Kryptoměnový trh píše jednu zajímavou kapitolu za druhou, v každé přitom přepisuje historické rekordy. A každá je plná nástrah i příležitostí. Jaká je aktuální situace a jak na ni reagovat?

Rok 2021 ve znamení kryptoměn

Z dnešního pohledu se to může zdát téměř jako věčnost, ale v listopadu loňského roku dosáhl bitcoin (a spolu s ním i většina ostatních kryptoměn) na zatím nejvyšší hodnotu v historii. Jeden bitcoin se rovnal 68 000 dolarů, resp. více než 1,4 milionu korun.

Přitom o pouhý rok dříve, v březnu 2020, bitcoin klesl až k 5000 dolarů za kus a část investorů mu prorokovala zánik. Poté ale následovala rychlá jízda nahoru až ke zmíněným rekordům. A tak se opět potvrdilo, že na trhu se nejlépe daří tomu, kdo kupuje, když ostatní prodávají, a prodává, když ostatní nakupují.

Rok 2022 zatím ve znamení poklesu

Letošní rok se zatím nese ve znamení klesání. Z listopadového rekordu se dosud bitcoin snesl pod 30 000 dolarů. Společně s ním rovněž klesají i ostatní kryptoměny. V květnu jsme pak byli svědky události, která se do kryptoměnového světa navždy zapíše. Kryptoměna Terra (LUNA) a spolu s ní i stablecoin UST doslova během jednoho týdne odepsaly veškerou hodnotu, šlo přitom o kryptoměnu, která před svým krachem patřila mezi 10 největších projektů dle tržní kapitalizace.

Také tyto události znovu rozvířily debaty o tom, zda kryptoměny mají budoucnost, nebo píšou své poslední měsíce, než postupně všechny odepíšou většinu své hodnoty.

Přišel čas se kryptoměn zbavit?

Tábor odpůrců kryptoměn se nyní znovu dostal ke slovu a hromadně radí kryptoměny prodávat. Nikdo samozřejmě nemůže s určitostí vyloučit, že mají pravdu. Pokud se ale podíváme do historie, bitcoin i drtivá většina ostatních kryptoměn zatím vždy prokázaly, že se dokážou z propadů hodnoty vzpamatovat. A nejen to – po pouhých několika letech od významných propadů zatím vždy následovaly nové rekordy.

Kde jeden vidí problém, další vidí příležitost. A tak právě rok 2022 možná je rokem plným příležitostí k nákupu. Pokud vás zajímá, kde nakupovat kryptoměny, můžeme doporučit českou kryptoměnovou burzu Coinmate. Její výhodou je přehledné uživatelské rozhraní, snadná registrace a možnost nakupovat kryptoměny i za české koruny. Coinmate navíc pamatuje většinu pádů i vzestupů bitcoinu i dalších kryptoměn a je tak stabilní platformou v tomto turbulentním odvětví.

Jak maximalizovat potenciální výnos?

Nikdo nedokáže předpovědět, kdy dosáhne bitcoin lokálního dna své hodnoty. Je možné, že se na něm nachází právě nyní, stejně jako se může stát, že hodnota ještě bude v průběhu dalších měsíců klesat. Z toho důvodu není moudré udělat jeden velký nákup, ale rozložit investici do většího množství malých obchodů. Díky tomu dokážete rozložit riziko a zvýšit šanci, že nákup provedete v nejlepší možný okamžik.

Foto: Pexels