Vyhněte se frontám a založte si datovou schránku, díky které vyplníte a odešlete přehled příjmech a výdajích za rok 2020 on-line a bez nutnosti elektronického podpisu. Navíc se nemusíte obávat, že byste formulář odeslali pozdě.

Datová zpráva je doručena téměř okamžitě, tedy již v momentě dodání datové zprávy do datové schránky úřadu. Využijte i další možnosti, které datové schránky nabízejí a ušetřete čas i peníze.

Ruku v ruce s odesláním Daňového přiznání jde i Přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení. Ten byste měli podat nejpozději měsíc poté, co jste odeslali daňové přiznání pro Finanční správu. Česká správa sociálního zabezpečení i některé pojišťovny navíc umožňují podání přehledu elektronickou formou. Budete však potřebovat datovou schránku nebo jinou formu elektronické identifikace.

Datovou schránku si snadno založíte na některé z poboček Czech POINTu. Během chvíle vyplníte formulář a získáte přihlašovací údaje. Pokud vlastníte aktivovaný elektronický občanský průkaz nebo jiný způsob k prokázání elektronické identity, můžete si datovou schránku snadno založit z domova, třeba z Portálu občana.Za nic neplatíte, provoz i založení datovky je zdarma. Celý proces založení datové schránky najdete také na datoveschranky.info. K přihlášení do portálu ČSSZ ale můžete použít i jiný elektronický identifikační prostředek, jako je NIA ID nebo eObčanka. Více informací o elektronické identifikaci se dozvíte zde.

Krok za krokem k podání Přehledu o příjmech a výdajích

Česká správa sociálního zabezpečení na svém e-Portálu umožňuje vyplnění a odeslání formuláře elektronicky. Pomocí datové schránky nebo jiné elektronické identifikace se přihlásíte a přejdete k sekci tiskopisy. Formuláře pro letošní rok naleznete zde, kde rovněž najdete všechny pokyny pro správné vyplnění. Poté kliknete na odkaz „vyplnit on-line formulář“, kde posléze zaškrtnete, zda budete chtít formulář poslat s elektronickým podpisem nebo bez, pokud podpis nevlastníte, kliknete na tlačítko „ne“ a bez problému pokračujete s vyplněním. Díky tomu, že jste se přes datovou schránku již dříve přihlásili, vyplní se základní údaje za vás. Jakmile vše vyplníte stačí kliknout na tlačítko „přejit k elektronickému odeslání.“ Nemusíte nikam osobně docházet a vše vyřídíte v jakoukoliv dobu a z pohodlí domova.

Stejně jako Česká správa sociálního zabezpečení, tak i pojišťovny umožňují podání přehledu o příjmech a výdajích zaslat elektronicky. Většina zdravotních pojišťoven tak umožňuje pomocí své aplikace, kam se přihlásíte pomocí uživatelského jména a hesla, které vám bylo pojišťovnou přiděleno. Některé pojišťovny přijímají podání i přes datovou schránku. Doporučujeme se předem ujistit, jak která pojišťovna se svými klienty komunikuje.

Portál občana stále roste a nabízí nové služby

Pomocí elektronických identifikačních prostředků, ke kterým se kromě NIA ID, Mobilního klíče, eObčanky nebo Bank ID řadí i datová schránka, se můžete přihlásit i do Portálu občana, který již nyní nabízí přístup k více než 330 službám a neustále roste: Na jaře nabídne Portál občana nový design s přehlednějším uspořádáním údajů a služeb, pro přihlášené občany tak bude jeho užívání mnohem komfortnější a jednodušší. Občané si dále budou moci stáhnout mobilní aplikaci Portálu občana pod názvem Gov.cz přístupnou pro Android a iOS. Přímo z Portálu občana bude možné si stáhnout očkovací certifikát a připravuje se také implementace elektronického podání žádosti o nový řidičský průkaz z důvodu konce platnosti dokladu,“ říká Roman Vrba, ředitel odboru eGovernmentu Ministerstva vnitra ČR.  V tomto roce Portál občana zpřístupní přihlášeným občanům i jejich údaje vedené v Registru vozidel a STK. Ministerstvo vnitra ČR intenzivně pracuje na nasazování nových služeb a nově umožnil přihlášení také pomocí bankovní identity, nebo spolupráci s lokálními úřady a magistráty na obecní a krajské úrovni.

Foto + Zdroj: PeprConsulting