e-news.cz - kurzy
Reklama

Hejl: Diametrálně odlišné přístupy české a evropské centrální banky k inflaci

12.11.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Hejl: Diametrálně odlišné přístupy české a evropské centrální banky k inflaci

Ačkoliv pandemie nekončí, slovo COVID začíná být ve zprávách pomalu doháněno jiným slovem – inflace. Zatímco ČNB přistoupila ke značnému zvýšení úrokových sazeb, ECB zatím zůstává v klidu a považuje inflaci za přechodný jev. Jak moc se přístupy obou bank liší?


Rada ČNB přistoupila 4.11. ke skokovému zvýšení úrokových sazeb o 1,25procentního bodu na 2,75 procenta, což je nejvýraznější zvýšení sazby od roku 1997. Bankovní rada tento krok zdůvodňuje obavami z inflace. Člen bankovní rady Vojtěch Benda navíc v interview ČT 24 naznačil, že ČNB nevylučuje ani další zvyšování sazeb. Tento krok vysvětlil obavami z inflace, konkrétně ze zabudování inflačních očekávání do cen, v horším případě pak stagflace, což je kombinace inflace a poklesu výkonnosti ekonomiky. Navíc se vyjádřil ve smyslu, že ČNB bude v nastoupeném kurzu pokračovat bez ohledu na kroky jiných centrálních bank, a k tomu dodal, že pokud ostatní nebudou zvyšovat své úrokové sazby, tak bude jejich růst v ČR ještě vyšší. Ostřejší verbální měnovou politiku si těžko představit.
Naproti tomu guvernérka ECB Christine Lagardová prohlásila, že současný rychlý růst inflace považuje za dočasný, a že zvýšení úrokových sazeb v příštím roce považuje za velmi nepravděpodobné. Tím dala jasně najevo, že v eurozóně bude politika levných peněz i nadále pokračovat.
Jednu věc však mají přesto obě banky společnou. Tvrdou kritiku jejich postupu ze strany některých politiků a médií. Andrej Babiš označil kroky ČNB za nesmyslné a nepochopitelné. Lagardová pak byla terčem často velmi osobní kritiky ze strany části německých médií, které ji obvinovaly z toho, že ožebračuje důchodce a spořitele, kterým vysoká inflace snižuje kupní sílu.
Úroková politika centrálních bank je však vždy o preferenci určitých skupin obyvatelstva (spořitelé versus dlužníci) a sektorů průmyslu (exportéři versus importéři). Nastavení úrokových sazeb je pak tedy vždy otázkou nastavení priorit. U ECB k tomu je nutno ještě připočíst obrovské rozdíly mezi jednotlivými zeměmi eurozóny, které zdaleka nesplňují předpoklady tzv. jednotné měnové oblasti, z níž vychází teorie o možnosti zavedení stejné měny v různých regionech. To znamená, že jakékoliv rozhodnutí ECB bude vždy nějaké země poškozovat a jiným pomáhat. V České republice je to ale podobné – zatímco exportéři se bojí tlaku na posilování koruny, podnikatelé upozorňují na menší dostupnost úvěrů a domácnosti se bojí zvyšujících se nákladů na bydlení, významným dlužníkům, například státu nebo obcím, inflační prostředí implicitně vyhovuje.
Foto: Pixabay
Zdroj: Michal Hejl


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama