e-news.cz - kurzy
Reklama

Popularita volnočasových benefitů vytrvale stoupá. Útraty za dovolenou a kulturu se oproti roku 2021 více než zdvojnásobily

04.03.2023, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Popularita volnočasových benefitů vytrvale stoupá. Útraty za dovolenou a kulturu se oproti roku 2021 více než zdvojnásobily

Volnočasové benefity jsou mezi zaměstnanci stále oblíbenější. Podle dat společnosti Edenred stoupl meziročně objem transakcí v tomto segmentu o 42,5 %, ve srovnání s rokem 2020 se více než zdvojnásobil. Nejde přitom jen o oživení trhu po koronavirové pandemii – zájem o volnočasové benefity rostl průběžně i po vyrovnání postpandemických rozdílů. Podobný vývoj bude pokračovat i letos. Nejčastěji zaměstnanci v minulém roce využívali benefity v lékárnách, optikách a cestovních kancelářích, výrazně také rostly transakce v kinech či divadlech. Růst útrat navzdory zdražování ukazuje, že benefity umožňují zaměstnancům dopřát si tyto aktivity bez ohledu na stav domácího rozpočtu. Popularita jednotlivých kategorií se během roku výrazně měnila, v létě byly nejpopulárnější dovolené, v zimě naopak předvánoční nákupy. 

Obliba volnočasových benefitů mezi zaměstnanci dlouhodobě roste. Celkový objem transakcí v tomto segmentu, který zahrnuje například služby v oblasti zdravotnictví, kultury či cestování, meziročně stoupl o 42,5 %, ve srovnání s rokem 2020 pak dokonce o 101,7 %. Průměrná hodnota jedné transakce se oproti roku 2021 rovněž mírně zvýšila. Konkrétně došlo k nárůstu o 2,5 % na 646 korun. Ve srovnání s rokem 2020 je posun výraznější, za toto období vzrostla průměrná hodnota jedné transakce o 11,6 %. Vyplývá to z dat společnosti Edenred.

„Data z minulého roku ukazují, že se vnímání zaměstnaneckých benefitů postupně posouvá tím správným směrem. Zaměstnanci i zaměstnavatelé kromě tradičních jídelních benefitů objevují i kouzlo těch volnočasových. Naším cílem je nabízet benefity, které zaměstnancům usnadní život a pomohou najít rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Snažíme se přitom vytvořit co možná nejširší spektrum služeb, ze kterých si dokáže vybrat opravdu každý. Kromě nejpopulárnějších oblastí tak lze naši kartu využít například k vypůjčení vozidla či k návštěvě psychologické poradny nebo veterináře,“ říká Aneta Martišková, členka vedení Edenred.

Péče o zdraví dlouhodobě dominuje

Nejvíce zaměstnanci využívali benefity v oblasti zdravotnictví a péče o zdraví. V posledních třech letech se mezi nejpopulárnějšími kategoriemi pravidelně umisťovaly lékárny, optiky a obchody s ortopedickým zbožím a protézami. Na úplném čele se z hlediska celkového objemu využitých benefitů dlouhodobě drží právě lékárny. Ty byly roce 2022 zodpovědné za více než polovinu celkového objemu transakcí. Popularitě se těšily i cestovní kanceláře nebo knihkupectví.

„Přestože se situace pomalu zlepšuje, stále se setkáváme s nepochopením toho, co to volnočasové benefity vlastně jsou. Lidé si je mnohdy primárně spojují s oblastí sportu a ačkoliv takové benefity samozřejmě nabízíme, tvoří jen jednu část našeho portfolia,“ upozorňuje Aneta Martišková a pokračuje: „V nabídce našich partnerů je možné najít širokou škálu benefitů zahrnující vše od zmiňovaného sportu přes kulturu až po péči o zdraví. Příspěvek od zaměstnavatelů není v případě benefitních karet Edenred vázán na jednu konkrétní kategorii a zaměstnanci tak mohou benefity využít podle libosti tam, kde uznají za vhodné.“

Rostl zájem o dovolené a kulturu, krizi navzdory

Meziroční nárůst objemu transakcí se dotkl většiny kategorií volnočasových benefitů. Kromě lékáren, kde objem transakcí vzrostl o 34 %, je možné nejvýraznější změnu pozorovat u cestovních kanceláří, kde se útraty meziročně více než zdvojnásobily (nárůst o 132 %). Objem využitých benefitů výrazně stoupl i v ubytovacích zařízení (51 %), lázních (82 %) a masážních salonech (85 %). Skokový nárůst zaznamenaly i prodeje lístků do kin (161 %) a divadel (160 %). Největším skokanem se pak mezi benefity staly vstupenky na koncerty, za které zaměstnanci vloni utratili šestkrát více (nárůst o 505 %) než v předešlém roce.

 „V loňském roce výrazně stoupla popularita benefitů v oblasti zájezdů u cestovní kanceláře či ubytování a očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v letos. Další nárůst očekáváme i u vstupenek na koncerty, do kin a divadel. Není náhoda, že nejvíce rostou oblasti, na kterých lidé v současné době spíše šetří. To je jeden z hlavních přínosů volnočasových benefitů. Díky nabídce těchto služeb jako zaměstnaneckých benefitů nemusí mít lidé obavy, že by výrazně zasáhly do jejich domácího rozpočtu a mohou si tak dopřát aktivity, které by pro ně jinak nebyly prioritou,“ vysvětluje Aneta Martišková.

Nejvíce lidé utratili za předvánoční nákupy

Popularita jednotlivých kategorií volnočasových benefitů se v průběhu roku 2022 výrazně měnila. V letních měsících patřily mezi nejčastěji vyhledávané položky hotely, aquaparky nebo zoologické zahrady. Častěji se objevovala i hledání spojená se sportovními aktivitami. V předvánočním období naopak výrazně stoupla na popularitě knihkupectví či obchody s elektronikou. Vyrovnanou oblíbenost během celého roku si držely optiky, lékárny a nákupní řetězce. 

„Předvánoční období je z hlediska volnočasových benefitů značně exponované. Celkový objem transakcí se v listopadu a prosinci 2022 vyšplhal téměř na dvojnásobek běžného měsíčního průměru. V lednu pak opět výrazně klesl, podobně jako v minulých letech. Lidé v tuto dobu využívali benefity k nákupu vánočních dárků, což dokládá i nárůst vyhledávání knihkupectví a elektroniky,“ doplňuje Aneta Martišková.

Foto : Pixabay

Zdroj : DFMG


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Nálada spotřebitelů se prudce zlepšuje

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Podle dubnového konjunkturálního průzkumu z dílny Českého statistického úřadu vzrostl souhrnný indikátor tuzemské ekonomické důvěry z březnových 94,2 na aktuálních 97,0 bodu.

E-šmejdi způsobili za první čtvrtletí škody za 357 milionů korun

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Za první tři měsíce letošního roku se počet kybernetických útoků na klienty bank zvýšil o 21 procent. Celkově bylo napadeno 20 723 klientů. I přes vyšší počet útoků se snížila celková škoda, a to na 357 milionů korun. Klesla i průměrná škoda na jednoho klienta, která je mírně přes 17 tisíc korun. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Příspěvky na DIP zatím firmy nabízí spíše výjimečně. Zaměstnanci se k novému produktu staví rovněž opatrně

23.04.2024, Autor: Z blogosféry

Dlouhodobý investiční produkt mohou Češi využívat už od začátku letošního roku. Většina z nich ale nadále setrvává u penzijního spoření. Důvodem je především neznalost, ale také váhavost zaměstnavatelů. Ti vyčkávají a zatím pouze malá část z nich svým zaměstnancům na DIP přispívá. Hlavním argumentem je malá informovanost a případná administrativní zátěž.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

ČNB: Věnujte pozornost penězům, abyste poznali padělky 

18.04.2024, Autor: Z blogosféry

3 539 českých bankovek a mincí v celkové hodnotě 5,648 milionů Kč označila loni za padělek Česká národní banka (ČNB). Nejvíc jich, stejně jako v minulosti, bylo v Praze, a to 1 019. Následovaly Klatovy s 298 padělky a Karlovy Vary s 273 falešnými penězi. Víc než mince se padělaly bankovky, zvýšil se i počet nepravých dvacetikorun. Meziročně ČNB zadržela o 2 419 padělků víc.

Výrobní ceny v průmyslu zůstávají na uzdě

17.04.2024, Autor: Z blogosféry

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v průběhu března oproti předchozímu měsíci klesly o 0,1 %, což odpovídá meziroční stagnaci. Výsledek tak pro trh představuje poměrně výrazné překvapení směrem dolů, když vyhlížel meziroční růst o 0,3 %. 

Komentář Radomíra Jáče k údajům o inflaci v ČR za březen

10.04.2024, Autor: Z blogosféry

Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle: v souladu s očekáváním finančního trhu. Na úrovni 2,0 % je meziroční inflace pod předpokladem ČNB, neboť centrální banka ve své prognóze zveřejněné počátkem února čekala březnovou inflaci na úrovni 2,9 %.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

CETA: Snížení sazeb ECB v nedohlednu ochlazuje ekonomiku eurozóny

08.04.2024, Autor: red

Finanční trhy dlouho čekají na rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) snížit úrokové sazby. Pomalé zpomalování inflace a pečlivé prověřování ekonomického vývoje eurozóny to bance zatím nedovoluje. Hlavní depozitní sazba zůstává od posledního hlasování, které proběhlo 7.3.2024, nezměněna na úrovni 4 %, což je stav od srpna 2023. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama