Pořídili jste si auto? Sepsali jsme vám přehledně veškeré úkony, které po koupi následují a bez kterých nemůžete auto používat. Jedná se o přepis vozidla. Kde ho provést a jaké doklady k němu budete potřebovat?

Doklady k registraci nového vozu

Před tím, než vyrazíte na příslušný registr silničních vozidel v oblasti vašeho trvalého bydliště, nachystejte si všechny dokumenty. Které to jsou?

  • Kupní smlouva nebo faktura prokazující koupi automobilu,
  • čistopis velkého technického průkazu,
  • vyplněná přihláška k registraci vozidla,
  • zelená karta k povinnému ručení,
  • doklad totožnosti.

Nezapomeňte, že než na registr dorazíte, musíte mít sjednané povinné ručení.

Doklady k registraci ojetého vozu

Doklady k autu, které jste odkoupili od jeho předchozího majitele, se trochu liší. Na registr silničních vozidel se budete muset dostavit se zelenou kartou k povinnému ručení, malým a velkým technickým průkazem, osvědčením o STK, žádostí o registraci vozidla a evidenční kontrolou vozidla.

Plná moc k přepisu auta

Pokud se k přepisu auta nemůže dostavit původní majitel, od kterého jste vůz zakoupili, nebo se nemůžete dostavit vy sami, je možné využít právně ověřený dokument, který se nazývá plná moc k přepisu vozidla. S tímto dokumentem může registraci auta vyřídit buď prodávající, kupující, nebo nějaká třetí osoba. K vytvoření plné moci je potřeba sepsat základní informace o obou zúčastněných, tedy jméno, příjmení, adresu bydliště, rodné číslo a několik údajů o autě.

Těmi jsou:

  • tovární značka a model automobilu,
  • výrobní číslo karoserie (VIN),
  • číslo registrační značky (RZ).

Samotná registrace

Jakmile máte všechny potřebné dokumenty a dorazili jste na úřad, jste skoro u konce cesty. Tudíž si můžete s klidem zabalit kufry a nachystat se na cesty, protože samotná registrace zabere jen několik málo minut. I tak se ale modlete, aby před vámi nebyla dlouhá fronta dalších čekatelů. S registrací je spojeno také několik poplatků. Za registraci vozidla zaplatíte 800 Kč. A ještě dalších 400 Kč uhradíte za evidenční kontrolu.

Ekologická daň a registrační značka vozu

Koupili jste si ojeté vozidlo? Možná budete muset zaplatit i ekologickou daň, a to v případě, že nesplňuje emisní normu alespoň EURO 3. Ceny ekologické daně se pohybují v rozmezí od 3000 Kč (norma EURO 2) do 10000 Kč (EURO 0).

A pro ty z vás, kteří si chtějí nechat vyrobit registrační značku na míru a vepsat si do ní cokoliv, co vás jen napadne, to bude znamenat ještě další poplatek, který činí 10000 Kč. Naneštěstí, při registraci nového i ojetého vozu se nedají využít žádné akční kódy ani slevy. Pokud ale budete jezdit opatrně a podle pravidel, další pravidelné výdaje spojené s provozem vašeho vozu budou pouze výdaje na pravidelnou údržbu, pohonné hmoty a pojištění.

Pokud se chystáte k nákupu nového či ojetého vozu, před samotnou cestou na registr vozidel si ujistěte, že máte veškeré dokumenty, které budete potřebovat.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Futurino