e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Pět zásad k vyrovnanějšímu rozpočtu

06.08.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
CETA: Pět zásad k vyrovnanějšímu rozpočtu

Nedávno schválený rozpočet pro rok 2022 počítá s deficitem dosahujícím výše až 330 miliard korun. Ještě v březnu přitom vláda počítala “pouze” se schodkem 280 miliard. Situaci jistě nepomáhají nečekané výdaje spojené s energetickou krizí a válkou na Ukrajině, ovšem tyto události by neměly sloužit jako alibi pro jakoukoliv fiskální nezodpovědnost.

Jakými zásadami by se pak vláda při revizi rozpočtu měla nejlépe řídit?

1. Neprohlubování strukturální složky rozpočtu

V první řadě je třeba zvolit zdrženlivost v případě každého dalšího návrhu, který by znamenal zvýšení nebo zavedení nových mandatorních výdajů, ale i pravidelný výpadek na příjmové straně. Teprve až bude tato zásada dodržena, může vláda začít s pověstnými škrty.

2. Zastavení proinflačních výdajů

Plošné příspěvky na dítě a další výdaje tohoto typu jsou jednak velice nákladné a také v mnoha případech neefektivní. Jejich dalším negativním důsledkem je však i zvyšování inflačních tlaků, čímž posilují efekt, proti kterému měly pomáhat. Dlouhodobě se jedná o neudržitelný stav.

3. Nezavádění daní na nedostatkové produkty

V tomto případě by se vláda měla řídit základními principy ekonomické teorie, která jasně dokazuje vliv zvýšení daně na zvýšení ceny produktu. Pokud je tedy cílem vlády dosáhnout poklesu ceny energie, není úplně nejmoudřejším krokem začít dodatečně zdaňovat energetické společnosti.

4. Revize výdajové složky

Mávnutím kouzelného proutku jistě nelze jen tak učinit škrty za 320 miliard, ovšem v tomto ohledu je třeba začít být aspoň trochu aktivní. S tímto procesem by pak mimo jiné mohla pomoci digitální transformace státní správy, respektive by alespoň mohla posloužit jako záminka k omezení počtu státních úředníků. Prostor pro šetření je pak i u programů typu penzijní připojištění. Zkrátka, fantazii se meze nekladou.

5. Zvýšení příjmů

Jak již bylo řečeno, pouze škrty rozpočet bohužel nespasí. Revidovat je třeba i druhou stranu mince. V první řadě není ani třeba zavádět nové nebo zvyšovat stávající daně. Stačí pouze přestat odpouštět daně stávající. Silniční daň a spotřební daň z pohonných hmot jsou klíčové složky rozpočtu. Při současných rozměrech krize však jejich prominutí signifikantní pomoc občanům nepřináší.

Způsobů, jak snížit plánovaný deficit je jistě mnohem více. Problémem ovšem zůstává, že vláda se neřídí výše zmíněným ani nepřichází s vlastní alternativou. Nezbývá než doufat, že nějaký druh fiskální opatrnosti projeví třeba v rozpočtu pro rok 2023.

FILIP BLAHA, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama