Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), předního světového poskytovatele kyberbezpečnostních řešení, varuje před dalším nárůstem kybernetických hrozeb a útoků po celém světě.

Počet kyberútoků na organizace vzrostl v letošním roce v porovnání s rokem předchozím o hrozivých čtyřicet procent, v České republice dokonce ještě více. V září 2020 bylo maximem v průměru 523 útoků na jednu českou organizaci za týden, v září 2021 bylo týdenní maximum už 1057 útoků, což je více než dvojnásobný nárůst během jediného roku. Počet útoků na české organizace se dlouhodobě drží nad celosvětovým průměrem.

Zdroj: Check Point Software Technologies

Kyberútoky na průmyslová odvětví:

 • Vzdělávací a výzkumné organizace jsou celosvětově nejvíce zasaženým sektorem. V průměru čelí každá vzdělávací nebo výzkumná organizace 1 468 útokům za týden, což je 60% nárůst oproti roku 2020.
 • Jedna vládní nebo vojenská organizace čelí průměrně 1 082 útokům za týden, což je 40% nárůst oproti roku 2020. V ČR se jedná dokonce o 1 225 kyberútoků.
 • Jedna zdravotnická organizace čelí průměrně 752 kybernetickým útokům za týden, což je 55% nárůst oproti roku 2020.

Zdroj: Check Point Software Technologies

Ransomwarové útoky:

 • Každý týden je terčem ransomwarového útoku každá 61. organizace na světě.
 • Každá 44. zdravotnická organizace na světě čelí týdně nějakému ransomwarovému útoku, což je nárůst o třicet devět procent oproti roku 2020
 • Největšímu počtu ransomwarových útoků čelí společnosti v regionu APAC, každý týden je tam napadena každá 34. organizace

Nejčastěji napadené regiony:

 • Nejvíce útoků směřuje na organizace v Africe, kde na jednu společnost míří v průměru 1 615 útoků za týden, což je 15% nárůst oproti roku 2020. V regionu APAC je to průměrně 1 299 útoků týdně na jednu organizaci (20% nárůst oproti roku 2020). A nejvyšší nárůst útoků, o šedesát pět procent, zaznamenala Evropa.

 

Zdroj: Check Point Software Technologies

„Říjen je měsícem kybernetické bezpečnosti. Jak je vidět, kyberbezpečnost by měla být zásadní téma nejenom v říjnu. Zločinci se snaží využívat každou příležitost, včetně koronavirové pandemie. Počet útoků neustále roste a je tak důležité, aby organizace kladly důraz na prevenci a nehasily jen problémy, až když hrozby způsobí nějaké škody,“ říká Pavel Krejčí, Security Engineer v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Bezpečnostní tipy pro všechny organizace:

 • Vzdělávání. Vzdělávání. Vzdělávání. Vzdělávání uživatelů je jednou z nejdůležitějších prvků ochrany a každá organizace by na něj měla klást velký důraz.
 • Nic nepodceňte. Mějte plně pod kontrolu všechna zařízení, aplikace, síťový provoz i data.
 • Prevence na prvním místě. Starší bezpečnostní řešení spoléhají jen na detekci incidentů a reakci na ně. Nové útoky nezachycují včas, je tak obtížné minimalizovat škody.
 • Pozor na phishing. Nikdy neklikejte na podezřelé odkazy a stahujte obsah pouze ze spolehlivých zdrojů.
 • Ihned instalujte aktualizace a nové záplaty. Vaše zařízení by měla být vždy aktuální a s nejnovějšími bezpečnostními záplatami, aby nebylo možné zneužít k sofistikovaným kyberútokům známé zranitelnosti.

Foto: Pixabay

Zdroj: Check Point Software Technologies