Podle průzkumu Stavební spořitelny České spořitelny z května 2022 by v případě pořízení vlastního bydlení největší část respondentů (téměř čtyřicet procent) dala přednost koupi staršího bytu nebo domu a následné rekonstrukci. Co za tím stojí? V 60 % případů jsou to peníze, na novostavbu totiž nedosáhnou. Při rekonstrukci by se 43 % Čechů spoléhalo na vlastní úspory. Stavebko nebo úvěr ze stavebního spoření by k zaplacení rekonstrukce použila třetina Čechů. Neopomenutelným prvkem každé současné rekonstrukce jsou také udržitelné technologie. Lidé by si podle průzkumu Buřinky nejvíce přáli instalovat fotovoltaické panely a využívat dešťovou vodu. Třetina chce jejich pořízení platit z vlastních úspor a necelá třetina spoléhá na pomoc dotací.  

„Vlastní bydlení je stále snem většiny Čechů, a to i přes dramaticky sníženou dosažitelnost bytů či domů způsobenou malou nabídkou a růstem cen nemovitostí i zvýšením úrokových sazeb hypoték. Podle našeho průzkumu chce bydlet ve vlastním 9 z 10 Čechů, jinými slovy jen 10 % z nás po něm netouží,” říká Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny. 39 % respondentů průzkumu Buřinky by si s ohledem na situaci na trhu a své možnosti pořídilo spíše starší dům nebo byt a vydalo by se cestou rekonstrukce. K novostavbě se přiklání třetina Čechů. Jen 8 % by volilo přístavbu u rodičů či prarodičů a 8 % by si pořídilo družstevní bydlení.

Důvodem k pořízení staršího bydlení a následné rekonstrukce jsou nejčastěji finance. Téměř 60 % z těch, kteří by volili starší nemovitost, na novostavbu prostě nedosáhne. Každý pátý pak díky koupi levnější starší nemovitosti získá za stejnou cenu více metrů čtverečních svého vysněného domova.

Zdroj: Buřinka

Při rekonstrukci spoléhají Češi hlavně na vlastní úspory

Nejčastěji chtějí lidé na rekonstrukci využít své finance – celkem 44 %. Necelá třetina Čechů spoléhá na stavební spoření nebo úvěr ze stav. spoření. U pořízení nového bydlení vzhledem k finanční náročnosti jasně vede hypotéka (43 %). „Při řešení potřeb spojených s bydlením se v různých situacích hodí různé typy úvěrů. Hypotéka, jako úvěr zajištěný nemovitou věcí, slouží především k financování koupě nebo stavby nemovitosti. Úvěr ze stavebního spoření je zase vhodný při rekonstrukci nebo koupi družstevního bydlení. Úroky z obou těchto typů úvěrů je možné odečíst ze základu daně a tím i ušetřit. Buřinka se specializuje na rekonstrukční úvěry. To potvrzují i statistiky. V poslední době stojíme za renovacemi největšího počtu domovů financovanými pomocí úvěru ze stavebního spoření,“ říká Radek Perman nový člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

Zdroj: Buřinka

Polovina Čechů si na domě přeje fotovoltaické panely

Rostoucí ceny elektřiny a plynu nutí Čechy zateplovat, měnit vytápěcí návyky a pořizovat alternativní udržitelné zdroje energie. Podle průzkumu Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky) z letošního května 61 % Čechů omezuje spotřebu (méně topí, dávají si pozor, aby zbytečně nesvítili apod.). Snižovat termostat ale nejde do nekonečna. Pro snížení plateb za plyn a elektřinu je proto dobré přistoupit k dalším opatřením. 16 % respondentů se snaží minimalizovat tepelné ztráty, tzn. že zateplují, vyměňují okna, instalují rekuperaci atd. Dalším způsobem, jak ušetřit je pořídit úspornější zdroj vytápění. Češi proto pořizují tepelná čerpadla (5 %), fotovoltaické panely (6 %) nebo nový kotel (5 %).

Zdroj: Buřinka

„Podle našeho průzkumu plánuje necelá třetina rekonstruujících financovat řešení úspory energií pomocí dotací. Ty jsou ale vypláceny až po realizaci. Nabízíme proto u Úvěru od Buřinky pro budoucnost možnost mimořádné splátky ve výši poskytnuté dotace zdarma,” říká Radek Perman.

Zdroj: Buřinka

Foto: Pixabay

Zdroj: Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.