Apogeo
Reklama

Hejl: Koho nejvíce poškodí inflace v USA?

23.11.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Hejl: Koho nejvíce poškodí inflace v USA?

Současná americká vláda a jí nakloněná média se rozhodla rostoucí inflaci komunikovat – mírně řečeno – podivným způsobem. Jednak tvrzeními, že jde pouze o krátkodobý problém, a také bagatelizací dopadů tohoto jevu. Někteří novináři pak dokonce tvrdí, že jde o problém týkající se hlavně bohatých. Je tomu skutečně tak?


 Na položenou otázku lze v krátkosti odpovědět jedním slovem: není!

Zdroj: Tradingeconomics.com

Inflace ve Spojených státech roste znepokojivým tempem již od dubna letošního roku, kdy po několika letech pozvolného růstu cen kolem dvou procent došlo k prudkému meziměsíčnímu skoku na 4,2 procenta v dubnu. Poté následoval půlrok s růstem inflace nad pět procent a data za říjen již ukazují inflaci na úrovni 6,2 procenta.
Důvodů pro tento růst je celá řada. Některé jsou nové, jako třeba koronavirová pandemie či prudký růst cen energií v posledních měsících. Příhodné podhoubí pro inflaci pak připravila politika kvantitativního uvolňování, tedy tisk peněz a jejich distribuci domácnostem i firmám za nízké úrokové sazby, která po dosti dlouhou dobu zvyšovala objem finančních prostředků v ekonomice. Za časů, kdy ekonomika rostla, měla tato fiskální politika jen malé negativní dopady, které se naplno projevují v současnosti.
Způsob, kterým americká vláda mediálně reaguje na tento problém, je pochopitelný z politického hlediska. Vláda prezidenta Bidena je nepopulární a přiznání dalšího velkého problému by její oblíbenost srazila ještě více. Volby jsou sice relativně daleko, ale blíží se, navíc problémy spojené s inflací nelze vyřešit mávnutím proutku. To, že s vládou spřízněná média tento způsob komunikace ochotně přijímají, také není překvapivé. Ale jedná se přeci jen o látku, kterou by měl dokázat argumentačně vyvrátit každý, kdo přečetl alespoň průměrnou učebnici makroekonomie.
A to je ten největší problém. Bez ohledu na politické nebo mediální proklamace faktem bohužel zůstává, že inflace stejně nejvíce dopadne na chudé, zvláště pak na lidi s fixními příjmy. Těch se totiž nejvíce dotkne zvyšování spotřebitelských cen, zatímco jejich mzdy či důchody porostou pomaleji, nebo vůbec. Stejně tak budou tvrdě zasaženi drobní střadatelé, kteří své peníze mají vložené na různých spořících účtech s úroky hluboko pod inflací. Naproti tomu bohatí lidé, kteří mají většinu peněz uloženou v nemovitostech či akciích, a jejich správě se aktivně věnují (mají na to čas a znalosti), budou inflací zasaženi mnohem méně.
Foto: Pixabay
Zdroj: Michal Hejl
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama