Česká národní banka se ve čtvrtek 30. září rozhodla ke zvýšení úrokových sazeb o 0,75procentního bodu na 1,5 %. Zvýšení sazeb bylo očekáváné, ale většina ekonomů očekávala menší nárůst sazeb, který avizovala i četná prohlášení na veřejných vystoupeních bankovní rady, tedy o půl procentního bodu. Jaké následky měl tento krok ČNB na kurz koruny? A jaké mít bude?

Nejprve si vysvětleme, proč vůbec má vliv hodnota sazeb na měnový kurz. Je to prosté. Česká republika je zemí s vlastní měnou, tj. finanční sektor nabízí zhodnocení peněz denominovaných v české koruně právě v návaznosti na české sazby. Zjednodušeně: Zvýšení sazeb o 0,75 procentního bodu znamená, že po uložení A koruny do produktů denominovaných v této měně získají investoři od pátku 1.10. dvakrát větší zhodnocení, než k jakému docházelo před rozhodnutím rady. Investoři tak na měnovém trhu poptávají české koruny a nabízejí za ně eura nebo dolary, což vede k posilování (zhodnocování) koruny.

Zdroj: M.Hejl

Jak vidíme v grafu postihujícím včerejší den, trhy skutečně zareagovaly na zvýšení úrokové sazby promptním zvýšením zájmem o korunu, který se projevil v posílení koruny o cca 20 haléřů. Poměrně rychle však došlo ke stabilizaci na úrovni 1 euro = 25,34 Kč, zhodnocení tak bylo velmi nízké a drželo se pod 1 %.

Ani v pátek nedošlo k dramatické změně, měnový pár sice opět prolomil hranici 25,30 Kč/eur, ale k výraznějšímu posilování nedocházelo. Teprve další dny ukáží, zdali bude koruna dále posilovat. Většina ekonomů se domnívá, že ano. Samotná ČNB očekává, že koruna bude posilovat kontinuálně a pod úroveň 25 korun za 1 euro by se podle měla koruna dostat na počátku roku 2022, pro celý rok je kurz prognózován na úrovni 1 euro za 24,5 koruny za euro, v roce 2023 pak za 24,2 koruny za euro. K těmto očekáváním přispívají i prohlášení samotných centrálních bankéřů, a sice že ekonomika se dostane na úroveň předcovidového výkonu na začátku roku 2022, a tak z makroekonomického pohledu pomine důvod pro supernízké sazby. Bankéři proto často opakují argument, že kvůli vysoké inflaci jsou sazby stále záporné a že jejich úkolem není pomáhat ekonomice, ale udržovat cenovou stabilitu.

Tím reagují na očekávaný negativní jev spojený s posilováním měny, a to zdražování českého vývozu. Čeští exportéři prodávají za eura, které si pak kvůli korunovým nákladům transferují do české koruny. S každým posílením tak měnový kurz ukrajuje z jejich marže, nebo je nutí zdražovat, tj. snižovat konkurenceschopnost. To je asi jedním z vysvětlení, proč se zvyšování sazeb stalo tak velkým tématem i pro vládu a průmyslové svazy.

Foto: Pixabay