Český startup Fondee, za nímž stojí manželé Hlavsovi a který do Česka přinesl jednoduchou cestu k investování dle západního vzoru, obdržel licenci obchodníka s cennými papíry od ČNB.

Spolu s ní získává Fondee i právo takzvaného EU passportu, které hodlá využít pro expanzi do zahraničí. Licence mimo jiné umožňuje startupu rozšířit nabízená aktiva k investování a navýšit nabídku současných ETF (Exchange Traded Funds – burzovně obchodované fondy) portfolií stejně jako aktivně manažovat a vytvářet portfolia nová. Součástí celého procesu je také přechod k novému brokerovi. Obdržením licence se tak Fondee zařadilo do exkluzivního klubu po bok pouhých několika desítek firem, které na ni v Česku dosáhly.

„Získání licence této úrovně je pro nás obrovský úspěch a zároveň velký příslib do budoucnosti. Detailní revize všech procesů firmy a současně navýšení základního kapitálu, které bylo jednou z podmínek obdržení licence, nám nyní umožní zatraktivnit portfolia a expandovat za hranice. Již dnes podrobně procházíme pro Fondee dostupné trhy v regionu střední a východní Evropy a v horizontu jednoho roku se plánujeme vydat do zahraničí,“ říká spoluzakladatel Fondee Jan Hlavsa.

Evropská směrnice umožňující růst

Nově se spolu s licencí obchodníka s cennými papíry Fondee stává finanční institucí ve smyslu evropské směrnice MiFID II, díky níž může dál růst. Takzvaný EU passport totiž zaručuje přenositelnost licence do dalších zemí Evropské unie. Startup se však může rozšířit nejen do zahraničí, ale i v rámci vlastní produktové řady. Nyní má možnost roztáhnout spektrum nabízených portfolií a aktivně je spravovat. To znamená, že manažer může nákupem či prodejem aktiv přímo ovlivnit výkonnost portfolia.

„Přínos pocítí zejména naši klienti. Můžeme totiž stavět zcela nová portfolia a nejsme omezeni pouze na ETF fondy. Doposud jsme disponovali jen pasivními portfolii a předávali příkazy, nyní ovšem můžeme aktiva, včetně akcií, vybírat a příkazy sami vykonávat,“ doplňuje spoluzakladatelka Eva Hlavsová.

Licence byla aktivována k 19. červenci 2021 a pro Fondee se tím úspěšně uzavřel proces trvající více než půl roku. „S podmínkami, které jsme museli splnit, a se složením této náročné zkoušky nám výrazně pomohla také advokátní kancelář FINREG PARTNERS. I díky nim je dnes Fondee silnější firmou, jež je připravena růst,“ dodává Hlavsová.

„Těší nás, že se nám spolu s Fondee podařilo dovést celý proces k úspěšnému konci. Ačkoliv jsme v jeho průběhu museli projít mnohými nesnázemi, podařilo se licenční řízení zvládnout v čase bezmála osm měsíců a Fondee má nyní příležitost ukázat svou sílu nejen v Česku, ale i na zahraničních trzích,“ uvedl partner a advokát FINREG PARTNERS Jan Šovar.

Foto: Pixabay

Zdroj: HustáKomunikejšn