České stavebnictví stále v porovnání s loňským rokem roste, nicméně tento růst v červenci zpomalil na 0,5 procenta. Stavební výroba byla letos v červenci oproti předchozímu měsíci o 2,6 procenta nižší, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Daří se mimo jiné bytové výstavbě, když se v červenci začalo stavět o 30,2 procenta více bytů než ve stejném měsíci loňského roku.

V celém Česku se tak jen v červenci začalo stavět 3548 nových bytů. V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 6,4 procenta. V bytových domech zaznamenal ČSÚ růst počtu zahájených bytů dokonce o 143,1 procenta. Počet dokončených bytů v červenci 2021 meziročně vzrostl o 11,6 procenta na 2 993 bytů.

Nejvíce nových bytů začaly letos stavební firmy stavět ve Středočeském kraji, v rámci nové výstavby už celkem 3 797. Druhé místo udržela Praha s 3 403 nově zahájenými byty před třetím Jihomoravským krajem (2 695 zahájených bytů). Více než tisíc bytů se začalo letos stavět v dalších čtyřech krajích. Naopak nejméně, jen 326, se začalo stavět v Karlovarském kraji.

Také z pohledu dokončených bytů nové výstavbě dominují střední Čechy s 3 391 dokončenými byty. Druhé místo obsadilo hlavní město s 2942 dokončenými byty a třetí příčka patří jižní Moravě (2 207 bytů). Přes tisíc nových bytů dokončily stavební firmy už jen v Moravskoslezském kraji (1342 dokončených bytů), Plzeňském kraji (1 143 dokončených bytů) a Olomouckém kraji (1 130 dokončených bytů).

Českému stavebnictví se v minulých měsících zdánlivě dařilo. Statistiky ukazující několikaměsíční růst už ale neodrážely to, že vycházely z extrémně nízké srovnávací základny. V loňském roce totiž hlavně v jarních měsících a na začátku těch letních bylo stavebnictví paralyzováno začínající koronavirovou pandemií. Teprve nyní se pomalu vrací do normálnějších kolejí. Zpomalování růstu ale ukazuje, že to nebude nic jednoduchého. Sektor stále svazuje zkostnatělá stavební legislativa, vliv schváleného zcela nového stavebního zákona se projeví až s odstupem několika let. Výraznější růst tak české stavebnictví v dohledné době jen tak nečeká.

EVŽEN KOREC, Generální ředitel a předseda představenstva Ekospol a.s.

Foto: Pixabay

Zdroj: EKOSPOL a. s.