Čím kratší je sukně, tím je silnější ekonomika a lidé se těší dobrým časům. Naopak s nastupujícím ekonomickým ochlazením si lidé utahují opasky a ženy prodlužují sukně, alespoň tak to říkal americký ekonom George Taylor, který v roce 1926 vytvořil teorii indexu dolního lemu sukně.

Když se podíváme pár desítek let do minulosti, je snadné pochopit, proč tato teorie vznikla: krátké sukně dávají ženám pocit nezávislosti a svobody, jsou symbolem večírků, zábavy a nespoutanosti. Oproti tomu široké a dlouhé sukně jsou znakem skromnosti a askeze.

Ve dvacátých letech stoupaly lemy sukní směrem vzhůru spolu s cenami akcií téměř v pravidelných vlnách. Sonnet Stanfil, módní kurátor Victoria & Albert Museum v Londýně, řekl: „Deset let znamenalo ekonomickou svobodu. Ženy odhodily okovy silně korzetového edwardiánského období a sukně se poprvé dramaticky zkrátily.“

Krach americké burzy v roce 1929 přivedl boom krátkých sukní k náhlému konci a sukně se prodloužili téměř přes noc. Během ekonomické deprese si ženy ve Spojených státech sukně přešívali a k jejich prodlužování používaly různé triky, někdy našili jinou látku či k prodloužení použili stuhy a krajky. Vypuknutí druhé světové války v roce 1939 způsobil nedostatek surovin a tedy i látek a sukně se tak postupně začaly zkracovat až ke kolenům. Vzhůru nemířily jen lemy sukní, ale také ekonomický růst a poválečná obnova. Tento trend se udržel i během slávy Marylin Monroe, kdy se sukně zkracovaly mírně nad kolena, což opět odráželo růst trhu.

V polovině šedesátých let se sukně zkracovaly ještě více, vzpomeňte si na například na minišaty modelky Twiggy v časech, kdy americká ekonomika zažívala nový boom prosperity a svobody, který byl utnut poklesem trhu v sedmdesátých letech. Tehdy dolní lem padal spolu s trhem.

V polovině osmdesátých ekonomika ožila a spolu s ní začala éra minisukní, kterou zpopularizovala modelka Cindy Crawford. Sukně nikdy v historii nebyly kratší a éra mini se udržela až do recese v polovině devadesátých let. Splasknutí dot com bubble v devadesátých letech a následná ekonomická recese opět vedla k umírněnějšímu odívání a k prodloužení sukní.

Hemline index je teorie, která má mnoho zastánců i odpůrců, jenž poukazují na to, že souvislost mezi ekonomickým růstem a délkou sukně nelze jednoznačně předvídat, a tedy že se nejedná o seriózní ekonomická ukazatel. Ovšem v historii módní trendy převládaly několik let, ba i desetiletí a lze tak z odívání odvozovat stav ekonomiky. V současné době světu módy vládne fast fashion a módní trendy se udrží sotva pár měsíců. V současné chvíli je těžké odvozovat recesi či ekonomický boom jen na základě délky spodního lemu sukně. Ale je zajímavé tento trend sledovat…

JANA PŘIBYLOVÁ, analytička Liberálního institutu, zabývá se ekonomikou Jižní Ameriky a obchodními vztahy mezi Evropou a Jižní Amerikou

Foto: Pixabay

Zdroj: Jana Přibylová