Unikátní cyklistický podnik otevřený všem bez rozdílů, Metrostav handy cyklo maraton, který již deset let spojuje Česko sportem, ocenila 4. května 2022 Evropská komise v Bruselu nejvyšším oceněním „EU Sport Awards #BeInclusive.“ Handy cyklo maraton se tak dostal do čela nejlepších integračních sportovních projektů sedmadvaceti států Evropské Unie.

Metrostav handy cyklo maraton vznikl před deseti lety, jako stěžejní projekt neziskové organizace Cesta za snem. Cílem od počátku bylo vytvořit cyklistickou akci, která dokáže společnosti, že sport a cyklistika, jsou zde pro všechny, a že lidé s různými omezeními mohou spolu s většinovou společností utvářet fungující tým. Lidé s handicapem i bez handicapu, ženy i muži, junioři i senioři, společně během 111 hodin na kolech objedou Česko. Trasa 2222 km se v týmových štafetách absolvuje non-stop, bez zastavení.

Ocenění Evropské komise, sídlící v Evropském parlamentu v Bruselu, se uděluje již sedm let. Jednotlivé členské státy EU nominují vybrané sportovní projekty, reprezentující danou zem. Maraton se do výběru dostal pod záštitou Českého olympijského výboru. V letošním roce bylo Evropské komisi k posouzení předloženo 87 sportovních projektů. Evropská komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež, Mariya Gabriel, předsedkyně komise, udělila nejvyšší ocenění za „oslavu rozmanitosti“ českému projektu Metrostav handy cyklo maraton.

Ocenění má za cíl propagovat inovativní iniciativu organizací – komerčních i nekomerčních, ze všech zemí Evropy. Vítězné projekty tak inspirují organizace i jednotlivce v nových postupech začleňování a inkluze do společnosti pomocí sportu.

„Máme obrovskou radost. Po deseti letech budování projektu je pro nás nejvyšší ocenění Evropské komise velkou odměnou. Společně s našimi kolegy, partnery i účastníky se nám povedlo vybudovat projekt přesahující Česko, projekt, který nyní inspiruje celou Evropu. Jak lépe si představit uzavírání první dekády Metrostav handy cyklo maratonu? Jsme pyšní a máme motivaci posouvat hranice zase o kus dál,“ říká jednatel organizace Cesta za snem, Tomáš Pchálek.

Letošní desátý ročník cyklistického maratonu okolo Česka startuje 26. července v Praze.

Foto + Zdroj: Cesta za snem