e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Jak hroznou inflaci vlastně máme?

04.01.2022, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Švehla: Jak hroznou inflaci vlastně máme?

Po dlouhé době se inflace stala významnou politickou otázkou, na které se štěpí důvěra k vládě a ostatním institucím, ČNB nevyjímaje. Diskutují poslanci, odboráři, podnikatelé, bankéři, zaměstnavatelé i zaměstnanci. Některé ceny stouply opravdu hodně, což člověka vždycky trochu naštve.
ČNB zvedá razantně úrokové sazby, ale mnozí tvrdí, že je to cesta do pekel, protože podvazuje ekonomickou aktivitu. Veřejnost očekává, že příslušné instituce udělají zdražování přítrž, ale mnozí tomu až tak nevěří a raději nakupují a utrácejí, protože za pár měsíců by mohlo být ještě hůř. Všeobecná nálada je výsledkem spíš pocitů než rozumného uvažování. Zkusme tedy zvážit pár faktů:

  1. V listopadu dosáhla inflace 6 %, což je hodně. Zdravá inflace by se měla pohybovat kolem 2 %. Jestliže ceny stouply za období od listopadu 2020 do listopadu 2021 o těchto 6 %, dá se zhruba odhadnout, že někdy v únoru začne toto číslo klesat. Vyplývá to z údajů za jednotlivé uplynulé měsíce a je to spíš otázka matematiky a statistiky než ekonomického vývoje.
  2. O těch 6 % nevzrostly všechny ceny. Je to průměr, vypočítaný z vývoje cen cca 800 položek tzv. spotřebního koše. V něm je všechno možné, od potravin přes energie, pohonné hmoty, oblečení až po školné nebo lístky do kina. Bude u nás asi jen málo lidí, kteří si za rok koupí všechny položky spotřebního koše. Každý tedy má svou vlastní inflaci, danou tím, co skutečně kupuje. Lidé, kteří se pustili do stavby bytu nebo domu pocítí vyšší růst cen, naopak ceny potravin rostly pomaleji a některé položky i zlevnily.
  3. Zdražování je nepříjemné, ale pokud nám zároveň rostou příjmy, dá se s inflací docela dobře žít. Za posledních 5 i 10 let rostly příjmy rozhodně rychleji než ceny, takže reálně i při této inflaci jsme na tom lépe. Jistě to potvrdí učitelé a další profese ve státní správě, ale potvrdí to i zaměstnanci soukromých firem, živnostníci a další příjmové skupiny.
  4. Důchodci jsou na tom také lépe, starobní důchody se zvýšily rozhodně o víc než o 6%. Mimochodem – důchodcům počítá statistický úřad jejich vlastní inflaci z položek, které důchodci nejčastěji nakupují. Dosahuje za uplynulý rok necelá 4 %. Výpočet je určující pro valorizaci důchodů, ke které dojde počátkem roku a opět to tak budou důchody, co poroste rychleji než ceny.
  5. Eurozóna ani USA zatím sazby nezvyšují, ČNB už je téměř na 4 % a banky na to reagují zdražením hypoték (ale také zvyšováním úroků z vkladů). Je to pro ekonomiku nebezpečné? Na rozdíl od obou výše uvedených ekonomických obrů vykazuje česká ekonomika vysokou zaměstnanost a doslova hlad po pracovních silách – zatímco v Eurozóně může při vyšších úrokových sazbách hrozit ochladnutí podnikatelských aktivit a propouštění zaměstnanců, u nás toto asi nenastane. Firmy se naopak snaží nabídnout ještě vyšší mzdy, přilákat nové zaměstnance a zvýšit výrobu.
  6. Dalším rozdílem mezi naší ekonomikou a zbytkem Evropy či USA je míra zadluženosti. Ta naše je relativně nízká, takže ani dluhová služba státu – která se při vyšších sazbách zdraží – není fatálním důvodem k váhání.

Obchodníci nabízejí spousty zboží, lákavé slevy a rychlé vyřízení objednávek. Využívají faktu, že lidé mají z čeho utrácet. Nakupování je snadné, ale není moc chytré. Koruna zpevňuje a úspory budeme určitě potřebovat. Vysoké náklady na bydlení neklesnou. Nejspíš bude výhodnější bydlet v nájmu než ve vlastním, ale v rodinném rozpočtu to pořád bude velká položka. Energie budou trvalým problémem příštích let a do jejich úspory bude možná dobré investovat spíš než do dobrého oběda v restauraci.
Navíc – zmíněná „nouze o lidi“ také nepotrvá věčně. Přijdou posily ze zahraničí a do hry také stále více vstupují roboty a digitalizace. Než utrácet v panické hrůze z inflace za věci zbytné, možná by bylo daleko lepší investovat do vzdělání, do vlastní kvalifikace, aby člověk i v budoucnu našel dobrou práci.
Foto: Pixabay
Zdroj: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

CETA: Přehnané regulace umělé inteligence mohou poškodit evropskou konkurenceschopnost

29.03.2024, Autor: red

Digitální regulační politika Evropské unie, zejména v oblasti umělé inteligence, vyvolala rozsáhlou diskusi. Ambiciózní legislativou, jako je AI Act, se EU snaží zaujmout pozici světového lídra v oblasti etického řízení umělé inteligence. Tento přístup však vyvolává obavy ohledně jeho dopadu na inovace a konkurenceschopnost v digitálním odvětví.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k údajům a detailům ohledně výkonu HDP České republiky za loňské 4. čtvrtletí a za celý rok 2023

28.03.2024, Autor: Z blogosféry

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky HDP. Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí mezikvartálně vzrostl o 0,4 % a meziročně si připsal 0,2 %, když předchozí údaje uváděly mezikvartální růst HDP 0,2 % a meziroční pokles 0,2 %.

Schmarcz: Totální zesměšnění odborů. Potřebuje je ještě vůbec někdo?

27.03.2024, Autor: Martin Schmarcz

Odvoláváme, co jsme odvolali a slibujeme, co jsme slíbili. Jako pomatený pohádkový král působí odboráři poté, co si do čela opět zvolili Josefa Středulu jehož před třemi týdny sesadili v palácovém převratu. Tato tragikomická příhoda jen dokresluje, v jak žalostném stavu je hnutí, které kdysi doslova hýbalo politikou i režimy. Čím to je?

Švehla: Obchod mezi čistou a špinavou částí planety

25.03.2024, Autor: Martin Švehla

Ekologické vidění světa a ekonomiky se ve vyspělých zemních prosazuje už nejméně půl století, v posledních dekádách dokonce velmi radikálně, což vyvolává silnou oponenturu. Jedni mluví o záchraně planety, jejíž zkáza je při současné produkci oxidu uhličitého neodvratná, druzí mluví o ekonomické záchraně společnosti, která se přehnanou a překotnou redukcí uhlíkové stopy ničí v samých základech svého fungování. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze zákona o lobbování

18.03.2024, Autor: red

O českém právním řádu se všeobecně soudí, že se stoupající kvantitou trvale klesá jeho kvalita. Pokud platí zákon přechodu kvantity v kvalitu, pak je legislativa výjimkou. Pravděpodobně to souvisí i s tím, že vedle dalších právnických profesí je legislativec málo placen, a když to nefunguje, slouží jako fackovací panák.

Švehla: Euro a politika

17.03.2024, Autor: Martin Švehla

Když pan prezident jednou větou vyvolá veřejnou diskusi, svědčí to o jeho vlivu. V případě zavedení eura to sice není diskuse, která by spojovala, ale také to není nic, co by širokou veřejnost až tak vzrušovalo. Navíc exportéři, kteří se zpočátku zdáli být nejhlasitějšími zastánci přijetí eura se z diskuse vytratili poté, co koruna oslabila a zajistila jim dodatečné příjmy.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Bez jakých znalostí a dovedností se dnes zaměstnanci neobejdou?

14.03.2024, Autor: Z blogosféry

Aby člověk získal a udržel si dobré pracovní místo, musí se prosadit často ve vysoké konkurenci. K tomu pak potřebuje určité vlastnosti a schopnosti, které pomohou podávat patřičné výkony, zvládat pracovní situace a efektivně komunikovat s kolegy i nadřízenými. Co je v současném boji o kvalitní pozici potřeba nejvíce?

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama