Tisíc nově zřízených datových schránek týdně? Před pandemií zcela výjimečný jev (stalo se to jen jednou). Dnes nikoliv. Týdně si totiž datovou schránku zřídí v průměru téměř tři tisíce lidí.

Zatímco na začátku roku 2020 mělo svou datovou schránku 159 tisíc fyzických osob, letos v lednu to bylo 224 tisíc a za necelých sedm měsíců jejich počet dosáhl úrovně 300 tisíc, což se stalo právě v těchto dnech. Datové schránky mají i úřady a právnické osoby, proto je jejich celkový počet podstatně vyšší: 1,33 milionu.

„Datová schránka dává smysl především lidem, kteří potřebují komunikovat s úřady, ale nechtějí vyřizovat všechno osobně. Nechuť chodit na úřady nebo na poštu pak počet těchto lidí rychle zvedá. Pokud se nic nezmění, jen letos jich přibude dalších sto tisíc,“ říká Pavel Nemrava, ředitel divize eGovernment společnosti Software602, která má agendu datových stránek na starosti.

Nárůst počtu lidí využívajících datové schránky ukazuje následující graf – jde o hodnoty vždy po týdnu od začátku roku 2020 do současného týdne.

Zdroj: Software602

Foto: Pixabay

Zdroj: TAKTIQ COMMUNICATIONS