Apogeo
Reklama

Poradna: Češi a Moraváci vymysleli způsob, jak šetřit vodu pro veřejné bazény

21.11.2022, Autor: red

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5
Poradna: Češi a Moraváci vymysleli způsob, jak šetřit vodu pro veřejné bazény

Návštěvník jakéhokoliv veřejného bazénu nebo aquaparku netuší, že krom zajištění veškerých služeb pro jeho komfort musí provozovatel také splňovat řadu přísných hygienických norem. Jednou z nich je také povinná výměna vody v bazénových okruzích s recirkulací a to v množství 30 až 60 l na osobu dle druhu bazénu každý den. V praxi to znamená, že provozovatelé veřejných bazénů musí každý den vypustit velké množství relativně čisté vody do kanalizace a ihned dočerpat vodu čerstvou tzv. plnící ve stejném množství. Tuto vodu je třeba ohřát a upravit tak aby koupající se hosté nepoznali žádnou změnu. Vodou, kterou musí podle hygienických předpisů provozovatelé vypouštět, alespoň využívají k k proplachu bazénových filtrů ztv. praní v rámci pravidelné údržby. Technologie, která nyní přichází na trh, tuto praxi může změnit. Umí tuto „vodu na vylití“ po proplachu filtrů z recyklovat s účinností až 97 % a vrátit do bazénových okruhů.  Razantně tak šetří nejen vodu, ale i energetické náklady jednotlivých provozů. První recyklační linka byla spuštěna v první polovině listopadu v Berouně.

V berounském aquaparku Laguna jde až o 20 000 m3 (20 milionů litrů) vody ročně. Rádi proto využili nabídky na a jako první v ČR instalovali tuto revoluční technologii. Průběh zkušebního provozu byl bezproblémový a efektivita tohoto zařízení je ohromující. Linka dnes v Berouně vrací zpět do bazénových okruhů až 90% vody která by jinak odešla po jejím využití k proplachu filtrů do kanalizace. „Vzhledem k tomu, že se dlouhodobě snažíme maximálně optimalizovat provoz našeho akvaparku možnost výrazně snížit ekonomické a energetické nároky nehledě na nutnost šetření s vodou nás technologie Rewat od prvního momentu zaujala. Intenzivní komunikace s dodavatelem a chuť jít vstříc novým technologiím pak vedla k umístění právě k nám do Berouna,“ říká ředitel berounského aquaparku Laguna Antonín Marx s tím, že očekává snížení nákladů za energie, maximální možnou efektivitu při nakládání s vodou a bezstarostné fungování technologie jako celku. Nyní jeho provoz šetří 60 m3 (60 tisíc litrů) vody denně.

Stejnou cestou se vydal i provozovatel bazénu v Rakovníku. Instalace zařízení do tamního akvaparku bude stát 4 miliony korun. „Podle propočtů by jsme měli ušetřit 1 milion korun ročně na nákladech spojených s provozem akvaparku,“ říká starosta Rakovníka Luděk Štíbr (ODS). O dalších potenciálních investicích se v těchto dnech intenzivně jedná, proto o nich zatím nelze mluvit. 

Čistí již ohřátou vodu, tepelné ztráty jsou minimální 

Před spuštěním Rewatu čerpali v Berouně stejně jako na ostatních provozech čerstvou plnící vodu z vodovodního řadu. Ta má průměrně 8 stupňů celsia a je potřeba ji na požadovaných 28 stupňů pro bazény ohřát

V době, kdy započal vývoj technologie, šlo jejím tvůrcům především o to, aby ušetřili zdroje pitné vody a zvýšili ekologickou udržitelnost bazénových a podobných provozů. Po letech vývoje, nemalých investicích do prototypů a řadě testů se do popředí zájmu dostaly i náklady na energie nutné pro ohřev vody v bazénech na komfortní legislativou požadovanou teplotu.

„Do naší linky jde voda o teplotě 28 c a po vyčištění má cca 25 c. Takže je třeba recyklovanou vodu dohřát jen o zhruba 3 stupně. Ne o 20 jako v případě dopuštění z vodovodního řadu,“ vysvětluje jednatel společnosti Rewat Ing. Jaromír Kafka.

Zdůrazňuje, že původně šlo o to, jak zamezit velkému plýtvání pitnou vodou. „Nad tímto zařízením jsme začali přemýšlet před třemi lety při diskusi s kolegy v rámci jednoho veletrhu. Protože léta pracujeme v tomto oboru, hledali jsme cestu, jak zachránit velké množství vody která v rámci pochopitelných hygienických předpisů končí v kanalizaci jako odpadní voda. Načrtly jsme si jednoduché schéma a začali jsme ho postupně rozvíjet. Všechno vycházelo, použité technologie zaručovaly, že by vše mělo být v pořádku. Naše výpočty nám potvrdila i řada kontrolních měření, odběrů a analýz a máme z toho velkou radost,“ říká Ing. Jaromír Kafka. 

Nyní lze bez ostychu říct, že Rewat je technologii, která:

  • šetří vodu (97% vody se po recyklaci vrací zpět do bazénu)
  • šetří peníze za vodné a stočné (výměna vody v bazénových systémech na základě legislativy podle počtu zákazníků je 30 až 60 litrů za osobu a den)
  • šetří náklady na ohřev vody, před napuštěním do bazénu. (Z vodovodního řadu je teplota vody cca 8 stupňů. V bazénech je teplota vody v průměru 28 stupňů). Při recyklaci na této lince dochází k minimální tepelné ztrátě (2-3 stupně), takže se recyklovaná voda nedohřívá o cca 20 stupňů, ale „jen“ o 2-3 stupně
  • není použita žádná složitá technologie vyžadující obsluhu. Linka funguje automaticky, je 24/7 on-line monitorována= šetří náklady na provoz i údržbu
  • recyklovaná voda z linky REWAT se nemusí chemicky upravovat = šetří náklady na chemii
  • REWAT vymyslely české a moravské hlavy a vyrábí se v České republice

Nejen soukromé potenciální investory, ale i vedení krajů, měst a obcí kteří jsou provozovateli veřejných zařízení zajímá bleskurychlá návratnost. „Například u jednoho velkého zařízení na Moravě jsme spočítali vstupní investici na více než 10 milionů korun. Ale taky jsme spočítali, že úspory na provozu jim tuto investici vrátí za 2 roky,“ dodává Kafka. „Obecně lze říci, že se celá investice provozovateli za dobu životnosti technologie vrátí až 5krát,“ dodává.

Dodavatelem a prodejcem recyklační linky REWAT je stejnojmenná společnost, která je vyústěním společného vývoje zařízení pod hlavičkami společností OZONTECH ze Zlína a společnosti Lacus Technology. Tyto společnosti věnovaly vývoji zařízení několik let a nemalé finanční prostředky. Spojením špičkové technologie ozonizace a znalostí všech potřeb bazénových provozů vzniklo zařízení, které lze sestavit přesně podle potřeb zákazníka, jeho výkonovým požadavkům i prostoru v provozu. Systém REWAT je dodáván včetně potřebné implementace do systému bazénové technologie a lze jej přímo zakoupit, nebo je možnost financování metodou EPC, tedy platba za technologii z uspořených nákladů bez nutnosti vstupní investice.

Foto: REWAT


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

CETA: Přehnané regulace umělé inteligence mohou poškodit evropskou konkurenceschopnost

29.03.2024, Autor: red

Digitální regulační politika Evropské unie, zejména v oblasti umělé inteligence, vyvolala rozsáhlou diskusi. Ambiciózní legislativou, jako je AI Act, se EU snaží zaujmout pozici světového lídra v oblasti etického řízení umělé inteligence. Tento přístup však vyvolává obavy ohledně jeho dopadu na inovace a konkurenceschopnost v digitálním odvětví.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k údajům a detailům ohledně výkonu HDP České republiky za loňské 4. čtvrtletí a za celý rok 2023

28.03.2024, Autor: Z blogosféry

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky HDP. Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí mezikvartálně vzrostl o 0,4 % a meziročně si připsal 0,2 %, když předchozí údaje uváděly mezikvartální růst HDP 0,2 % a meziroční pokles 0,2 %.

Schmarcz: Totální zesměšnění odborů. Potřebuje je ještě vůbec někdo?

27.03.2024, Autor: Martin Schmarcz

Odvoláváme, co jsme odvolali a slibujeme, co jsme slíbili. Jako pomatený pohádkový král působí odboráři poté, co si do čela opět zvolili Josefa Středulu jehož před třemi týdny sesadili v palácovém převratu. Tato tragikomická příhoda jen dokresluje, v jak žalostném stavu je hnutí, které kdysi doslova hýbalo politikou i režimy. Čím to je?

Švehla: Obchod mezi čistou a špinavou částí planety

25.03.2024, Autor: Martin Švehla

Ekologické vidění světa a ekonomiky se ve vyspělých zemních prosazuje už nejméně půl století, v posledních dekádách dokonce velmi radikálně, což vyvolává silnou oponenturu. Jedni mluví o záchraně planety, jejíž zkáza je při současné produkci oxidu uhličitého neodvratná, druzí mluví o ekonomické záchraně společnosti, která se přehnanou a překotnou redukcí uhlíkové stopy ničí v samých základech svého fungování. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Recenze zákona o lobbování

18.03.2024, Autor: red

O českém právním řádu se všeobecně soudí, že se stoupající kvantitou trvale klesá jeho kvalita. Pokud platí zákon přechodu kvantity v kvalitu, pak je legislativa výjimkou. Pravděpodobně to souvisí i s tím, že vedle dalších právnických profesí je legislativec málo placen, a když to nefunguje, slouží jako fackovací panák.

Švehla: Euro a politika

17.03.2024, Autor: Martin Švehla

Když pan prezident jednou větou vyvolá veřejnou diskusi, svědčí to o jeho vlivu. V případě zavedení eura to sice není diskuse, která by spojovala, ale také to není nic, co by širokou veřejnost až tak vzrušovalo. Navíc exportéři, kteří se zpočátku zdáli být nejhlasitějšími zastánci přijetí eura se z diskuse vytratili poté, co koruna oslabila a zajistila jim dodatečné příjmy.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Bez jakých znalostí a dovedností se dnes zaměstnanci neobejdou?

14.03.2024, Autor: Z blogosféry

Aby člověk získal a udržel si dobré pracovní místo, musí se prosadit často ve vysoké konkurenci. K tomu pak potřebuje určité vlastnosti a schopnosti, které pomohou podávat patřičné výkony, zvládat pracovní situace a efektivně komunikovat s kolegy i nadřízenými. Co je v současném boji o kvalitní pozici potřeba nejvíce?

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama