Hypoteční boom a následný strmý pád daný skokovým nárůstem úrokových sazeb. Ceny bydlení, které stále stoupají, ačkoli o přehřátí trhu se mluví ve všech kruzích stále dokola. Nemovitosti jsou v době ekonomických a společenských turbulencí jistotou, zvláště v době enormní inflace přitahují stále větší zájem investorů, který logicky udržuje patřičné cenové napětí. To jsou základní parametry trhu realit. Souvisí s nimi ještě jeden, v současnosti skloňovaný více než kdy dříve – nedostupnost bydlení.

Nájemní byty mizí

Aktuální situace na realitním trhu, zejména ceny nemovitostí, násilně brzdí zájem o vlastnické bydlení. Do centra pozornosti staví nájemní bydlení, a to v takové míře, že nájemní byty mizí tempem dosud nevídaným. Krize bydlení otřásá především českou metropolí. Dle průzkumu společnosti GarantovanyNajem.cz je v metropoli nejmenší nabídka bytů k pronájmu za posledních osm let.

Nabídka nájemního bydlení setrvale sestupuje od poloviny loňského roku, na konci roku již spadla na úroveň před pandemií, která s nájemním bydlením zahýbala na opačnou stranu. V letošním roce nabídka nájemního bydlení dále razantně klesá, jak pro ČTK upozornil i odborník na stavebnictví a reality z poradenské společnosti KPMG Josef Kupec.

Poptávka po bytech k pronájmu se dostala na mimořádnou úroveň, pomohla k tomu i válka na Ukrajině. To potvrzuje Helena Hyánková, zástupkyně ředitele komerčních projektů společnosti PSN: „V současnosti nemáme volný ani jeden byt do nájmu, a pokud se náhodou nějaký uvolní, okamžitě se pronajme. Srovnám-li to s minulostí, dříve byt vydržel v nabídce i měsíc, teď je to maximálně týden, ale spíš jen několik dní.”

Nadstandardní zájem a nadstandardní projekty

Nálada na trhu nezůstává bez odezvy. V souladu s přesunem poptávky se proměňuje i developerské portfolio ve prospěch nájemního bydlení. „V tuto chvíli je poměr našeho portfolia přibližně 80 % prodej a 20 % pronájem. Do budoucna se toto procento ale určitě změní a podíl nájmů posílí. Především se budeme soustředit na přípravu a finalizaci stávajících projektů a rovněž na nákup zajímavých nemovitostí a pozemků, jež by se mohly v této době objevit na trhu. Takové jsme schopni díky dostatku kapitálu rychle koupit a následně přeměnit například na projekt s nájemním bydlením,“ přibližuje developerské aktivity Helena Hyánková z PSN. Developer přitom již nyní intenzivně připravuje hned několik projektů nájemního bydlení. Jde o renovaci bývalé Městské telefonní ústředny v ulici Fibichova, další projekty v Polské nebo Muchově ulici, v neposlední řadě pak rekonstrukci tří činžovních domů v Seifertově ulici, kde má PSN také své sídlo.

Foto: Pixabay

Zdroje: GarantovanyNajem.cz, ČTK, KPMG, PSN