Autor: vláda

Datum předložení: 30. 5. 2021

Hodnocení EM: 40%

Poslanci odmítli schvalovat předlohu o covid pasech zrychleně ve stavu legislativní nouze. Do konce volebního období už ji nejspíš neprojednají, a tak spadne pod stůl. Znamená to, že covid pasy nebudou a Volného vlastenci spolu s chcíplými psy, kteří proti zákonu protestovali na Malostranském náměstí, dosáhli svého?  

Nikoli, demonstrovali totiž ve špatný čas na špatném místě. Přímo použitelné nařízení o certifikátu EU COVID-19, které je od 1. července platné ve všech členských státech, bylo Evropským parlamentem schváleno už o den dříve.

Novela zákona o ochraně veřejného zdraví, o níž měla česká sněmovna jednat, ve skutečnosti covid pas nezavádí. Jedná se o procesní normu, určující postup při vydávání certifikátů a identifikaci žadatelů. O nezbytnosti normy ovšem panují značné pochybnosti a ministr Vojtěch je obhajobou návrhu rozhodně nerozptýlil. Zákon je podle něj nutný, protože nařízení neřeší, jak se občan k certifikátu dostane, a bez zákonného zmocnění mohou všechno zrušit soudy. Jakoby to jeho ministerstvu v minulosti někdy vadilo.

Ve finále začal Vojtěch hrozit tím, že pokud sněmovna zákon nepřijme, bude muset vláda vyjednávat covid pas s každým členským státem samostatně, což je úplný nesmysl.

Rozhodnutí poslanců zákon odložit ve skutečnosti nebylo vyjádřením odporu ke covid pasům jako takovým, ty už máme, ale jednoduše Vojtěchovi nevěřili. Možná se také báli výhrůžek Tomia Okamury, že přijetí zákona zabrání poslanci SPD nekonečným řečněním. Horší noční můru, snad kromě projevů poslance Volného, si nelze představit.

K přijetí normy též rozhodně nepřispěl fakt, že se jednalo už o druhý pokus. První návrh novely zákona o ochraně zdraví, předložený vládou v souvislosti se zavedením evropského covid pasu, byl ukázkou toho, jak to vypadá, když demokracii vezmou do ruky lékaři. Asi to nemyslí zle, jen si pravidla pro život pletou s příbalovým letákem nějaké hodně silné medicíny. Zásah do základních práv se zcela vymykal potřebám boje proti pandemii a zjevně porušoval nejen principy ochrany osobních údajů ale i základních práv a svobod.

Orgány ochrany veřejného zdraví, tedy ministerstvo zdravotnictví a hygienická služba, měly získat přístup k osobním údajům ze základních registrů, na které dosud neměly nárok, a k tomu navrch telefonní číslo a emailovou adresu. Účelem nebyl jen boj proti pandemii koronaviru, ale proti infekčním onemocněním obecně a také ochrana zdraví při práci. Největší lahůdkou ovšem bylo zmocnění ministerstva zdravotnictví podmínit účast na soukromých akcích předložením platného Covid pasu organizátorovi.

Pouze vedlejším účelem návrhu zákona tak zůstala reakce na přímo použitelné nařízení Evropské unie EU COVID-19. Ministr Vojtěch i jeho nový návrh si nepochybně zaslouží body navíc za to, že po svém znovuuvedení do úřadu návrh okamžitě nechal přepracovat do minimalistické verze, která se odvolává zejména na evropský digitální zelený certifikát. K jeho vydání naštěstí nemusíte být bezuhlíkoví, úplně postačí, pokud člověk prodělal onemocnění COVID 19, má negativní test nebo byl očkován proti tomuto onemocnění.

Není to sice návrat k normálnímu životu, ale pořád lepší, než aby všude platilo něco jiného.

Standardizovaný evropský covid pas není ničím víc, než dokladem, který sjednotí pravidla pro cestování po všech státech Evropské unie. Sjednocuje uznávání různých testů, délku jejich platnosti, platnost potvrzení o prodělání nemoci, platnost očkování apod. Každý občan EU má sice právo volně se pohybovat na území členských států, poslední rok to však neplatí a covid pas je způsob, jak se k volnému pohybu alespoň částečně vrátit.

I Vojtěchův návrh znovu rozšiřuje okruh údajů, které mohou orgány ochrany zdraví získat z veřejných registrů. Bez nich údajně nelze správně ztotožnit osoby, které o covid pas žádají. Takové tvrzení je ovšem značně nevěrohodné s ohledem na to, že od 1. června si covid certifikát můžete stáhnout na ocko.uzis.cz. Zatím sice platí pouze při cestování do Polska, Rakouska, Německa, Slovenska, Maďarska, Slovinska a Chorvatska, ale po 1. červenci ho stačí formálně upravit a může platit všude.

Prakticky všechno, co v zákoně zůstalo, se dá zařídit i bez zákona, včetně ztotožnění osob bez elektronické identity. Při hodnocení zákona je vždy důležitým hlediskem potřebnost a z tohoto pohledu zákon body ztrácí. V návrhu není žádná povinnost, kterou je nutno uložit zákonem. V rámci platného práva není možné ceritifikát využít jako podmínku ke konzumaci občanských práv. Pokud jiným státům poslouží jako podmínka ke vstupu, je na každém, aby se rozhodl, zda zůstane doma a bude si raději užívat se svým chcíplým psem.

Zdroj: Pixabay