Spotřebitelské úvěry v říjnu mírně zlevnily, jejich průměrná úroková sazba poklesla na 6,04 procenta

autor: | 30. 11. 2021

Po zářijovém zvýšení nabraly úrokové sazby u úvěrů na cokoli opět směr dolů, jak ukázaly říjnové výsledky Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů. Jeho hodnota meziměsíčně poklesla o 0,27procentního bodu na 6,04 procenta. U tohoto typu úvěrů se prozatím neprojevuje opakované zvyšování základních úrokových sazeb České národní banky, podle odborníků navíc v porovnání s hypotékami nepůjde o razantní zdražení úvěrů.   

Říjnová průměrná sazba u spotřebitelských úvěrů se ve srovnání s předchozími lety drží stále nízko. Loni v říjnu se pohybovala na úrovni 6,49 procenta, o rok dříve vystoupala na 6,60 procenta. Vzhledem k tomu, jakým tempem ČNB v poslední době zvyšuje základní úrokové sazby, očekávám, že po Novém roce začnou zvyšovat sazby spotřebitelských úvěrů i jejich poskytovatelé. Domnívám se, že před Vánocemi k tomuto kroku z pochopitelných důvodů nepřistoupí.

Období vánočních svátků je tradičně spojeno se zvýšenými útratami domácností. Podle nedávného průzkumu České bankovní asociace plánuje zhruba desetina Čechů vzít si na vánoční dárky úvěr v průměrné výši 10 600 korun. Zarážející je fakt, že celých devadesát pět procent lidí si přitom uvědomuje, že půjčka na dárky je špatné rozhodnutí. Brát si spotřebitelský úvěr na zbytné věci představuje jedno z nejhorších ekonomických rozhodnutí, které člověk může udělat. I když splátka úvěru na dárky se na první pohled nemusí zdát vysoká, její splácení bude trvat několik dalších let.

Zdroj: Broker Consulting

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do Indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je to, že se do statistiky dostávají pouze  skutečně  schválené  úvěry, a to bez výjimky všechny. Nemůže tak dojít ke zkreslení informací a Index není závislý na datech dodávaných třetími stranami.

MARTIN NOVÁK, hlavní analytik společnosti Broker Consulting

Foto: Pixabay

Zdroj: Broker Consulting

O autorovi

Z blogosféry

Z blogosféry

Reklama

Reklama

O nás

Ekonomický magazín Vám přináší aktuality zejména z oblasti bankovnictví, pojišťovnictví a investic. Věnujeme se také inovacím a rozvíjejícím se novým oblastem podnikání.

Otevíráme i fórum pro názory expertů, chceme Vám poskytovat co nejrozmanitější a neotřelé pohledy na ekonomické události. Pokud budete chtít přispívat do debaty svými názory, neváhejte kontaktovat redakci.

Ochrana osobních údajů

Kontakty

Vydavatel
Gibbs&Co., s.r.o.
IČO 03703754
Na příkopě 859/22
110 00 Praha 1, Nové Město

Redakce
redakce@ekonomickymagazin.cz
namety@ekonomickymagazin.cz
Na příkopě 859/22
110 00 Praha 1, Nové Město

Redakce Ekonomického magazínu využívá zpravodajský servis ČTK.

Inzerce
inzerce@ekonomickymagazin.cz

Archiv