Doba koronavirová: Ekonomika dostává zabrat, stejně jako lidská psychika. Kde hledat ztracené jistoty?

autor: | 22. 11. 2021

V říjnu 2021 dle ČNB vzrostla cenová hladina meziročně o 5,8 procenta. Inflace stále zrychluje, k prudkému zdražování dochází u energií, služeb i u většiny zboží. Dle některých odborníků však vysoké ceny domácnosti teprve pocítí. Bude hůř, říkají. Dá se na to připravit? Po koronavirovém šoku přichází další obrovský nápor na psychiku.

Ekonomická a psychická rovnováha

Není to tak dlouho, kdy vše vypadalo jako stabilní. Dalo se plánovat a počítat jistými příjmy a výdaji, s jistými cenami. Jistoty zmizely a logicky se dostavily psychické potíže. Dle studie Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) z loňského jara a podzimu již covidové restrikce ovlivnily psychiku natolik, že se oproti roku 2017 zvedl výskyt duševních onemocnění u nás o 20 až 30 procent. Studie mj. prokázala souvislost mezi psychickou rovnováhou a ekonomickou situací. Ekonomické, energetické, ekologické a zdravotnické problémy přitom nadále narůstají.

Jistota, pojistka a pojištění

Budoucnost je nejistá, ale vždy se dá pojistit. Na významu v době koronavirové nabývá pojištění schopnosti splácet stejně jako životní pojištění, které u rizika invalidity kryje i psychiatrické diagnózy. Některé pojišťovny dokonce reagovaly na pandemii rozšířením spektra diagnóz pod pojistnou ochranou. Reakce na pandemii se citelně promítla také na trhu realit. Nejenže se prokázala jeho stabilita, nemovitosti nabídly i subjektivní pocit bezpečí a jistoty.

Právě chybějící jistota vede k enormní poptávce po bytech, kterých je zvláště v Praze zoufale málo. Nic na tom nemění ani nové developerské rezidenční projekty, které nedokázaly zastavit ani pandemické restrikce, ani kritický stav ekonomiky, chybějící pracovní síla ve stavebnictví nebo rapidně rostoucí ceny materiálů. Ztracené jistoty a bezpečné zázemí vlastního bytu či způsob uložení peněz se tak dá najít i v lukrativních pražských lokalitách jako Vinohrady nebo Dejvice. Právě tam aktuálně nabízí nové byty k prodeji prostřednictvím projektů Vila dům Na Vinici nebo BackYard Dejvice společnost PSN. Aktivní je však mj. i ve Vršovicích, kde plánuje proměnu brownfieldu Koh-i-noor v moderní obytnou zónu.

Zelená budoucnost

Těch velkých proměn a obnov brownfieldů se v Praze chystá hned několik. V roce 2022 by dle Centra architektury a městského plánování CAMP dokonce měla začít revitalizace vinohradského náměstí Jiřího z Poděbrad. Mj. se počítá i s novými stromy a odpočinkovými zónami v zeleni. Ekonomickou situaci sice nezlepší, přesto by svým dílkem mohly lidskou psychiku podpořit.

Foto: Pixabay

Zdroje: ČNB, NUDZ, PSN, CAMP

O autorovi

red

red

Reklama

Reklama

O nás

Ekonomický magazín Vám přináší aktuality zejména z oblasti bankovnictví, pojišťovnictví a investic. Věnujeme se také inovacím a rozvíjejícím se novým oblastem podnikání.

Otevíráme i fórum pro názory expertů, chceme Vám poskytovat co nejrozmanitější a neotřelé pohledy na ekonomické události. Pokud budete chtít přispívat do debaty svými názory, neváhejte kontaktovat redakci.

Ochrana osobních údajů

Kontakty

Vydavatel
Gibbs&Co., s.r.o.
IČO 03703754
Na příkopě 859/22
110 00 Praha 1, Nové Město

Redakce
redakce@ekonomickymagazin.cz
namety@ekonomickymagazin.cz
Na příkopě 859/22
110 00 Praha 1, Nové Město

Redakce Ekonomického magazínu využívá zpravodajský servis ČTK.

Inzerce
inzerce@ekonomickymagazin.cz

Archiv