Apogeo
Reklama

CETA: Měly bychom zakázat billboardy u silnice? 

01.04.2023, Autor: red

2 votes, average: 2,50 out of 52 votes, average: 2,50 out of 52 votes, average: 2,50 out of 52 votes, average: 2,50 out of 52 votes, average: 2,50 out of 5
CETA: Měly bychom zakázat billboardy u silnice? 

Není tomu tak dávno, co vstoupil v platnost zákaz stavění billboardů v určité blízkosti silnic a dálnic. Dle proponentů této regulace bylo cílem zabránit nesoustředěnosti řidičů, kteří tak v důsledku tohoto rozptýlení nedbali dostatečně na situaci na cestě a mnohdy zapříčinili dopravní nehodu.

Druhotným argumentem pak byl údajný vizuální smog, který narušoval okolní krajinu. Podobné argumenty pak také zaznívají ve spojitosti s billboardy a reklamními plakáty všeho druhu, které se nachází ve městech.

Abychom mohli co nejdůkladněji analyzovat tuto situaci a výše zmíněné argumenty, je třeba nejdříve definovat pojem veřejný prostor. Veřejný prostor nebo veřejné prostranství jsou prostory, které jsou přístupné veřejnosti, typicky vlastněné veřejností, tj. státem nebo obcí. Může se jednat například o park, náměstí anebo ulice. V tomto případě tedy plakáty nebo billboardy, které se nachází na okolních soukromých budovách přímo nezasahují do veřejného prostoru a pokud bychom tedy byli důslední, velkou část této diskuze by byla předem ukončena. Lze však namítnout, že případný vizuální smog kvalitu veřejného prostoru snižuje skrze externality.

V takovém případě je tedy třeba analyzovat subjekty, které tento statek financují. Tedy fyzické a právnické osoby, jenž odvádí daně státu. Je pak zcela logické se domnívat, že suma odvedených daní firem, které si ony zmíněné billboardy platí a také jejich zaměstnanců, bude dosahovat větší absolutní částky, a tedy většího podílu na financování oněch veřejných statků/prostorů než průměrného spotřebitele těchto statků, jenž by mohl vznášet námitky vůči onomu případnému vizuálnímu smogu. Firmy tedy de facto majoritně financují tento druh statku a spotřebovávají ho pouze jiným způsobem než běžné procházení. Jistě i v tomto případě je třeba načrtnout rozumné hranice, nicméně řešením nejsou bezhlavé zákazy. 

Opomínat nesmíme ani hrozbu dopravních nehod, ale zde také platí, že je potřeba zvážit případné náklady pro firmy, které by způsobilo toto omezení propagace, spolu s ušlým ziskem poskytovatelů propagačních prostorů s pravděpodobností nehody způsobené odvedením pozornosti kvůli billboardu. Ostatně jedná se o zaběhnutou praxi v instalaci dopravních upozornění a semaforů. 

FILIP BLAHA, analytik CETA

Foto: Pixabay

Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

CETA: Evropské dotace a regulace: Dvojsečná zbraň českého zemědělství

31.03.2024, Autor: red

Česká zemědělská komunita se ocitá v rozporu mezi regulacemi EU a systémem dotací, které formují současný agrární model. Zatímco Green Deal klade důraz na udržitelnost a ekologické zemědělství, dotace vytváří podmínky pro nadprodukci a environmentální zátěž. Tato situace odhaluje klíčový paradox v srdci evropské zemědělské politiky.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Přehnané regulace umělé inteligence mohou poškodit evropskou konkurenceschopnost

29.03.2024, Autor: red

Digitální regulační politika Evropské unie, zejména v oblasti umělé inteligence, vyvolala rozsáhlou diskusi. Ambiciózní legislativou, jako je AI Act, se EU snaží zaujmout pozici světového lídra v oblasti etického řízení umělé inteligence. Tento přístup však vyvolává obavy ohledně jeho dopadu na inovace a konkurenceschopnost v digitálním odvětví.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama