V novém výhledu společnost Goldman Sachs zásadně revidovala svůj odhad ceny ropy Brent na konci roku z 80 na 90 amerických dolarů. Pro srovnání, cena ke konci září se pohybuje kolem 78 dolarů za barel.

Cena ropy prudce roste od poloviny srpna, kdy barel ropy stál 65 dolarů. V meziročním srovnání lze pozorovat trend růstu cen od května 2020, kdy se vlivem koronavirových lockdownů dostal barel ropy na krátkou chvíli dokonce pod 20 dolarů. Barel ropy se za více než 80 dolarů prodával naposledy v roce 2014, kdy došlo k prudkému snížení cen z nejvyšší hodnoty skoro 120 dolarů za barel.

Zvyšování cen pohonných hmot již na svých peněženkách ostatně pocítili i čeští řidiči. Za poslední dva měsíce se například cena litru naturalu v průměru zvedla o více než korunu. Pokud by se odhad Goldman Sachs potvrdil, tak budou ceny pohonných hmot bohužel stoupat dále. Očekáváná průměrná cena v prvním kvartálu 2022 pak je 85 dolarů za barel.

Zvýšení cen ropy se pochopitelně neodrazí jen na cenách u čerpacích stanic. Na cenách ropy je totiž závislá podstatná část světové dopravy zboží. Bohužel se tak může stát, že zvyšování ceny ropy povede k posílení současných inflačních trendů, která pak ve zpětné vazbě povedou k dalšímu zvyšování cen. Na druhou stranu, ČNB zvýšila úrokovou sazbu o 0,75 %, a tak by mělo dojít k posílení kurzu koruny, a tím pádem zmenšení tlaku minimálně na růst cen pohonných hmot u nás.

MICHAL HEJL

Foto: Pixabay