Minulý čtvrtek Česká národní banka zvýšila úrokové sazby, a to nejvíce od roku 1997. Základní úroková sazba stoupla o 0,75procentního bodu na 1,5 procenta.  Podle ekonomů za to může především rostoucí inflace, která v létě překonala čtyři procenta. Jak se tato situace odrazí na cen hypoték a pronájmů?

Jak se zvýšení základní úrokové sazby může podepsat na cenách hypoték?

Dopad na ceny nemovitostí neočekáváme velký, tam je to dáno nedostatkem nemovitostí, kdy je zatím koupěschopnost stále velká. Cenu nemovitostí neurčuje prodávající, ale kupující strana – tj. dokud je ochoten a schopen kupující zaplatit kupní cenu (je jedno z jakých zdrojů), nebude mít ani zvyšování sazeb na cenu nemovitostí vliv, spíše ubyde potenciálních zájemců a zůstanou jen ti koupěschopní = na 1 nemovitost zbyde méně zájemců.

Porostou ceny hypoték přes 3% hranici?

ČNB předčila očekávání a zvedla repo sazbu o více, než se předpokládalo. Jisté je, že se hypotéky budou nadále zdražovat, růst úrokových sazeb může být daleko svižnější, než jsme odhadovali. Pokud jsme doposud říkali, že není na co čekat a hypotéku si vyřídit co nejdříve, nyní to platí dvojnásob. Vzhledem k tomu, že se očekává ještě jedno zdražení ze strany ČNB do konce roku, brzy budeme čelit „výprodeji“ úrokových sazeb s dvojkou na začátku, tedy výprodeji sazeb pod 3 %. Odhad je takový, že by koncové úrokové sazby hypotečních úvěrů mohly vzrůst do konce roku až na 3,5 %.

Myslíte si, že současná situace přinutí ČNB více „tlačit“ banky k tomu, aby se zpřísňovali podmínky pro schválení hypoték?

K této obavě zatím nejsou žádné náznaky, LTV se zatím nijak neomezilo, naopak stále platí uvolnění z minulého roku. ČNB úplně tlačit nemusí, růst úrokových sazeb určitou skupinu klientů vyčlení sám o sobě.

Jak se odrazí současná situace na ceně nájmů?

Ano, nájmy by mohly lehce podražit. Ti, co mají byty/nemovitosti pořízené na hypotéku, mohou zažívat v době refixace navýšení úrokové sazby = splátek, což mohou promítat následně do zvýšených nájmů. Trend v ČR je takový, že nájmy jsou uzavírány spíše krátkodobější, tj. pronajímatel má ke zvýšení nájemného prostor.

VERONIKA HEGROVÁ, z Hyponamiru.cz

Foto: Pixabay

Zdroj: Hyponamiru.cz