Léta strávená ve finančním sektoru a přátelé, kteří kladou otázky jak a kde investovat mě přivedli k zamyšlení a „průzkumu“, jak vlastně dnes může „obyčejný“ retailový investor, s většími nebo menšími možnostmi investovat.

Otázku investic jsem posledních pár let neřešil. Na konci minulého století jsem se, stejně jako mnoho dalších, lehce spálil v dot.com bublině, Calpine, nezávislý výrobce elektřiny ze zemního plynu a geotermálních zdrojů skončil v bankrotu a akcie CME (Central Media Enterprises) jsem prodal po vyhlášení první arbitráže, kterou společnost prohrála. Škoda. Ale tenhle neúspěch jsem si více než vynahradil, když jsem v newyorské Neue Gallery (ten samý Ronald S.Lauder) viděl krásná díla Gustava Klimta, Egona Schiele nebo Oskara Kokoschky. Poté jsem pár let dostával velkou část platu v akciích, aniž by o to, kdovíjak, stál. Tyto akcie jsme v průběhu let prodal a držel jsem se, a stále držím pravidla, že „cash is king“.

Trh nabízí nepřeberné možnosti, více či méně spekulativní, slibující větší či menší výnos. Vzhledem k tomu, kde jsou tržní úrokové sazby tak se jako nevyhnutelné řešení pro taktické investování, kde můžeme věřit v nějaké pozitivní zhodnocení, nabízí akciový trh. A když akcie, tak trh ve Spojených státech. I v dotcom bublině jsem investoval přes internet (ETrade), ale dnešní doba nabízí možnosti investování podstatně komfortnější. Co investování zjednodušuje jsou nepochybně „zlomkové akcie“ (fractional shares), kdy nekupujete celou akcii ale podíl na ní. Takže investice může být vedena US$ 100 investuji do akcií Microsoft, nikoli koupím si jednu akcii Microsoftu za US$ 265 (v dobách minulých minimální investice). A otázka, přes koho investovat se dá vyřešit také jednoduše. Domácích nebo zahraničních obchodníků přes které obchodovat je dost. Poplatky má asi každý. Každopádně jsme v 21.století, v době fintechu. Aplikaci Revolut (placená verze), která je primárně neobankou, používám několik let. Přes aplikaci je již téměř dva roky možné nakupovat americké akcie. Uživatelsky naprosto jednoduché a komfortní, včetně ucelených informací o výkonnosti portfolia.

Takže technologickou základnu pro investování mám. Teď nastává další krok a to je jaké zvolit portfolio. A jelikož nerad vymýšlím kolo, nastuduji, co dělají skuteční profesionálové v o oboru. O to více se mi to jeví jako rozumný postup i proto, že trhy jsou na pořád na maximech nebo nedaleko od nich a úplně nevěřím, že „sky is the limit“. S výsledkem budu zpět za pár dnů.

Foto: Pixabay