e-news.cz - kurzy
Reklama

Čína uvaluje ekonomické sankce na neposlušné státy, trestá ale hlavně sama sebe

01.02.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Čína uvaluje ekonomické sankce na neposlušné státy, trestá ale hlavně sama sebe

Čínské politbyro se rozhodlo potrestat Litvu za to, že ve Vilniusu bylo otevřeno tchajwanské zastoupení. Čína zablokovala dovoz všech litevských výrobků a dokonce také výrobků z jiných zemí, které používají litevské součástky.


V této krátké zprávě je toho k okomentování více, například ahistorický nárok Číny na Tchaj-wan. Zaměřme se ale na ekonomické aspekty.
Litevské vývozce samozřejmě tato blokáda poškodí. Poškodí také vývozce součástek, což je možná něco, s čím vláda baltského státu nepočítala. Čínské politbyro však pro politické rozhodnutí litevské vlády trestá prosté litevské podnikatele a jejich zaměstnance na jedné straně a na druhé straně trestá čínské obyvatele, kteří toto dovezené litevské zboží kupují – ať už pro finální spotřebu nebo jako materiál pro další zpracování.
I přes čínský raketový růst životní úrovně v posledních čtyřiceti letech je průměrný Číňan stále mnohem chudší než průměrný Litevec. Podle HDP na hlavu v paritě kupní síly je Litevec zhruba dvakrát bohatší než Číňan. Je tak nabíledni, koho poškodí tato ekonomická blokáda více.
Navíc není jasné, jak by toto opatření mělo dopadnout na litevskou vládu. Litevských exportérů je méně než všech Litevců a z exportérů jich pouze 1 % exportuje do Číny. Počet poškozených stoupne, pokud zahrneme mezi poškozené také výrobce mezisoučástek exportovaných např. do Německa, avšak stále se neblížíme kritické mase voličů. Nálada veřejnosti v této post-sovětské republice nebude vůči agresivním výpadům Komunistické strany Číny zřejmě příliš příznivá – a dá se tak očekávat, že většina veřejnosti bude chtít, aby vláda zaujala proti vládě pevninské Číny ještě tvrdší postoj, a např. Tchwaj-wan přímo uznala jako samostatný stát.
Proč by to mělo zajímat nás? Dle reportů je po Litvě právě Česká republika nejodbojnější zemí proti směšně agresivní čínské politice (vzpomeňme např. na cestu předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wan), takže bychom se měli připravit na případná podobná opatření i vůči českým výrobcům. Dle statistik zahraničního obchodu je podíl vývozu do Číny na celkovém českém vývozu také jako u Litvy zhruba jedno procento.
Pro dotčené lidi jsou ekonomické sankce obtížné, musejí hledat nová odbytiště nebo dokonce zavřít výrobu. Ale nemůžeme se nechat zastrašovat.
MARTIN PÁNEK, působí jako ředitel Liberálního institutu
Foto: Pixabay
Zdroj: Martin Pánek


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

CETA: Evropské dotace a regulace: Dvojsečná zbraň českého zemědělství

31.03.2024, Autor: red

Česká zemědělská komunita se ocitá v rozporu mezi regulacemi EU a systémem dotací, které formují současný agrární model. Zatímco Green Deal klade důraz na udržitelnost a ekologické zemědělství, dotace vytváří podmínky pro nadprodukci a environmentální zátěž. Tato situace odhaluje klíčový paradox v srdci evropské zemědělské politiky.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama