Německé volby skončily výsledkem, který se dá označit za „mírný pokrok v mezích zákona“. Nejvíce hlasů sice získala sociální demokracie, měla však jen velmi malý náskok na CDU. Z hlediska podnikatelů nejdůležitějším faktorem nepochybně bylo, že koalice levicových stran (SPD, Zelení, Linke) těsně nezískala většinu.

Reakce trhů byla opatrná, index Dax 30 den po volbách mírně posílil o šedesát bodů oproti pátku, pak došlo v úterý k poklesu o 300 bodů, následovanému zvýšením o 150 bodů ve středu 29.9. Celkově lze toto shrnout tak, že trhy jsou poměrně uklidněné nemožností levicové koalice, nejsou však nadšené z faktu, že formování další vlády bude pravděpodobně trvat několik měsíců.

Nelze opomenout také mediálně propírané referendum o vyvlastňování bytů v Berlíně. Toto referendum sice není právně závazné, ale bude politicky dosti nebezpečné jej úplně ignorovat. Pokud by k takovýmto krokům Berlín skutečně přistoupil a pokud by jej pak následovaly jiné spolkové země či města, tak by nepochybně došlo k podstatnému snížení investic do stavebnictví – a to by na německou ekonomiku mělo negativní vliv. Proto proces sestavování vlády bedlivě sledují i ta odvětví, která měla dříve „své jisté“.

Ve střednědobém výhledu, pokud budou Zelení součástí další vlády, lze očekávat zvýšení tempa zelené politiky, na což by se měly připravit i české firmy zapojené do německých dodavatelských řetězců. Jak paradoxně zmiňují zastánci i kritici Zelených, budoucnost německé ekonomiky se bude odvíjet od toho, zda bude tato strana ve vládě.

MICHAL HEJL

Foto: Pixabay