Pojišťování cizinců byl v minulých letech pro některé menší české pojišťovny a jejich ruskojazyčné zprostředkovatele obrovský byznys. Zároveň ale docházelo a stále ještě dochází k řadě podvodů, na které doplácejí svým zdravím především samotní cizinci. České nemocnice a zdravotnická zařízení pak kvůli těmto podvodům přicházejí o desítky milionů korun, které je stojí péče o špatně pojištěné cizince.

Fungování zprostředkovatelských společností, které ovládají především ruskojazyčné firmy, přitom připomíná spíše mafiánské filmy, než seriózní finanční instituce, působící pod dohledem České národní banky.

Rozhodli jsme se proto zveřejňovat příběhy lidí, kteří v systému pracují, nebo se stali jeho obětí.

Většina si nepřeje zveřejnit své jméno. Redakce však totožnost všech zná.

Příběhy klientů

Y.M., Ukrajina, dělník na stavbě

Pracuji na stavbě jako stavební dělník, manželka uklízí v nemocnici, syn chodí na učiliště. Platíme si nájem a snažíme se navíc maximálně podporovat rodinu na Ukrajině. Zdravotní pojištění je pro nás náklad navíc. Manželku a syna jsem pojistil u PVZP, sám jsem si koupil levnou pojistku od Slavie. Dostal jsem slevu 50 % a platil 5000 Kč na rok s tím, že je především určena pro policejní kontrolu. Když bych byl nemocný, mám přejít do PVZP.

A.K. Ukrajina, stěhovák

Pracuji v Praze u stěhovací firmy a pocházím ze Lvova. Bydlím na ubytovně a veškeré peníze posílám domů, musím platit samozřejmě i naše lidi, kteří mi zařídili pobyt a práci. Pojištěn jsem byl u Slavie s tím, že je to jen ohledně pobytu a kartičku mám ukazovat jen kontrole. V práci jsem si ale poranil oko a skončil na pohotovosti v nemocnici, kde jsem pojistku ukázal. Do nemocnice přijel náš ukrajinský zprostředkovatel, zaplatil za mě a já pak úhradu splácel ze mzdy.

K.V. Rusko, studentka

Já a mnoho mých spolužáků jsme se ocitli v opravdu krizové situaci během covidové pandemie. Ukázalo se, že moje levné pojištění je naprosto nedostatečné. Naštěstí mi vyšla vstříc Pojišťovna VZP, která mi poskytla neocenitelnou pomoc při nákupu inzulínu a očkování. Paní Trsková z PVZP se dokonce spojila s Univerzitou Karlovou, protože jí nebyl lhostojný osud zahraničních studentů, kteří nemohli opustit v době Covidových uzávěr Českou republiku a neměli tak přístup ke zdravotní péči, resp. k životně důležitým lékům, které nejsou schopni si uhradit z vlastních prostředků. Přitom nemohu za to, že jsem onemocněla diabetem mellitem 1. typu.

V období karantény, když jsem kvůli uzavřeným hranicím nemohla vycestovat do Ruské federace, mi finanční dar od PVZP pomohl k opatření si životně potřebného inzulinu.. Mohu Vás ujistit, že mi žádná jiná komerční zdravotní pojišťovna v Praze nevyšla vstříc a nenabídla pomoc. V té dob jsem se cítila velice špatně a obávala jsem se o svůj život.

Jsem studentkou PhD. studia na Pedagogické fakultě UK a žiji pouze ze stipendia. Podle zákonů ČR nemám nárok na státní pojištění, což znamená, že nemohu dostávat zdarma insulin, který potřebuju každý den k životu, jako je to u českých pojištěnců. S diabetem mellitem 1. typu bych nemohla zůstat v České republice a studovat dál na Karlové univerzitě. V Pojišťovně VZP jsem našla oporu a skutečnou pomoc. Velice proto děkuji za obětavost, nevšední ochotu a umožnění mi přežít. V době pandemie Covidu-19 byly zcela zavřené hranice s Ruskou federací. Nebylo tak možné vůbec opustit ČR. Jen díky nabídce a velkorysosti jsem zvládla velice složité a v určitý okamžik zcela neřešitelné období.

Příběhy zprostředkovatelů

F.B., Ukrajina, zprostředkovatel pojištění

Od 2.8. 2021 máme smůlu, i když se snažíme zákon obcházet, jak se dá. Naštěstí to trvalo dost dlouho na to, abychom vydělali velké peníze. Prodávali jsme levné pojistky, ale provize byly skvělé, někdy až 80 %. Teď je to horší, ale zase je pojistné vyšší, i tak ale hodně zprostředkovatelů skončí. Byl to ale dobrý business, kdo byl nemocný, starý nebo dítě, šel do PVZP, pro ostatní byly ostatní pojišťovny. Ty měly málo smluv s lékaři a nemocnicemi, takže si klienti museli vše platit a ty pojišťovny to pak platily jen těm, na kterých jim záleželo, většinou vůbec. Když někdo skončil v nemocnici, tak se většinou zaplatila jen tzv. garance prvního ošetření a pak nic. Klientům se ale většinou říkalo, že na ty pojistky nemají čerpat, a prostě sdělit, že jsou nepojištění, vždyť pokuta za to je strašně malá. Vůbec je Česká republika hrozně benevolentní, za 15 let žádná kontrola z finančáku, ani ČNB, prostě pohoda. Škoda, že to skončilo, ale třeba se to jednou vrátí.

I.R., Ukrajina, zprostředkovatel pojištění

PVZP byla vždy jen pro lidi, kteří potřebovali zdravotní péči. Uniqa, Ergo a AXA takový střed mezi cárem papíru a normální pojistkou, no a Slavia a Maxima, to je skutečný cár papíru pro policajty. Na ty pojistky, pokud Vás nedají na jejich V.I.P. seznam nedostanete vůbec nic. I když dávaly super provize, poslední dobou jsem je moc neprodával, je to fakt hrůza. Na trhu se ale šuškalo, že mezi některými makléři a vedením pojišťoven běhají velké peníze.

H.D.T., Vietnam, zprostředkovatel pojištění

Veškeré nekalé praktiky a podvody s pojistkami dělají snad jenom Ukrajinci, to je jejich specializace, z pojišťoven Slavia a Maxima, potom AXA. Vietnamci takové pojistky moc nekupují.

Foto: Pixabay