Deflace, tedy pokles cenové hladiny v ekonomice je strašákem mnohých ekonomů. Zejména centrální bankéři deflaci nevidí rádi a raději drží mírnou inflaci, než by dopustili sebemenší deflaci. Ovšem je jedno odvětví, které je v deflaci již téměř šedesát let.

Zatímco dříve, před dvaceti lety, byly stolní počítače v domácnostech výjimkou či domácnost vlastnila jeden počítač, dnes je běžné, že každý člen domácnosti má svůj osobní notebook, smartphone a někdy dokonce také tablet. Také jsme si zvykli, že technologie jsou rod od roku více chytřejší. Každý rok můžeme rychleji stahovat hudbu či filmy, můžeme fotit ve větším rozlišení, ukládat do počítačů, smartphonů či do cloudu stále větší soubory. Počítače, telefony další elektronická zařízení se nejen stávají levnějšími a dostupnější, navíc se kontinuálně zdokonalují a jsou stále více “smart”. Zvykli jsme si na to a přijde nám to tak samozřejmé, že to možná ani nevnímáme.

V odborné terminologii se tomuto jevu říká Moorův zákon a platí téměř šedesát let. Charles Moore byl spoluzakladatelem společnosti Intel, zabývající se výrobou polovodičů a mikroprocesorů. Moore si všiml vzrůstající výkonnosti polovodičů a tranzistorů, při zachování stejných výrobních nákladů a v roce 1965 uvedl: „Počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod se při zachování stejné ceny zhruba každých 24 měsíců zdvojnásobí.“

Později svůj závěr přeformuloval, že počet tranzistorů se zdvojnásobí každých 18 měsíců. Navíc technologické pokroky ve výrobě postupem času zlevnili i samotnou výrobu. Zdvojnásobení počtu tranzistorů a zároveň snížení výrobní ceny zrychlovalo technologický pokrok a zákon je platný dodnes. Právě díky exponenciálnímu růstu výkonnosti počítačů a všech chytrých zařízení a stále se snižujících cenách, si dnes můžeme užívat technologie, které byli před nedávnem finančně nedostupné. Můžeme tak naplno okusit deflaci a tedy růst kupní síly peněz.

Foto: Pixabay

Zdroj: Jana Přibylová