e-news.cz - kurzy
Reklama

Výsledky společnosti Colt CZ Group SE nenaplnily vysoká očekávání, hodnotí ekonom

26.11.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Výsledky společnosti Colt CZ Group SE nenaplnily vysoká očekávání, hodnotí ekonom

Zbrojní průmysl ve východní Evropě „jede“ kvůli obavám z Ruska.

Jeden z předních výrobců ručních palných zbraní Colt CZ Group SE oznámil konsolidované neauditované výsledky hospodaření za prvních 9 měsíců tohoto roku. I když jsou čísla pěkná a trend vzrůstající, ekonomičtí analytici upozorňují, že zaostávají za plánem.

Tržby 0,2 miliardy korun (meziročně +34,4 procenta), EBITDA ve výši 2,3 miliardy korun (meziročně +45,1 procenta) a čistý zisk ve výši 1,3 miliardy korun (meziročně +47,1 procenta). To jsou neauditované finanční výsledky za prvních devět měsíců roku 2022 společnosti Colt CZ Group SE, která je jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. 

Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ, Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr a 4M Systéme. Skupina zaměstnává více než 2 000 lidí v České republice, USA, Kanadě, Německu a Švédsku. Skupina je ze 77 procent vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners SE, zbývajících 23 procent tvoří veřejně obchodované akcie.

I přesto, že výnosy za prvních devět měsíců letošního roku představují meziroční nárůst o 34,4 procenta oproti stejnému období roku 2021, ekonomové komentují výsledky tak, že jsou za očekáváními, které si skupina sama nastavila.

„Očekávaný meziroční růst tržeb měl dosahovat úrovně 38,2 procenta, čímž by se dostal na výši 10,5 miliardy korun. Reportované tržby však vzrostly pouze o 34,4 procenta na 10,2 miliardy korun. Také realizovaný růst upraveného zisku EBITDA podstřelil očekávaných 51,3 procenta při dosažení úrovně 2,4 miliardy korun. Reportován byl pouze růst o 45,1 procenta na 2,3 miliardy korun. Upravený čistý zisk byl očekáván ve výši 1,47 miliardy korun, skutečný vyšel o 7 procent níž, ve výši 1,40 miliardy korun,“ vysvětluje rozdíly mezi plánem a skutečností hlavní ekonom BHS Securities Štěpán Křeček.

Vzhledem k příznivému vývoji hospodaření, vedení Colt CZ potvrzuje svůj odhad vývoje hospodaření na rok 2022 publikovaný v pololetní zprávě. Vedení Skupiny očekává celkové výnosy v roce 2022 ve výši až 14,6 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 36 procent. Očekávaná EBITDA ve výši až 3,3 miliardy korun představuje meziroční nárůst o 52 procent.

V ČR je růst výnosů 68 procent, v USA 27

Výnosy v ČR za prvních devět měsíců letošního roku vzrostly o 68 procent na 875 milionů korun. Meziroční nárůst prodejů v ČR souvisí s pokračujícími dodávkami Armádě ČR pod rámcovou smlouvou. 

„Výnosy z prodejů v USA vzrostly o 27 procent na 5,7 miliardy korun, především díky konsolidaci výnosů Coltu. Výnosy realizované v Kanadě činily 768 milionů korun, což je meziročně o 133 procent více. Tržby dosažené v Evropě (vyjma ČR) se zvýšily o 55 procent na 1,1 miliardy korun, zejména v důsledku nárůstu prodejů v zemích střední a východní Evropy. Výnosy dosažené v Africe poklesly o 89 procent na 76 milionů korun, jelikož se velké jednorázové dodávky zákazníkům z ozbrojených složek uskutečnily již v loňském roce. Výnosy v Asii se zvýšily o 142 procent na hodnotu 1,3 miliardy korun v důsledku nárůstu prodejů odběratelům z řad ozbrojených složek i komerčním zákazníkům. Výnosy z prodejů do ostatních částí světa dosáhly v uvedeném období 326 milionů korun,“ dodává Štěpán Křeček.

Východní Evropa ve zbrojení „jede“ kvůli válce na Ukrajině

Agentura Reuters uvedla, že zbrojní průmysl ve východní Evropě chrlí zbraně, dělostřelecké granáty a další vojenské vybavení tempem, jaké od dob studené války nepamatuje. Děje se tak v době, kdy vlády zemí regionu stojí v čele úsilí o pomoc Ukrajině v jejím boji proti Rusku.

„Spojenci dodávají Kyjevu zbraně a vojenské vybavení od 24. února, kdy Rusko napadlo svého souseda, a souběžně s tím vyčerpávají své vlastní zásoby. Z výzkumu institutu IfW v německém Kielu vyplývá, že nejvíce přímé vojenské pomoci mezi 24. lednem a 3. říjnem poskytly Ukrajině Spojené státy a Británie. Na třetím místě je Polsko a Česká republika je devátá,“ uvedla agentura Reuters.

Agentura upozornila, že bezprostředně po ruském útoku začaly některé východoevropské armády a výrobci vyprazdňovat sklady zbraní a munice ze sovětské éry, s nimiž Ukrajinci uměli zacházet. Bylo to v době, kdy Kyjev čekal na vybavení ze Západu podle standardů NATO.

S tím, jak se tyto zásoby snižovaly, výrobci zbraní navýšili výrobu staršího i moderního vybavení, aby dokázali udržet dodávky. Příliv zbraní pomohl Ukrajině zahájit protiútok a získat zpět rozsáhlá území. „Ukrajina obdržela od českých firem zbraně a vybavení v hodnotě téměř 50 miliard korun, z toho asi 95 procent tvořily komerční dodávky, řekl agentuře Reuters náměstek na českém ministerstvu obrany Tomáš Kopečný. Podle něj bude český vývoz zbraní v letošním roce nejvyšší od roku 1989, přičemž řada firem v tomto odvětví zvyšuje počet pracovních míst i výrobní kapacity. „Pro český obranný průmysl je konflikt na Ukrajině a pomoc, kterou poskytuje, jednoznačně impulsem, který jsme za posledních 30 let nezažili,“ dodal.

Podle velvyslance při NATO Jakuba Landovského byla Česká republika mezi vývozci zbraní jednou z mocností. „Máme personál, materiální základnu a výrobní linky potřebné pro zvýšení kapacity. Pro Čechy je to velká šance navýšit zásoby toho, co potřebujeme, poté, co jsme Ukrajincům předali staré zásoby ze sovětské éry. Můžeme tak ostatním zemím ukázat, že dokážeme být spolehlivým partnerem ve zbrojním průmyslu,“ dodal velvyslanec při severoatlantické alianci Jakub Landovský.

Foto: Pixabay

Zdroj: Jiří Reichl


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama