže se podíváme na to, jak efektivní offboarding přispívá k budování dobré pověsti firmy.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Zdravotnictví: Ukázka, jak správně používat AI

23.12.2024, Autor: Vojtěch Benda

Se skokovým rozvojem umělé inteligence se lidé snaží zjišťovat čeho všeho je schopná a jak jí nejlépe využít. Právě ve zdravotnictví se ukazuje jako užitečný nástroj, který dokáže zrychlit i zefektivnit práci jak lékařů, tak farmaceutů.

Sazka reklama
Reklama

Švehla: Veřejné finance - odbornost a politika

21.12.2024, Autor: Martin Švehla

Státní rozpočet na rok 2025 stojí rozhodně za zamyšlení. Je schválený v podobě, kterou odborníci považují za nekorektní a odpovědní politici za dobrý a jeho problémy za řešitelné. V tomto smyslu je dokonce mobilizující. 

Schmarcz: Svoboda slova jako ekonomická hodnota. Jejím potlačením nejen omezíme lidská práva, ale navíc zchudneme

20.12.2024, Autor: Martin Schmarcz

Zostřený boj s dezinformacemi nabírá na obrátkách. Jeho vládní koordinátor je vůči občanům čím dál arogantnější. A Sněmovna schválila nový trestný čin „Neoprávněná činnost pro cizí moc“. To vše se děje na pozadí politiky Evropské unie, která reguluje technologické platformy, pořád se snaží prosadit šmírování soukromých zpráv a svými cenzurními zásahy vyhání z Evropy umělou inteligenci, či brání investicím do inovací. Tohle omezování štve a obtěžuje občany. Navíc ničí naši prosperitu.

Schmarcz: Jak postavit víc bytů? Snadno, prostě je nechte stavět…

17.12.2024, Autor: Martin Schmarcz

Je málo bytů? Bydlení není dostupné? Co s tím? Socialisté mají jako vždy po ruce „rázné“ návrhy: regulace, omezení krátkodobých pronájmů, trestání majitelů prázdných nemovitostí… Jenomže nic z toho nefunguje. Tím vším se pouze vytváří větší nedostatek a ten vede k ještě dražšímu a nedostupnějšímu bydlení. 

e-news.cz - kurzy
Reklama

Benda: Francie ztrácí tradičního afrického spojence a s tím i zdroj uranu

16.12.2024, Autor: Vojtěch Benda

Až do roku 2023 byla Nigérie považována za baštu západu v boji proti terorismu ve svém regionu. Ovšem vojenská chunta, která se zde chopila moci, začala vztahy se západními zeměmi velmi rychle ukončovat a hledá nové spojence například v Rusku. Nejprve byli ze země odveleny vojenské síly a nyní následují další odvětví. Vzájemné vztahy se ochladily především s Francií, která měla jakožto bývalá koloniální velmoc velké vazby na Nigérii. 

Inflace v ČR - listopad 2024 

15.12.2024, Autor: Martin Švehla

Spotřebitelské ceny v listopadu meziměsíčně vzrostly “pouze” o 0,1 % a meziroční inflace tak zůstala na říjnové úrovni 2,8 %.  V listopadu se dále zvýšily ceny některých potravin, rostly i ceny pohonných hmot. Tento růst byl v celkovém údaji za listopad utlumen poklesem cen lihovin a některých přístrojů a spotřebičů pro domácnost. Inflace zůstává i nadále v těsné blízkosti tolerančního pásma ČNB a pozastavení poklesu úroků centrální banky je tím pádem pravděpodobnější. 

Apogeo
Reklama