Akciová společnost Česká zbrojovka, která nedávno oslavila 85. výročí svého založení, je největším tuzemským výrobcem palných zbraní. Její pole působnosti zároveň daleko přesahuje české hranice a firma na konci května úspěšně dotáhla akvizici 100 % podílu ve společnosti Colt Holding Company LLC (dále jen Colt), mateřské společnosti amerického výrobce zbraní Colt’s Manufacturing Company LLC a rovněž jeho kanadské dceřiné společnosti Colt Canada Corporation. Do této akvizice nalil český výrobce téměř pět miliard korun.

Společnost Colt je přitom jedním z předních světových designerů, vývojářů a výrobců střelných zbraní, který více než 175 let zásobuje ozbrojené složky nejen v USA, ale také po celém světě. Díky akvizici této značky se může nyní česká firma z Uherského Brodu ucházet také o americké státní zakázky, neboť bude splňovat podmínku stanovující alespoň 75 % výroby na území USA (tzv. Buy American Act). Stanovený společný cíl rozhodně není z kategorie skromných. Colt se chce společně s Českou zbrojovkou stát do roku 2024 světovou jedničkou s obratem přes jednu mld. eur.

Zajímavé je, že příběh o malé firmičce z Evropy (Česká republika je pro mnoho Američanů nad rozlišovací úroveň), která si podmanila jednu z nejslavnějších firem světa, jejíž jméno se vžilo jako univerzální označení jednoho typu palné zbraně, paradoxně rezonuje spíše v zahraničí než doma. Jak ukazuje vývoj akcií Zbrojovky, pro analytiky a investory to však neplatí: Po úspěšné akvizici nejprve stoupla hodnota akcie k začátku června z 380 Kč na 434 Kč. Do 24. září následně cena postupně vzrostla k 479 Kč, avšak následoval skokový nárůst na 592 Kč (30. září). Po drobné korekci je aktuální cena akcie na 576 Kč, tedy růst o více než 50 % za 4 měsíce.

MICHAEL FANTA, analytik CETA, výzkumný pracovník UJEP

Foto: Pixabay

Zdroj: ČT24, Česká zbrojovka, kurzy.cz