Od letošního roku je Pojišťovna VZP a.s. partnerem běžeckých závodů PVZP FénixRun Běhej lesy. V rámci každého závodu Běhej lesy bude zařazen charitativní běh PVZP FénixFun, který je plánován jako rodinný běh nebo chůze, aby se mohl zúčastnit kdokoliv fyzicky i virtuálně. Jeho délka bude čtyři nebo pět kilometrů.

Rozhovor s OTAKAREM MAREŠEM, obchodním ředitelem Pojišťovna VZP a.s. a zástupcem Běhej lesy.

Můžeme se nějak pojistit proti pandemii, takové, jaká teď zasáhla celý svět?

Že pandemie nenastane, pochopitelně neumí zařídit nikdo. Ale lze se připravit na její důsledky. Na příklad na výpadek příjmu z důvodu jakékoliv nemoci, nejen covidu. Máme pojištění Patron, díky kterému získáváte za každý den nemoci finanční částku. To je velmi důležité, protože i v případě nemoci nám minimálně běžné náklady na bydlení, hypotéku, leasing, potraviny a tak dále zůstávají, ale příjem nám výrazně klesá. Stejně tak je důležité mít pojištění pro případ závažných onemocnění, například náš Fénix, nebo úrazové pojištění. Dobře to znám z vlastní zkušenosti, kdy jsem byl kvůli úrazu 6 měsíců mimo pracovní proces.

Co se dá pojistit?

Dá se říci, že téměř vše… Víte, že dnes si slavné osobnosti, sportovci a lékaři chirurgických oborů pojišťují i části těla. Při správném ocenění rizika se dnes meze nekladou.

Jste jedna z mála pojišťoven, která má mezi klienty cizince. Jak se situace projevuje? Zvýšil se počet klientů cizinců v důsledku migrační vlny?

Klienti našeho zdravotního pojištění jsou cizinci, kteří nespadají do veřejného systému. Na události vyplývající ze situace na Ukrajině jsme se začali připravovat hned od prvního momentu, ale zatím zasáhl stát a uprchlíkům z válečné zóny přiznal vízum strpění. Díky tomu mohou vstoupit do veřejného zdravotního pojištění a jsou ve stejné pozici, jako český občan. Pokud se situace vyvine a bude se jich týkat komerční zdravotní pojištění, například pokud zde zůstanou déle, jsme připraveni.

Mohou u vás zahraniční pracovníci najít pomoc i tehdy, když doma čerpají léčbu, která u nás není zcela obvyklá?

Zdravotnictví je u nás na velmi vysoké úrovni, proto ta situace bývá většinou opačná. Poměrně často se stává, že k nám přicházejí lidé, v jejichž domovské zemi je péče mnohem horší, než u nás Přicházejí k nám se zanedbanými chronickými onemocněními, ale i s akutními problémy. S tím si umíme poradit a umíme jim efektivně pomoci. Pro zdravotnická zařízení je samozřejmě zásadní, že zde existuje pojišťovna, která umí krýt i náklady za tyto cizince. Umíme samozřejmě zajistit i velmi specializovanou péči. Pokud bych měl uvést jeden příklad, čínská komunita si v rámci pojištění přála, jak je zvyklá, navštěvovat kliniky čínské medicíny u nás. I to jsme schopni zajistit.

Jak složitý je obchod ve zdravotním pojištění?

Velmi. Jedná se o specifickou oblast na pojistném trhu naprosto odlišnou od ostatních typů pojištění. Zdraví je to nejcennější, co máme. Jako jinde i pro velkou skupinu klientů je jedním z rozhodujících faktorů cena. Situace ale dramaticky mění ve chvíli, kdy klient potřebuje lékařskou péči. Důležitý je rázem rozsah pojištění a sjednané limity. A dostupnost lékařské péče. Samozřejmě chce tu nejlepší v renomovaném zdravotnickém zařízení a nejlépe ihned. A já to naprosto chápu, jde přece o zdraví a kvalitu života. Velký úspěch proto máme s nejvyšším typem pojištění Exclusive, který je kompletně bez výluk, krytím je podobný veřejnému zdravotnímu pojištění a v některých parametrech ho dokonce překonává. Jako pojišťovna neprovozujeme žádná zdravotní zařízení, naším úkolem v systému je garantovat úhradu za poskytnutou péči. I tak se snažíme zajistit každému klientovi to nejlepší, díky nejdelším zkušenostem na trhu, asistenční službě a zejména více než 5000 smluvních zdravotnických zařízeních se nám to velmi dobře daří. Nedávno jsme také spustili službu online komunikace s lékařem – pokud si uvědomíme, že většina cizinců nemá v ČR svého stálého ošetřujícího lékaře, je to skvělá možnost jak ihned řešit a konzultovat svůj zdravotní stav. Z mého pohledu dnes také nezbytná.

Máte originální produkt Fénix. Co tento produkt obsahuje?

Fénix je unikátní pojištění pro případ závažných onemocnění, jako jsou veškerá onkologická onemocnění, ale také běžné choroby typu akutní infarkt myokardu, AIzheimerova choroba, roztroušená skleróza, ale také třeba hluchota a slepota, nebo transplantace. Většina z nás má v povědomí, že je dobré mít sjednané úrazové pojištění, které je také důležité, ale jak často se stane vážný úraz a jak často přijde vážná nemoc? Mysleme na to a nepodceňujme to. Jak jsem říkal před chvílí, kdo za nás bude platit účty, až budeme marodit?

Jste zástupcem akce Běhej lesy. Co je to za akci a kdo je patronem?

Běhej lesy je seriál 8 závodů v přírodě, který láká závodníky na unikátní trasy v krásné přírodě a na čerstvém vzduchu. Účastníci se s Běhej lesy podívají do zajímavých lokalit na nejkrásnějších místech České republiky. Závody nabízí vždy kratší trasu kolem 10 kilometrů a delší 21 kilometrů. Samozřejmostí jsou pak i dětské závody, týmové soutěže a náš charitativní běh FénixRun. FénixRun má distanci 3 km a je určen pro rodiny, kočárky, děti a také pro ty, kteří s běháním třeba teprve začínají. Pro ty, kteří běžet například nemohou a chtějí jen udělat dobrý skutek, je připravena virtuální forma závodu, kdy záleží na každém, zda si běh odběhne kdykoliv a kdekoliv indiviuálně nebo nepoběží vůbec. Jedná se o charitativní běh, což v praxi znamená, že výtěžek z běhu bude bezezbytku rozdán mezi 9 neziskových organizací (Nové Háro, NF Modrý hroch, NFDO Krtek, No Foot No Stress a NF Pink Bubble, Aponedo, Nadace Z + M, NF Ze Srdce PVZP a nadace Televize Nova). Všechny tyto spolky a nadační fondy se pomáhají nemocným dětem a jejich rodičům, lidem po úrazech, handicapovaným. Nám i neziskovkám jde o to, aby běželo co nejvíc lidí, protože čím víc lidí poběží, tím více se vybere. Z tohoto důvodu jsme spojili síly a zapojili naše ambasadory, kteří jsou tvářemi našich pojistných produktů, tak neziskovky zapojili své ambasadory, a vznikla úžasná synergie, kdy náš FénixRun podporuje celá plejáda známých tváří a osobností jako je Lucie Bílá, Antonín Panenka, Hana Křížková, Marek Dědík, Hana Homolková, Kateřina Neumannová, Petr Švancara, Roman Vojtek.

Jak jste na tom s běháním vy?

Běhám a sportuji rád, a zrovna závodů ze seriálu Běhej lesy jsem zúčastnil i v minulosti a z vlastní zkušenosti musím říct, že tratě jsou krásné, ale náročné. O to více jsem rád, že od letošního roku je naše pojišťovna partnerem, taková práce je opravdu koníčkem. Obzvlášť, když má spolupráce i charitativní přesah. Aktuálně trochu marodím s kolenem a mám tak výmluvu, když se mi nechce vyběhnout, ale i přes intenzivní maskování to na mě začíná být vidět, nedá se nic dělat a musím zase začít makat, navíc se blíží první závod v Lednici.

Chystáte další charitativní projekty?

Ano, rozhodně budeme pokračovat nadále v podpoře zdraví, kultury a sportu. V letošním roce se zaměřujeme na podporu mezigeneračního dialogu a aktivizaci seniorů jakožto skupiny, která je velmi často opomíjena.

Pro seniory jsme připravili sérii kulturních akcí zdarma u nás ve slavnostním sále, který se nachází v centru Prahy v sídle PVZP. Na programu jsme si dali záležet, aby si tam každý našel to své. Senioři se mohou těšit na Večer s astrologem, Setkání s mistrem etikety, Tenisový večer, Koncert Opera Gala a mnoho dalšího.

Aby životní zkušenosti a moudra seniorů nezůstali zapomenuty, připravili jsme projekt Pošli Vzkaz Příběhem, ve kterém se sbíráme příběhy seniorů a předáme je jako vzkaz dalším generacím, a to formou knihy, která bude ilustrována dětmi na motivy jednotlivých příběhů.

Pro seniory a děti také chystáme otevřené hodiny cvičení pro veřejnost zdarma.

Je něco na světě, co nejde pojistit?

Obecně se dá říci, pojistit nejde to, o se už stalo. Pojistit se nedá životní štěstí a úspěch. To si musíme odpracovat.

Děkuji za rozhovor.

Foto1: Poskytnuto Otakarem Marešem

Foto 2: Renáta Lucková

Zdroj: Renáta Lucková