e-news.cz - kurzy
Reklama

Blaha: Do jakých rukou náleží Budějovický Budvar?

23.06.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Blaha: Do jakých rukou náleží Budějovický Budvar?

Státní vlastnictví pivovaru Budějovický Budvar lze označit za jeden z mála, v očích veřejnosti opěvovaných, pozůstatků minulého režimu. A také nepochybně téma, které vždy rozproudí plamennou debatu.

O tu poslední se postarala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, když jmenovala právě tento pivovar jako příklad podniku zralého na privatizaci. Obstojí však Budějovický Budvar vůbec před soudem těch nejčastějších argumentů pro veřejné vlastnictví?
Argument lidským právem
Jedná se o klasický argument používaný v rámci většiny státních politik. Odvozený je z pozitivní definice lidských práv – tedy mít právo na danou komoditu v takovém případě znamená „musí mi být poskytnuta daná komodita”. Tato forma ospravedlnění se pak používá i u některých forem veřejného vlastnictví – školství, zdravotnictví a v poslední době také například bytů nebo vodních zdrojů.
U produktu, jako je pivo, však řeč o nějakém lidském právu může být jen stěží. Ještě méně použitelný se pak tento argument jeví vzhledem k faktu, že Budvar prodává pivo za ceny srovnatelné s konkurencí. Spíše než o nějakého spasitele, který pro veřejné blaho poskytuje esenciální komoditu, se tedy jedná o klasický tržní subjekt.
Pivo si rozkrádat nenecháme!
Dle této teze by si stát měl zachovat vliv v určitých odvětvích, která jsou klíčová pro efektivní fungování ekonomiky. Zejména kvůli tomu, abychom nebyli vydáni na pospas ostatním státům v případě mezinárodního konfliktu. Krásným příkladem může být například energetika, kde by dle mnohých měl stát v současné situaci zasahovat mnohem více.
U piva se však o žádnou strategickou surovinu nejedná a není potřebné k optimálnímu fungování ekonomiky. Navíc, na trhu je plno dalších českých firem, takže případný prodej do zahraničí by ČR nepoškodil i kdyby se o strategickou surovinu jednalo. A v neposlední řadě se na trhu vyskytuje pestrá škála substitutů v podobě dalších druhů alkoholu.
Proč to prodávat, když to vydělává?
Snad nejčastěji v případě Budějovického Budvaru zaznívá argument o jeho ziskovosti. Dle mnohých nedává smysl prodávat firmu, která dosahuje zisku. Obzvlášť nyní, v době krize.
Ziskovost Budvaru však není stacionární stav, společnost může v budoucnu klidně dosahovat i ztráty. V takovém případě se tedy jeví logičtější prodat společnost, dokud dosahuje zisku, tak aby z případného prodeje stát utržil co nejvíce.
FILIP BLAHA, analytik CETA
Foto: Pixabay
Zdroj: CETA


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

CETA: Evropské dotace a regulace: Dvojsečná zbraň českého zemědělství

31.03.2024, Autor: red

Česká zemědělská komunita se ocitá v rozporu mezi regulacemi EU a systémem dotací, které formují současný agrární model. Zatímco Green Deal klade důraz na udržitelnost a ekologické zemědělství, dotace vytváří podmínky pro nadprodukci a environmentální zátěž. Tato situace odhaluje klíčový paradox v srdci evropské zemědělské politiky.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama