e-news.cz - kurzy
Reklama

Michal Hejl: Jak trhy reagují na změnu sazeb centrální banky

03.10.2021, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Michal Hejl: Jak trhy reagují na změnu sazeb centrální banky

Česká národní banka se ve čtvrtek 30. září rozhodla ke zvýšení úrokových sazeb o 0,75procentního bodu na 1,5 %. Zvýšení sazeb bylo očekáváné, ale většina ekonomů očekávala menší nárůst sazeb, který avizovala i četná prohlášení na veřejných vystoupeních bankovní rady, tedy o půl procentního bodu. Jaké následky měl tento krok ČNB na kurz koruny? A jaké mít bude?


Nejprve si vysvětleme, proč vůbec má vliv hodnota sazeb na měnový kurz. Je to prosté. Česká republika je zemí s vlastní měnou, tj. finanční sektor nabízí zhodnocení peněz denominovaných v české koruně právě v návaznosti na české sazby. Zjednodušeně: Zvýšení sazeb o 0,75 procentního bodu znamená, že po uložení A koruny do produktů denominovaných v této měně získají investoři od pátku 1.10. dvakrát větší zhodnocení, než k jakému docházelo před rozhodnutím rady. Investoři tak na měnovém trhu poptávají české koruny a nabízejí za ně eura nebo dolary, což vede k posilování (zhodnocování) koruny.

Zdroj: M.Hejl

Jak vidíme v grafu postihujícím včerejší den, trhy skutečně zareagovaly na zvýšení úrokové sazby promptním zvýšením zájmem o korunu, který se projevil v posílení koruny o cca 20 haléřů. Poměrně rychle však došlo ke stabilizaci na úrovni 1 euro = 25,34 Kč, zhodnocení tak bylo velmi nízké a drželo se pod 1 %.
Ani v pátek nedošlo k dramatické změně, měnový pár sice opět prolomil hranici 25,30 Kč/eur, ale k výraznějšímu posilování nedocházelo. Teprve další dny ukáží, zdali bude koruna dále posilovat. Většina ekonomů se domnívá, že ano. Samotná ČNB očekává, že koruna bude posilovat kontinuálně a pod úroveň 25 korun za 1 euro by se podle měla koruna dostat na počátku roku 2022, pro celý rok je kurz prognózován na úrovni 1 euro za 24,5 koruny za euro, v roce 2023 pak za 24,2 koruny za euro. K těmto očekáváním přispívají i prohlášení samotných centrálních bankéřů, a sice že ekonomika se dostane na úroveň předcovidového výkonu na začátku roku 2022, a tak z makroekonomického pohledu pomine důvod pro supernízké sazby. Bankéři proto často opakují argument, že kvůli vysoké inflaci jsou sazby stále záporné a že jejich úkolem není pomáhat ekonomice, ale udržovat cenovou stabilitu.
Tím reagují na očekávaný negativní jev spojený s posilováním měny, a to zdražování českého vývozu. Čeští exportéři prodávají za eura, které si pak kvůli korunovým nákladům transferují do české koruny. S každým posílením tak měnový kurz ukrajuje z jejich marže, nebo je nutí zdražovat, tj. snižovat konkurenceschopnost. To je asi jedním z vysvětlení, proč se zvyšování sazeb stalo tak velkým tématem i pro vládu a průmyslové svazy.
Foto: Pixabay


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

CETA: Evropské dotace a regulace: Dvojsečná zbraň českého zemědělství

31.03.2024, Autor: red

Česká zemědělská komunita se ocitá v rozporu mezi regulacemi EU a systémem dotací, které formují současný agrární model. Zatímco Green Deal klade důraz na udržitelnost a ekologické zemědělství, dotace vytváří podmínky pro nadprodukci a environmentální zátěž. Tato situace odhaluje klíčový paradox v srdci evropské zemědělské politiky.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama