e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k předběžnému odhadu výkonu HDP České republiky za druhé čtvrtletí letošního roku

03.08.2021, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář Radomíra Jáče k předběžnému odhadu výkonu HDP České republiky za druhé čtvrtletí letošního roku

Česká ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátila k mezikvartálnímu růstu HDP a k rekordnímu růstu v meziročním vyjádření, výsledek nicméně zaostal za očekáváním trhu.


Rozvolňování omezení souvisejících s pandemií sice vedlo k nárůstu spotřeby domácností, na celkovém výkonu ekonomiky se ale nepříznivě projevil nedostatek komponent v řadě průmyslových odvětví, což je faktor brzdící výrobu a následně také exporty. Česká ekonomika má našlápnuto k solidnímu růstu i v dalších čtvrtletích, mezikvartální tempo růstu HDP by se mělo ve zbytku letošního roku v porovnání s druhým čtvrtletím zrychlit. Výsledek HDP za druhé čtvrtletí je nicméně varováním, že výpadky či zpožďování v dodávkách potřebných komponent v průmyslu jsou faktorem, jenž může na post-pandemické oživení ekonomiky přinejmenším na přechodnou dobu výrazně dopadnout.
Předběžný údaj hlásí, že česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vykázala mezičtvrtletní růst HDP o 0,6 %, což je slabší výsledek, než čekal trh. Očekávání na finančním trhu se pohybovala na úrovni mezičtvrtletního růstu HDP okolo 2,0 %. V meziročním vyjádření vykázal růst HDP rekordní růst na úrovni 7,8 %, trh ovšem počítal s růstem 9,2 %. Velmi silný meziroční růst HDP souvisí se statistickými efekty nízké srovnávací základny, tedy s velmi slabým výkonem HDP ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy česká ekonomika zápasila s uzavírkami v souvislosti s první vlnou pandemie.
Na druhou stranu je výsledek HDP za letošní druhé čtvrtletí lepší než odhad ČNB, jenž počítal s růstem 0,3 % mezičtvrtletně a 6,0 % meziročně – v případě ČNB ovšem příznivě překonaly prognózu i výsledky HDP za letošní první čtvrtletí.
Mezičtvrtletí růst české ekonomiky nicméně zaostal za růstem některých ekonomik eurozóny, kde jsou údaje o HDP za letošní druhé čtvrtletí již k dispozici. Sousední Rakousko vykázalo velmi silný mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 4,3 %, Belgie pak 1,4 %. Silněji rostly i větší ekonomiky jako Francie, kde HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,9 % a Španělsko s růstem 2,8 %.
Dle vyjádření ČSÚ táhla českou ekonomiku ve druhém čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření nahoru spotřeba domácností, na níž se příznivě projevuje uvolnění omezení v maloobchodu a ve službách, brzdou byly naopak výpadky dodávek potřebných dílů v průmyslu, což zpožďuje výrobu. V meziročním vyjádření byly tahounem růstu HDP investiční výdaje a zahraniční poptávka, k oživení se vydala také spotřeba domácností. Na straně tvorby HDP byl v mezičtvrtletním vyjádření patrný nárůst výkonu v odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, kde se příznivě projevilo rozvolnění uzavírek. V meziročním vyjádření byl tahounem růstu hrubé přidané hodnoty průmysl, navzdory zmíněným problémům v dodávkách potřebných komponent. Pohled na detailní statistiky HDP za letošní druhé čtvrtletí bude nepochybně velmi zajímavý, nicméně na tyto detaily si musíme počkat až do 31. srpna, kdy je ČSÚ bude publikovat.
Pro třetí čtvrtletí lze čekat zrychlení mezičtvrtletního růstu HDP, meziroční dynamika naopak zpomalí, neboť se již nezopakují příznivé statistické efekty nízké meziroční srovnávací základny, jež působily v letošním druhém čtvrtletí. Za celý rok 2021 by měl růst HDP překonat tři procenta a v roce 2022 by měl růst české ekonomiky dále zrychlit, v celoročním vyjádření až k úrovní pěti procent. Spotřeba domácností a investiční výdaje firem mají nakročeno k růstu, silná je i poptávka na exportních trzích, otázkou ovšem je, jak rychle se zlepší situace v oblasti dodávek potřebných surovin a dílů v průmyslu.
Údaje o HDP za letošní druhé čtvrtletí sice zaostaly za očekáváním trhu, růst byl ale silnější, než čekala ČNB.Centrální banka ve své květnové prognóze odhadovala růst HDP České republiky za celý letošní rok na úrovni 1,2 % a skutečný růst bude nepochybně znatelně robustnější. Předběžný údaj o HDP za letošní druhé čtvrtletí tak nestojí v cestě dalšímu zvýšení úrokových sazeb ČNB: na blížícím se zasedání 5. srpna lze čekat zvýšení repo sazby o čtvrt procentního bodu na úroveň 0,75 % a další zvýšení úroků bude velmi pravděpodobně následovat také na zasedání bankovní rady v září a v listopadu.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments
Foto: Pixabay
Zdroj: PR.Konektor


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

ČNB: Věnujte pozornost penězům, abyste poznali padělky 

18.04.2024, Autor: Z blogosféry

3 539 českých bankovek a mincí v celkové hodnotě 5,648 milionů Kč označila loni za padělek Česká národní banka (ČNB). Nejvíc jich, stejně jako v minulosti, bylo v Praze, a to 1 019. Následovaly Klatovy s 298 padělky a Karlovy Vary s 273 falešnými penězi. Víc než mince se padělaly bankovky, zvýšil se i počet nepravých dvacetikorun. Meziročně ČNB zadržela o 2 419 padělků víc.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Výrobní ceny v průmyslu zůstávají na uzdě

17.04.2024, Autor: Z blogosféry

Ceny tuzemských průmyslových výrobců v průběhu března oproti předchozímu měsíci klesly o 0,1 %, což odpovídá meziroční stagnaci. Výsledek tak pro trh představuje poměrně výrazné překvapení směrem dolů, když vyhlížel meziroční růst o 0,3 %. 

Komentář Radomíra Jáče k údajům o inflaci v ČR za březen

10.04.2024, Autor: Z blogosféry

Meziroční inflace zůstala v březnu beze změny přesně na úrovni dvouprocentního inflačního cíle: v souladu s očekáváním finančního trhu. Na úrovni 2,0 % je meziroční inflace pod předpokladem ČNB, neboť centrální banka ve své prognóze zveřejněné počátkem února čekala březnovou inflaci na úrovni 2,9 %.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

CETA: Snížení sazeb ECB v nedohlednu ochlazuje ekonomiku eurozóny

08.04.2024, Autor: red

Finanční trhy dlouho čekají na rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) snížit úrokové sazby. Pomalé zpomalování inflace a pečlivé prověřování ekonomického vývoje eurozóny to bance zatím nedovoluje. Hlavní depozitní sazba zůstává od posledního hlasování, které proběhlo 7.3.2024, nezměněna na úrovni 4 %, což je stav od srpna 2023. 

Tržby e-shopů prudce rostou

05.04.2024, Autor: Z blogosféry

Tržby obchodníků narůstají již tři měsíce v řadě. Tahounem tohoto pozitivního trendu jsou především internetové obchody, kterým se zvyšují tržby dvouciferným tempem. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Ekonomická nálada domácností se prudce zlepšuje

25.03.2024, Autor: Z blogosféry

Indikátor tuzemské ekonomické důvěry v březnu narostl z únorových 90,6 na 94,2 bodu a dostal se tak nejvýše od května loňského roku. Důvěra v podnikatelském sektoru se zvýšila z 89,9 na 93,0 bodu, tedy nejvýše od prosince 2023. Ještě výrazněji pak poskočila důvěra spotřebitelů, která se z 94,0 dostala až na 99,9, což je nejlepší výsledek od října 2021.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama