Hypotéky byly loni rekordní, zdražování i regulace ale hypoteční trh letos ochladí

autor: | 15. 01. 2022

Hypoteční trh loni navzdory pokračující koronavirové pandemii zažil velice úspěšný rok. Banky a stavební spořitelny poskytly nové hypoteční úvěry za rekordních 379 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o sedmdesát procent. Vyplývá to z aktuálních dat České bankovní asociace Hypomonitor. Včetně refinancování dosáhl loni celkový objem hypoték taktéž rekordních 541 miliard korun. Nabídkové sazby hypoték na konci loňského roku podle asociace vzrostly na hranici čtyř procent a letos dále porostou.

Hypotéky zdražují hlavně v reakci na bezprecedentní zvyšování REPO sazby Českou národní bankou (ČNB). Ta ji v uplynulých týdnech opakovaně zvedla až na nejvyšší hodnotu od roku 2008. V tom samém roce se hypoteční sazba podle bankovní asociace pohybovala kolem 5,5 procent. Prolomení této hranice se proto dá očekávat i letos. Hypoteční sazby na vývoj základních úrokových sazeb reagují vždy s mírným zpožděním.

Zdražování však není jedinou špatnou zprávou pro zájemce o hypoteční financování. ČNB totiž avizovala další zpřísnění podmínek pro její získání. Od dubna se centrální bankéři chtějí vrátit k limitům, které na jaře 2020 kvůli nastupující koronavirové krizi dočasně zrušili. Banky tak budou muset opět přísněji posuzovat bonitu klienta pomocí tří kritériích, jako je například výše celkového dluhu k příjmu či měsíční splátky všech úvěrů k příjmu. To může vyřadit ze hry další velkou skupinu žadatelů.

Očekávaný negativní trend na hypotečním trhu je špatnou zprávou hlavně pro ty domácnosti, které plánují pořídit si vlastní bydlení a financovat ho hypotékou. Mnohé na ni nově nedosáhnou a o vlastním bydlení si budou muset nechat jen zdát. Že nejde o malou skupinu, dokazuje dlouhodobý poměr hypotečního financování u kupců nových bytů. Už několik let každý druhý klient platí nový byt pomocí hypotéky. Tento poměr se však letos zcela jistě změní ve prospěch kupujících s dostatkem vlastních peněz.

Pozor si musí dát ale i ty domácnosti, které už hypotéku mají. Mnohým totiž letos skončí fixace, kterou uzavřely v dobách rekordně nízkých hypotečních sazeb. Nově jim však banky nabídnou výrazně vyšší úrok, což může nabourat rodinné rozpočty. Měsíční výdaje se mohou zvýšit i o tisíce korun. S ohledem na rostoucí ceny energií to není nic příjemného a je nejvyšší čas začít se na tyto vyšší výdaje připravovat.

EVŽEN KOREC, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Foto: Pixabay

Zdroj: EKOSPOL a. s.

O autorovi

red

red

Reklama

Reklama

O nás

Ekonomický magazín Vám přináší aktuality zejména z oblasti bankovnictví, pojišťovnictví a investic. Věnujeme se také inovacím a rozvíjejícím se novým oblastem podnikání.

Otevíráme i fórum pro názory expertů, chceme Vám poskytovat co nejrozmanitější a neotřelé pohledy na ekonomické události. Pokud budete chtít přispívat do debaty svými názory, neváhejte kontaktovat redakci.

Ochrana osobních údajů

Kontakty

Vydavatel
Gibbs&Co., s.r.o.
IČO 03703754
Na příkopě 859/22
110 00 Praha 1, Nové Město

Redakce
redakce@ekonomickymagazin.cz
namety@ekonomickymagazin.cz
Na příkopě 859/22
110 00 Praha 1, Nové Město

Redakce Ekonomického magazínu využívá zpravodajský servis ČTK.

Inzerce
inzerce@ekonomickymagazin.cz

Archiv