Acronis, globální lídr na trhu řešení kybernetické ochrany, představil výsledky lokálního dotazování, podle kterého jen dvacet sedm procent IT správců testuje obnovu dat ze zálohy alespoň jednou měsíčně, přestože většina z nich registruje více kybernetických útoků než před rokem.  Průzkum byl proveden v dubnu 2022 mezi prodejci společnosti ZEBRA SYSTEMS, která je zastoupením Acronis v ČR, na Slovensku a jihovýchodní Evropě.

Průzkum odhalil, že i když více než 90 % administrátorů zálohuje u svých zákazníků minimálně jednou denně, až čtyřicet šest procent z nich tyto zálohy testuje jednou ročně nebo netestuje vůbec. Kybernetické útoky jsou nicméně jen jednou z příčin možné ztráty dat. Nejčastějším důvodem je stále lidská chyba, selhání systémů, kybernetický útok a někteří uživatelé se musejí vyrovnat i se ztrátou či krádeží zařízení. Ve všech případech je klíčová co nejrychlejší obnova dat, aby výpadek provozu byl co nejkratší.

Nejzajímavější zjištění průzkumu zahrnují:

  • Šedesát dva procent administrátorů uvedlo, že nejčastější důvodem ztráty dat je lidská chyba, padesát čtyři procent uvedlo selhání systému a čtyřicet čtyři procent kybernetický útok. Jen osm procent ztratilo svá data s odcizeným či ztraceným zařízením.
  • Osmnáct procent registruje výrazný nárůst četnosti kybernetických útoků, padesát pět procent mírný nárůst a dvacet sedm procent vidí stejnou úroveň jako před rokem.
  • Pět procent IT administrátorů testuje obnovu ze zálohy alespoň jednou týdně, dvacet dva procent jednou měsíčně, dvacet sedm procent čtvrtletně, a dvacet sedm procent jednou ročně. Vůbec netestuje devatenáct procent správců
  • Alespoň jednou denně zálohuje devadesát dva procent IT správců.

„Dnes již prakticky nenajdeme organizaci, která by svá data nezálohovala alespoň jednou týdně, avšak zálohování je jen první poločas,“ řekl Aleš Hok, obchodní ředitel společnosti ZEBRA SYSTEMS. „Druhý poločas představuje proces jejich obnovy a jak se ve fotbalové terminologii říká, hraje se až do konce zápasu a platí stav až po závěrečném hvizdu. Jinými slovy, kdo pravidelně a často netestuje své zálohy, může dostat gól v poslední minutě a skončí v poli poražených stejně jako ti, kdo nezálohují vůbec.“

Foto: Pixabay

Zdroj: Myr Communication