e-news.cz - kurzy
Reklama

Nejpopulárnější světové úložiště kódů čelilo útoku – komentář kyberbezpečnostní společnosti Check Point

09.08.2022, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Nejpopulárnější světové úložiště kódů čelilo útoku – komentář kyberbezpečnostní společnosti Check Point

GitHub, nejpopulárnější úložiště kódů, které používá více než 83 milionů vývojářů po celém světě, čelilo rafinovanému útoku. Úložiště umožňuje vývojářům spolupracovat a využívat zdrojové kódy, čehož chtěli využít útočníci, kteří zkopírovali tisíce stávajících projektů a vložili do nich malware.

GitHub je největší programátorskou komunitou na světě, takže i když se útok podařilo zastavit a odhalit, jedná o závažný problém.

„Podařilo se odhalit nebezpečnou klonovací kampaň na GitHubu. Útočníci použili techniku typosquatting ke klonování a publikování oblíbených kódů pod falešnými účty, kdy napodobovali původní kódy a vkládali do nich malware. Cílem útočníků bylo krást informace o prostředí a v některých případech se snažili dokonce zařízení infikovat backdoorem. Znovu se tak ukazuje, jak nebezpečné jsou útoky na dodavatelské řetězce,“ říká Peter Kovalčík, regionální ředitel, Security Engineer EE z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Co je GitHub?
GitHub umožňuje vývojářům spolupracovat na kódech, takže ostatní vývojáři mohou upravovat kód, který není jejich. Vlastník původního kódu má ale stále plnou kontrolu nad změnami a může rozhodnout, které přijme a které odmítne.

Vývojáři si mohou také stáhnout libovolný kód a použít jej ve svých vlastních aplikacích. Pokud chce nějaký vývojář výrazně změnit kód jiného vývojáře, použije funkci klonování. Ta umožňuje vytvořit přesnou kopii cizího kódu. Původní verze zůstává nedotčena pod správou původního autora a zachovává si i stávající statistiky, jako jsou zobrazení, sledující, úpravy a komentáře, zatímco klon je pod správou nového vlastníka. Protože se v podstatě jedná o nový kód, nemá zatím žádné statistiky.

Co se stalo?
Hackeři na GitHubu naklonovali až 35 000 uložených projektů, takže byly identické s původním zdrojovým kódem, nově však obsahovaly i vložený malware. Tento škodlivý kód mohl krást informace o prostředí, ve kterém je spuštěn, data o identitě zařízení, identitě uživatele a další citlivé údaje.

Ještě nebezpečnější ale bylo, že takto vložený malware mohl stahovat další malware z webu třetí strany. Ten pak mohl dále zneužít jakoukoli aplikaci nebo prostředí, které používalo klonovaný kód.

Podobné útoky na dodavatelské řetězce mohou mít katastrofální následky, když si nic netušící vývojář omylem stáhne klonovaný, škodlivý, kód, který použije pro vlastní účely a pak jím nevědomky ohrozí uživatele.

Jak se chránit před podobnými útoky?
Bezpečnostní týmy mohou využít automatizované nástroje, ale jejich nasazení v organizacích stále ještě pokulhává. Útoky na dodavatelské řetězce jsou ale natolik závažné, že odpovídající zabezpečení je kriticky důležité.

Technologie Check Point CloudGuard nabízí automatizované bezpečnostní nástroje, prostřednictvím kterých zkontroluje jak vlastní infrastrukturu, tak i zdrojový kód a eliminuje tím všechny hrozby už v té nejranější fázi.

Foto: Pixabay

Zdroj: Petr Cícha


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

O IT obory je velký zájem, v Česku však stále chybí až 30 tisíc ajťáků, nejvíce v oboru kyberbezpečnost

20.03.2024, Autor: Z blogosféry

V Česku chybí odborníci z oblasti IT. V České republice je zaměstnaných více než 316 000 IT specialistů, zapotřebí je jich ale až o 30 000 víc. Zájem o studium oboru na vysoké škole přitom roste – v roce 2022 studovalo informační a komunikační technologie (ICT) téměř 24 000 studentů. Počet studentů je vyšší než za posledních 5 let. Nedostatek pracovníků je především u oboru kybernetické bezpečnosti.

80 % center IT a podnikových služeb chce více šlápnout do automatizace. I přesto většina zaměstnavatelů z oboru plánuje nábor nových lidí

07.03.2024, Autor: Z blogosféry

Rok 2024 bude rokem pokročilé automatizace a robotizace. V oboru IT a podnikových služeb již dnes roboti zastávají práci, která je ekvivalentem bezmála 20 tisíc pracovních míst, v nadcházejícím roce chce ale 80 % firem z toho oboru projekty automatizace rozšířit i na další zpracovávané procesy a služby.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Migrace českých firem do cloudu pokračuje. Čeho se obávají a co je pravda?

29.02.2024, Autor: Z blogosféry

Během pár let musí více než tisícovka tuzemských firem přejít do cloudu. Důvodem je transformace populárního podnikového softwaru SAP a ukončení podpory stávajícího necloudového řešení na konci roku 2025. Většina firem se tohoto dlouho odkládaného kroku ale stále obává. Jaké mají důvody a jaká je dnes realita?

Drtivá většina firem není na novou úroveň kyberbezpečnosti připravena

27.02.2024, Autor: Z blogosféry

Pouze 2 % českých firem dosahuje úrovně kybernetické bezpečnosti definované aktualizovanou směrnicí o síťové a informační bezpečnosti (NIS2). Vyplývá to z průzkumu společnosti EY ČR, která jej provedla mezi desítkami tuzemských společností z 22 různých odvětví.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama